Human

12 czerwca 2017, 19:00

Kino Iskra

Plakat: Human

Czas trwania: 139 min.

Reżyseria: Yann Arthus-Bertrand

Obsada:

"Człowiek", najnowszy film Yanna Arthusa-Bertranda, to dokument o tym, co tak naprawdę łączy wszystkich ludzi. Zbiór historii i obrazów naszego świata pozwala do trzeć do sedna tego, co znaczy być człowiekiem...


[National Geographic]

Gościem pokazu był(a):

Fotografia: Joanna Ostrowska

ur.1983 r., doktor nauk humanistycznych w zakresie historii (Wydział Historyczny UJ), absolwentka Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedry Judaistyki UJ i Gender Studies na UW, studiowała również produkcję filmową i telewizyjną na PWSFTv i T w Łodzi, stypendystka Sokrates-Erasmus na Humboldt Universität zu Berlin, członkini Krytyki Politycznej i Restartu, publikowała m.in. w czasopismach: "Krytyka Polityczna", "Ha!art", "Polityka", "Film", "Kino", "Res Publika Nowa", "Teksty Drugie", "Czas Kultury", "Dwutygodnik.com", "Midrasz", "Cwiszn"; współautorka książek: „Auschwitz i Holocaust. Dylematy i wyzwania polskiej edukacji”, „Kino Polskie 1989-2009.Historia krytyczna”, „Kobiety wobec Holocaustu. Historia znacznie później opowiedziana”, „Holland. Przewodnik Krytyki Politycznej” i „Wajda. Przewodnik Krytyki Politycznej”. Wykładała w Katedrze Judaistyki UJ, na Gender Studies UJ, UW i IBL PAN, w Pracowni Pytań Granicznych UAM i na Żydowskim Uniwersytecie Otwartym.

Relacja z wydarzenia

Zanim zaczniemy relacjonować dzień po dniu zakończone KINOGRANIE, wróćmy pamięcią do pierwszego czerwcowego pokazu. Zaserwowalismy Państwu znakomity dokument Yanna-Arthusa Bertranda pt. „Human”.
Przez trzy lata ekipa filmowa jeździła po całym globie i zadawała tysiącom ludzi zestaw tych samych pytań – o miłość, ból, szczęście, nienawiść, zemstę i śmierć. W efekcie powstał poruszający film, dotykający niezwykle ważnych życiowych kwestii, będący owocem 2020 wywiadów przeprowadzonych w 60 krajach w 63 językach. Monologi przeplatane są tu wręcz olśniewającymi zdjęciami Ziemi kręconymi z lotu ptaka. Zobaczymy przepiękne delty afrykańskich rzek, malownicze mongolskie stepy i ludzi – pojedynczo i w tłumie w różnych, czasem ekstremalnych, sytuacjach. W efekcie powstał obraz z miłości do ludzkości, chociaż porusza w nim problemy współczesnego świata, nie pomijając traumatycznych skutków wojen i ataków terrorystycznych. Historie tragiczne i wstrząsające, gdzie kamera zagląda śmierci w oczy, przeplatają się z miłością, szczęściem i uśmiechem… Nie brakuje nadziei, otuchy, błogości. A wszystko to w jednym (?) celu, by pokazać nam, że ludzie, wbrew pozorom, w każdym zakątku Ziemi są tacy sami…
I chociaz drobne problemy techniczne opóźniły nieco nasz pokaz, to nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, bo nasz gość – Joanna Ostrowska miała szansę, by nieco głębiej wprowadzić nas w ten film, powiedzieć na co zwrócić uwagę, a nad czym się zastanowić. Rady okazały się bezcenne – dyskusja po projekcji była gorąca i dotyczyła kondycji współczesnego świata oraz aktualnej sytuacji w Europie. Okazało się, że, wbrew pozorom, nie wszystko, z czym borykają się mieszkańcy najodleglejszych od nas zakątków Ziemi, jest nam obce. Czasem wystarczy się rozejrzeć..
Ciekawe dokąd zaprowadziłaby nas dyskusja, gdyby Joanna nie spieszyła się na autobus powrotny… – zdążyła w ostatniej chwili. Na pewno jeszcze do nas wróci, a póki co – kilka fotografii z tego wieczoru.

Autorem zdjęć w galerii jest Adam Bajkowski.

Realizacja strony: Rafał Rowiński