Filmy z gatunku: muzyczny

Plakat: Nieściszalni

Czas trwania: 98 min.

Obsada:

Detektyw o wymownym imieniu Amadeusz Warnebring wywodzi się z rodziny z ogromnymi muzycznymi tradycjami. Pomimo swoich klasycznych korzeni, policjant namiętnie… nienawidzi muzyki. Kiedy grupa zwariowanych perkusistów postawi na baczność służby porządkowe miasta, wszystkie najskrytsze lęki i fobie Amadeusza nabiorą realnych kształtów. Muzykalni gangsterzy sieją chaos, napadając na banki, szpitale oraz place budowy, z których porywają nie tylko najróżniejsze maszyny, ale także ludzi, aby wygrywać na nich szalone rytmy. Kiedy Warnebring zrozumie, że tajemnicza blond piękność Sanna, w której skrycie się podkochuje, należy do szajki terrorystów-perkusistów, podejmie najtrudniejsze wyzwanie w swojej karierze. Wkroczy w przerażający świat muzyki, przed którym całe życie uciekał i podejmie walkę z nieobliczalnymi instrumentalistami ich własną bronią…

Plakat: Elektro_Sonda

Czas trwania: 41 min.

Reżyseria: Tomasz Knittel

Obsada:

Film muzyczny, przekraczający klasyczne gatunkowe podziały i wnoszący nową jakość zarówno w obszarze filmu jak i muzyki. Film opowiada historię młodego chłopca, który za sprawą okularów VR przenosi się do fantastycznego świata muzyki elektronicznej. Główny bohater w trakcie swojej wirtualnej podróży, spotyka kolejne zespoły związane z polską sceną elektroniczną - Bokka, Kamp!, Rysy, Zamilska, Komendarek, Polpo Motel, JAAA!, Golczewski. W tej fascynującej opowieści, zawieszonej między przeszłością a przyszłością, widz wspólnie z chłopcem przemierza kolejne przenikające się ze sobą muzyczne światy. Oprócz muzyków poszczególne sceny współtworzą także aktorzy i tancerze związani ze środowiskiem polskiego teatru i teatru tańca, m. in. Dominika Knapik, Sebastian Pawlak, Paweł Sakowicz, Robert Wasiewicz. Punktem wyjścia i inspiracją w pracy nad filmem był telewizyjny program naukowy "Sonda", emitowany przez Telewizję Polską w latach 80-tych. Projekt to nie tylko nowoczesna filmowa opowieść o polskiej scenie muzycznej; to rodzaj filozoficznej opowieści, poruszającej fundamentalne kwestie związane z teraźniejszością, wizjami przyszłości i rozwojem technologicznym, z którym mierzymy się dziś.


Plakat: Dirty Dancing

USA

Czas trwania: 100 min.

Reżyseria: Emile Ardolino

Młoda dziewczyna (Jennifer Grey) spędza wakacje wraz z rodzicami i siostrą w ekskluzywnym ośrodku wypoczynkowym. To właśnie tutaj poznaje przystojnego instruktora tańca John'ego (Patrick Swayze). Między młodymi ludźmi rodzi się uczucie. Film okraszony muzyką, która w 1988 roku zdobyła Oskara i Złoty Glob.


Plakat: Wielka majówka

Czas trwania: 86 min.

Reżyseria: Krzysztof Rogulski

Kilkunastoletni Rysiek (Zbigniew Zamachowski) ucieka z zakładu opiekuńczego, włamuje się do willi i kradnie milion złotych. Zaprzyjaźnia się z Julkiem (Jan Piechociński), hochsztaplerem, z którym wiodą beztroskie życie pełne wrażeń. Kupują nowe ubrania, samochód, wynajmują apartament w hotelu "Victoria". Rysiek zakochuje się w Agnieszce (Anna Moczkowska).


Plakat: Heavy Trip

Czas trwania: 92 min.

Turo ma 25 lat i mieszka w małej wiosce na północy Finlandii. Jego jedyną pasją jest śpiew w metalowym zespole Impaled Rektum. Panowie grają razem od 12 lat i nigdy nie dobrnęli do zagrania koncertu. Pewnego dnia odwiedza ich szef wielkiego metalowego festiwalu z Norwegii. Członkowie zespołu podejmują decyzję - teraz albo nigdy. Kradną furgonetkę, zabierają perkusistę ze szpitala psychiatrycznego i ruszają na festiwal. Zanim jednak dojdzie do pierwszego w ich życiu występu przed publicznością czekają ich przygody z fińską policją, norweską armią i osławioną jednostką "Delta".


Plakat: Co jest grane Davis?

Czas trwania: 105 min.

Reżyseria: Ethan Coen, Joel Coen

Tytułowy Davis to przenoszący się z jednej kanapy na drugą, z podrzędnego nowojorskiego baru do kolejnego, intrygujący muzyk. Davis szuka nie tylko swojego miejsca w świecie, ale także wciąż uciekającego mu kota. Po drodze marzy o zrobieniu wielkiej kariery muzycznej. Gra co prawda z Justinem Timberlakiem, ale nie da się ukryć, że muzycy mijają się w doborze repertuaru. Davis na pewno nie jest mistrzem w podejmowaniu właściwych decyzji. Nieustająco zostawia i zabiera rzeczy od dziewczyny przyjaciela, z którą sam miał romans (Carey Mulligan). Ich dialogi skrzące od ciętych ripost zapewne przejdą do zbioru najlepszych tekstów Coenów.

Plakat: Whiplash

USA

Czas trwania: 105 min.

Reżyseria: Damien Chazelle

Andrew (Miles Teller) jest utalentowanym młodym perkusistą, uczniem konserwatorium muzycznego na Manhattanie. Chłopak marzy o wielkiej karierze. Aby zrealizować plany, postanawia dołączyć do szkolnej orkiestry jazzowej prowadzonej przez okrutnego nauczyciela Terence'a Fletchera (J.K. Simmons), który często wyładowuje swoje frustracje na uczniach. Pod kierunkiem bezwzględnego Fletchera, Andrew zaczyna dążyć do doskonałości za wszelką cenę - nawet własnego człowieczeństwa.

Plakat: Song to Song

USA

Czas trwania: 129 min.

Reżyseria: Terrence Malick

Opowieść o dwóch osobliwych miłosnych trójkątach, dla której tło stanowi muzyczna scena Austin w Teksasie. Obraz przepełniony festiwalowym duchem występów na żywo pokazuje jak muzyka rockowa może wpływać na relacje międzyludzkie.

Plakat: Narodziny Gwiazdy

USA

Czas trwania: 145 min.

Reżyseria: Bradley Cooper

Cooper wciela się w rolę Jacksona Maine’a, gwiazdora muzyki country, którego kariera chyli się ku upadkowi, kiedy odkrywa utalentowaną, nieznaną nikomu piosenkarkę Ally (w tej roli Lady Gaga). Kiedy między tą dwójką wybucha płomienny romans, Jack nakłania Ally do wyjścia z cienia i pomaga jej osiągnąć sławę. Jednak gdy kariera Ally w szybkim tempie przyćmiewa dokonania Jacka, jest mu coraz trudniej poradzić sobie z własną gasnącą gwiazdą.


Plakat: Gorączka sobotniej nocy

USA

Czas trwania: 118 min.

Reżyseria: John Badham

Zmysłowa i inteligentna gra Johna Travolty w roli niespokojnego Tony'ego Manero - sprzedawcy z Brooklynu w dzień i niekwestionowanego króla parkietu w nocy.
W każdą sobotę Tony zakłada swoją koszulę z szerokim kołnierzem, błyszczące spodnie oraz buty na platformach i udaje się do jedynego miejsca, gdzie uważany jest za Boga, a nie zwykłego, młodego mężczyznę. Ale w ciemności, z dala od migających świateł i pełnej przepychu zabawy, rozgrywa się tragedia pełna rozczarowań, przemocy i smutku.
Bez cienia wątpliwości gra Travolty uczyniła z niego hollywoodzką legendę, ale "Gorączka sobotniej nocy" to coś więcej, to film, który wyznaczył trendy ówczesnego pokolenia w muzyce i modzie. To potężna i prowokująca tragedia życia miejskiego o uniwersalnym znaczeniu, tak w roku 1977, jak i dziś.


Plakat: Frank

Czas trwania: 95 min.

Reżyseria: Lenny Abrahamson

Film jest komedią opowiadającą o losach młodego, ambitnego muzyka Jona (Domhnall Gleeson). Chłopak dołącza do ekscentrycznej grupy popowej, której liderem jest enigmatyczny Frank (Michael Fassbender). Sytuacja ta zdaje się jednak przerastać głównego bohatera.

Plakat: Kawa i papierosy

Czas trwania: 96 min.

Od lat: 16

Reżyseria: Jim Jarmusch

Jedenaście krótkich epizodów. Każdy przedstawia innych bohaterów i inną historię, ale wszystkie łączy jedno - kawa i papierosy. Dwie rzeczy, które najlepiej smakują razem, i bez których nie da się żyć. Tematami rozmów są np. Paryż w latach '20, użycie nikotyny jako środka owadobójczego, bądź co tak naprawdę stało się z Elvisem Presleyem, czyli zwykłe pogaduszki...


Plakat: 20 000 dni na ziemi

Czas trwania: 97 min.

Nick Cave od lat jest jedną z najbardziej fascynujących i enigmatycznych postaci świata muzyki, literatury i filmu. Jego wyjątkowy filmowy portret, "20 000 dni na Ziemi", czyni go jeszcze bardziej tajemniczym. Dzień numer 20 000 w życiu Nicka Cave'a - od dźwięku budzika wczesnym rankiem do nocnego spaceru wzdłuż plaży po koncercie - zamienia się w niezwykły i fascynujący portret artysty. Widzimy sceny, w których Cave rozmawia z terapeutą o swoim dzieciństwie, albo przegląda zdjęcia z szalonych lat, gdy zaczynała się jego kariera. Materiały z sal prób i studiów nagraniowych przeplatane są wypowiedziami muzyków, którzy z nim pracowali: Blixy Bargelda z The Bad Seeds, czy Kylie Minogue. Widzimy go także w sytuacjach zupełnie prywatnych, gdy w domu ogląda z dziećmi film lub spotyka się z przyjacielem. Obrazom towarzyszy narracja napisana i czytana przez samego Cave'a, który dzieli się z widzami swoimi poglądami na życie i wprowadza nas w tajniki tworzenia muzyki przy okazji nagrywania płyty "Push the Sky Away".

Plakat: The Doors – Historia nieopowiedziana

USA

Czas trwania: 90 min.

Reżyseria: Tom DiCillo

Obsada: Johnny Depp

Film, który wziął swój tytuł z nawiązującego do stylistyki kabaretu przeboju The Doors, "People Are Strange”, jest chronologicznym zapisem narodzin kolejnych z sześciu przełomowych albumów studyjnych, nagranych w ciągu zaledwie pięciu lat oraz elektryzujących występów na żywo. Unikatowy materiał utrzymany w nurcie cinéma vérité przybliża realia twórczej współpracy oraz życia prywatnego członków zespołu.

Plakat: Jarocin. Po co wolność

Czas trwania: 109 min.

Od lat: 12

Obsada:

Film o Jarocinie to film o wolności. Nie tylko tej rozumianej jako wolność jednostki w totalitarnym świecie, ale również o wolności artystycznej, wolności tworzenia i wyrażania siebie, wolności w każdym wymiarze. Pokazuje to, co oznaczała wolność w latach 1970-1990, ale także, co oznacza dziś i jak rozumie ją współczesny człowiek. Na kanwie opowieści o festiwalu został pokazany trudny okres życia w systemie komunistycznym i muzyczna droga Polaków do wolności.

Plakat: Moonage Daydream

USA

Czas trwania: 135 min.

Reżyseria: Brett Morgen

Obsada:

"Moonage Daydream" przybliża nam geniusz Davida Bowiego, jednego z najbardziej wpływowych artystów naszych czasów. Opowiedziana za pomocą wysublimowanych, kalejdoskopowych, nigdy wcześniej niewidzianych materiałów filmowych, pełnometrażowa, doświadczalna odyseja filmowa Bretta Morgena ("Kurt Cobain: Życie bez cenzury", "Jane") zgłębia twórczą, muzyczną i duchową podróż Davida Bowiego. Film jest prowadzony przez narrację samego Davida Bowiego.
W filmie "Moonage Daydream" Brett Morgen przedstawia sztukę Davida Bowiego. Uważany za jednego z największych artystów naszych czasów, David Bowie porusza kulturę od ponad 50 lat. "Moonage Daydream" jest pierwszym filmem wspieranym przez David Bowie Estate, które udzieliło Morgenowi bezprecedensowego dostępu do kolekcji. Opowiedziane poprzez osobiste archiwalne materiały, niewidziane występy i zanurzone w muzyce i słowach Davida Bowiego, Moonage Daydream zaprasza widzów do wyjątkowego świata. W 2018 roku Morgen uzyskał dostęp do archiwum Bowiego, które obejmuje materiały z całego życia, w tym obszerny katalog niewidzianych wcześniej materiałów filmowych i osobistą kolekcję jego sztuki i poezji. Morgen spędził cztery lata na montażu filmu, a kolejne 18 miesięcy na projektowaniu pejzażu dźwiękowego, animacji i palety kolorów.
Film współtworzył wieloletni współpracownik, przyjaciel i producent muzyczny Bowiego, Tony Visconti oraz nagrodzony Oscarem odpowiedzialny za dźwięk, Paul Massey ("Bohemian Rhapsody").


Plakat: Akademia Pana Kleksa

Czas trwania: 158 min.

Reżyseria: Krzysztof Gradowski

Dziesięcioletni Adaś Niezgódka rozpoczyna właśnie przedziwną naukę w Akademii Pana Kleksa, który poza tym, że jest nauczycielem, jest także czarodziejem i poszukiwaczem przygód, a w Akademii uczą się tylko chłopcy, których imiona zaczynają się na literę A. Adaś poznaje tajemniczego ptaka Mateusza, który kiedyś był księciem, znajduje tajemniczy guzik doktora Paj-Chi-Wo oraz poznaje tajemniczego fryzjera Filipa Golarza. Ten ostatni wprowadza do Akademii chłopca - robota, żeby ją zniszczyć...

Plakat: 15 stron świata

Czas trwania: 79 min.

Reżyseria: Zuzanna Solakiewicz

Obsada:

Eugeniusz Rudnik zrewolucjonizował pojęcie muzyki za pomocą pary nożyczek i taśmy magnetofonowej. Członek legendarnego Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia  odkrył wartość kryjącą się w urwanych, odrzuconych dźwiękach na długo przed nastaniem epoki DJ’ów. W czasach, gdy muzykę elektroniczną tworzyło się na sprzęcie rodem z naukowego laboratorium, pokazał jak za jej pomocą dotrzeć do drugiego człowieka i o nim opowiedzieć. "15 stron świata" stanowi próbę usłyszeniaa wzrokiem jego muzyki. Podążając za rytmem architektury, ruchem ludzkiego ciała, pulsującym tętnem przyrody, na nowo odkrywamy otaczającą nas rzeczywistość. Dotykamy dźwięk! Ruchome obrazy ukazują cud, który spełnił się w epoce magnetofonów i zniknął wraz z nadejściem komputerów. Wyrażają zachwyt nad wspaniałą erą analogową i potrzebą eksperymentu – odkrywaniem nieznanych rejonów, badaniem granic, nieustannym szukaniem nowych środków wyrazu.

Plakat: Get On Up

USA

Czas trwania: 139 min.

Reżyseria: Tate Taylor

Nadano mu wiele imion: "Mister Dynamit", "Ojciec chrzestny soulu", "Najciężej pracujący człowiek w show biznesie". Ale dopiero teraz będziemy mogli poznać prawdziwe oblicze legendy. James Brown już jako młody człowiek doświadczył niemal wszystkiego - odrzucenia, przemocy, poprawczaka i więzienia. Nikt nigdy nie nauczył go zasad. A on sam urodził się po to, by je łamać. Film oparty na niezwykłej historii życia Jamesa Browna zabiera widzów w podróż, rozpoczynającą się biednym dzieciństwem muzyka i prowadzącą przez proces jego ewolucji w jedną z najbardziej wpływowych postaci XX wieku.

Plakat: Miles Davis i ja

USA

Czas trwania: 100 min.

Reżyseria: Don Headle

Jazz to improwizacja. Takie też było życie legendarnego Milesa Davisa. Nie miało przy tym nic wspólnego z aksamitnym brzmieniem trąbki, którym zaczarował publiczność na całym świecie. Do dziś uchodzi za niekwestionowaną supergwiazdę jazzu, jednego z najbardziej wpływowych muzyków w historii; to dzięki jego rewolucyjnemu, innowacyjnemu podejściu do instrumentów, rytmu i gry zespołowej powstały odrębne gatunki muzyczne.
W życiu prywatnym mierzył się z uzależnieniem od twardych narkotyków, alkoholu, lekarstw, chorobami, bólem i niekończącymi się depresjami. Ale kiedy stawał na scenie, publiczność zamierała w zachwycie.
"Miles Davis i ja" to poruszająca, szczera, pozbawiona glamouru i blichtru opowieść o Milesie Davisie, największej gwieździe jazzu i nieszczęśliwym człowieku.

Plakat: Bohemian Rhapsody

Czas trwania: 134 min.

Reżyseria: Bryan Singer

Porywająca opowieść o zespole Queen, jego muzyce i niezwykłym wokaliście Freddiem Mercurym (Rami Malek – serial TV ”Mr. Robot”), który przełamując stereotypy i konwencje, zdobył uwielbienie niezliczonych fanów. Film ukazuje błyskotliwą karierę zespołu, który dzięki ikonicznym utworom i rewolucyjnemu brzmieniu wspiął się na szczyty sławy, dopóki skandalizujący styl życia Mercury’ego nie postawił wszystkiego pod znakiem zapytania. Triumfalny powrót zespołu podczas koncertu na rzecz Live Aid z udziałem cierpiącego na śmiertelną chorobę Mercury’ego wszedł na trwałe do historii muzyki rockowej i po dziś dzień stanowi źródło inspiracji dla wszystkich tych, którzy czują się inni, niepoprawnych marzycieli i wielbicieli muzyki na całym świecie.


Plakat: Lato

Czas trwania: 126 min.

Lato 1981. Leningrad żyje rockiem ze szmuglowanych z Zachodu płyt Davida Bowiego, Blondie, Lou Reeda, T-Rex czy Sex Pistols. Mike jest gwiazdą undergroundowej sceny muzycznej i królem klubu rockowego, gdzie młodzież ma przykazane słuchać koncertów na siedząco i w ciszy. Poszaleć można jedynie za zamkniętymi drzwiami mieszkania, podczas prywatnych występów. Wiktor dopiero zaczyna, ma za to talent, przyciągającą wzrok urodę i pisze świetne teksty. Tych dwóch połączy nie tylko miłość do muzyki, ale i do Nataszy, mądrej i pięknej żony Mike'a. Losy tego trójkąta stanowią centrum "Lata": czarno-białego (z nagłymi wybuchami kolorów) filmu o miłosnym i artystycznym rozkwicie. Film Kiryła Serebrennikowa zainspirowały autentyczne historie liderów leningradzkich grup: Mike'a Naumenko (Zoopark) i Wiktora Coja (Kino).


Plakat: Elvis

Czas trwania: 159 min.

Od lat: 16

Reżyseria: Baz Luhrmann

Historia Elvisa Presleya (Austin Butler) zgłębia złożoną, ponad dwudziestoletnią relację Presleya z Parkerem (Tom Hanks), która rozpoczęła się wraz z początkiem bezprecedensowej kariery piosenkarza, na tle ewoluującego krajobrazu kulturowego i końca amerykańskiej niewinności. Kluczowym elementem opowieści jest jedna z najważniejszych i najbardziej wpływowych osób w życiu Elvisa, Priscilla Presley.


Plakat: Miłość

Czas trwania: 92 min.

Reżyseria: Filip Dzierżawski

Obsada: Tymon Tymański

Pięciu kumpli, którzy chcieli wstrząsnąć światem. Pięć wyrazistych osobowości, które szukały sposobu na wyrażenie siebie. Pięć muzycznych wizji, które często się kłóciły. Jeden zespół. To nie mogło się udać, gdyby nie "Miłość". "Miłość" to historia młodości, mierzenia się z przeciwnościami, wspólnych szaleństw, wielkich przyjaźni, konfliktów, rozczarowań, rywalizacji, pragnień i pomysłów na życie. Jeden z najwybitniejszych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat. Zwycięzca tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego i laureat nagrody publiczności. Rozgrywająca się na przestrzeni dwóch dekad pasjonująca opowieść o pięciu wybitnie uzdolnionych muzykach, którzy postanowili wspólnie stworzyć zespół i zrobić muzyczną rewolucję. Tymański, Możdżer, Trzaska, Olter, Sikała.

Plakat: Amy

Czas trwania: 127 min.

Reżyseria: Asif Kapadia

Obsada: Amy Winehouse

Dokumentalna opowieść o zmarłej w 2011 roku w wieku 27 lat brytyjskiej wokalistce Amy Winehouse. Historia dziewczyny obdarzonej fenomenalnym talentem, która w bardzo krótkim czasie stała się światową gwiazdą. Film zrealizowany z nieznanych do tej pory materiałów archiwalnych, z bardzo bliska pokazujący jej zawrotną karierę, presję globalnego sukcesu, potrzebę ryzykownego życia i trudne związki z mężczyznami.

Plakat: Janis

USA

Czas trwania: 106 min.

Od lat: 15

Reżyseria: Amy Berg

Obsada:

"Janis"  to szczery, emocjonalny i przemyślany film, może nawet bardziej o Joplin jako o osobie niż legendzie. Sięgając do prywatnych zapisków artystki, wydobywając z rodzinnych archiwów fotografie, nagrania, a przede wszystkim listy, Berg powraca do teksańskiego dzieciństwa Janis Joplin, naznaczonego bolesnym odrzuceniem i poczuciem niedopasowania. Przywołuje też czasy rozkwitu kariery piosenkarki w San Francisco, trudne początki, skomplikowane relacje z zespołem, atmosferę Woodstock i pierwsze miłości. Tu na scenę wkraczają dawni koledzy muzycy, ludzie z branży, przyjaciele, kochankowie. To oni tworzą wizerunek Joplin: równie utalentowanej co niepewnej siebie gwiazdy, która nigdy nie przestała być dziewczyną z Teksasu.

Realizacja strony: Rafał Rowiński