3xGdynia 2018 – dzień 1

9 grudnia 2018, 19:00

Kino Iskra

Relacja z wydarzenia

6 edycję Przeglądu 3xGdynia, w którym staramy pokazywać naszej Widowni wspaniałe i poruszające polskie kino, rozpoczęliśmy przedpremierowym pokazem filmu Adriana Panka „Wilkołak”. Jak co roku – przywitał nas serdecznie były dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – Michał Oleszczyk, jego gościem – trochę wbrew zamierzeniom, ale bardzo szczęśliwie – był Sebastian Smoliński. Twórcy filmu „Wilkołak”, niestety, musieli odwołać swój przyjazd.
Film grozy o ciekawej formule, którą budują nie krwawe ujęcia, a dramaturgia fabuły, zrobił na nas ogromne wrażenie. Historia o dzieciach, które próbują odnaleźć się w poobozowej rzeczywistości wywołała w widowni skrajne odczucia. Dyskusja była burzliwa i bardzo emocjonalna, ale jednocześnie pokazała, za co kochamy polskie kino – za to, że po każdym seansie jest temat do rozmowy. To kino poruszające, kameralne – jeśli zestawić je z hollywoodzkimi produkcjami – ale w niczym nie ustępujące zachodnim filmom.
Nagrody za reżyserię dla Adriana Panka i za muzykę dla Antoniego Łazarkiewicza, jakie film wywalczył w Gdyni, w pełni zasłużone.
Wieczór bardzo udany, tym bardziej, że rozpoczął go pokaz krótkometrażówki w gwiazdorskiej niemal obsadzie. „Atlas” Macieja Kowalskiego – laureat jednej z nagród specjalnych gdyńskiego festiwalu.

A jak przebiegał pierwszy dzień przeglądu 3xGdynia można sobie, jak zawsze, obejrzeć na zdjęciach.

Ten, kto był – wspomina, ten, kto przegapił – niech żałuje!

Realizacja strony:

Rowiński - strony WWW