Klient

11 września 2017, 18:30

Kino Iskra

„Emad i jego żona Rana muszą wyprowadzić się z luksusowego mieszkania, cały budynek grozi zawaleniem. – Pisze o fabule „Klienta” Michał Walkiewicz, redaktor naczelny Filmwebu. - Pomocną dłoń wyciąga do nich kolega po fachu, aktor z lokalnego teatru. Zachwala metraż, okolicę i ładny rozkład, ale zapomina dodać, że poprzednia lokatorka, która wciąż nie zabrała z mieszkania swoich rzeczy, trudniła się prostytucją. Nie trzeba długo czekać, by poukładane życie bohaterów runęło niczym domek z kart. Rana słyszy dźwięk domofonu. Przekonana, że Emad zapomniał kluczy, otwiera drzwi i wraca do łazienki. W następnej scenie widzimy ją już w szpitalu - pod kroplówką, potłuczoną, z rozciętą głową. Została napadnięta, prawdopodobnie zgwałcona. Ale jak to w kinie Farhadiego bywa, próba rekonstrukcji prawdy okazuje się pierwszym krokiem ku przepaści.”
Farhadi wziął na reżyserski warsztat daleką od ideału, czasem brudną, częściej zakłamaną, ludzką naturę. Podobnie jak w „Rozstaniu” (które najlepszym filmem nieanglojęzycznym było w 2012 roku) – jedna, z pozoru nieistotna, decyzja pociąga za sobą lawinę zdarzeń budujących hipnotyzującą intrygę, wpisującą się w konwencję thrillera, którego nie powstydziłby się sam Hitchcock. Jej rozwiązanie, daje widzowi nie tylko satysfakcję, ale i pozwala przyjrzeć się bohaterom z bardzo bliska. Wszystko za sprawą dogłębnej analizy motywacji ich postępowania – inteligentnej, przebiegłej, nadającej fabule moralny, ale i uniwersalny wydźwięk.
Film obejrzy razem z nami pasjonat perskiej kultury i Iranu, krytyk filmowy, kolega z DKF-u Magazyn Kultury – Artur Zaborski. Będzie to nasze drugie wspólne spotkanie z Asgharem Farhadim w KINOCHŁONIE. Pretekstem do pierwszego był w 2013 roku film, pt. „Przeszłość”.
Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto odwiedzić kino w przyszły poniedziałek. Przed seansem rozegra się ostateczny pojedynek filmowy – ostatnie głosowanie na obraz, jaki chcą Państwo obejrzeć w ramach urodzinowego seansu. Wszelkie szczegóły na temat piątych urodzin KINOCHŁONA znajdziecie na naszej stronie internetowej kinochlon.pl oraz na stronie wydarzenia na FB.
Do zobaczenia w poniedziałek 11 września o godz. 18:30 w kinie – zapraszamy!
- - -
Bilet na pokaz: 13 zł
Karnet na cztery pokazy: 40 zł (ważny przez pół roku)
Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59 lub na godzinę przed rozpoczęciem seansu w Kinie „Iskra”.

Plakat: Klient

Czas trwania: 125 min.

Reżyseria: Asghar Farhadi

Młode małżeństwo musi nieoczekiwanie opuścić swoje mieszkanie. Wprowadzają się do użyczonego przez znajomego lokalu w centrum Teheranu, nie zdając sobie sprawy, kto był jego poprzednim najemcą. Gdy w nowym mieszkaniu nieznany sprawca napada na kobietę, jej mąż rozpoczyna prywatne śledztwo. Mężczyzna usiłuje za wszelką cenę, bez pomocy policji, dotrzeć do agresora, by poznać motywy jego działania. Seria nieoczekiwanych wydarzeń w dramatyczny sposób zmieni życie małżonków.

Gościem pokazu był(a):

Fotografia: Artur Zaborski
Krytyk filmowy, były redaktor naczelny portalu Stopklatka.pl. Teraz jego teksty można przeczytać w „Kinie", „Aktivist", „Dzienniku. Gazecie Prawnej" i portalach Interia.pl i ARTPapier. Założyciel krakowskiego DKF-u Magazyn Kultury, w którym był dyrektorem programowym przez dwa lata. Wykładowca w akademiach filmowych dla dzieci i młodzieży. Wielki miłośnik Iranu i jego mieszkańców, perskiej kultury i jej popularyzator w Polsce.

Relacja z wydarzenia

Trzeba przyznać, że nasze spotkanie z oscarowym kinem, zaliczamy do niezwykle udanych. Cieszy fakt, że tak licznie przybyli Państwo, by zmierzyć się z ubiegłorocznym laureatem Oscara w kategorii Film Nieanglojęzyczny, a ożywiona dyskusja po pokazie udowodniła, że Farhadi nie otrzymał tej statuetki na wyrost.

Przed seansem była jeszcze chwila (właściwie ostatni dzwonek), by zagłosować na nasz urodzinowy film, ale czas ten należał przede wszystkim do gościa – Artura Zaborskiego, specjalisty od kina i kultury perskiej. W ramach wstępu, wyjaśnił na co zwrócić uwagę podczas seansu i uczulił na niektóre zawiłości irańskiej rzeczywistości, co było zaledwie preludium do tego, o czym opowiadał już po seansie.

Fabuła Klienta skupia się wokół jednego, tragicznego wydarzenia, które dotyka parę aktorów – Emada i Ranę. Małżeństwo w pośpiechu opuszcza swoje mieszkanie, bo kamienicy grozi zawalenie. postawieni pod ścianą, muszą znaleźć nowe lokum – te oferuje im przyjaciel z teatru. Aktorzy – tak na marginesie: pracujący akurat nad sztuką „Śmierć komiwojażera” – przystają na propozycję i wprowadzają się do nowego mieszkania. Nie wiedzą tylko, że wcześniej zajmowała je prostytutka.. Wkrótce Rana padnie ofiarą jednego z „klientów” poprzedniej lokatorki. Aktorzy nie idą na policję – pamiętajmy, że w Iranie pojęcie „ofiara gwałtu ” nie istnieje…
Tak rozpoczyna się zawiła droga do wyjaśnienia tego, co zaszło feralnego wieczoru.

Słowa szczególnego podziękowania kierujemy w tym momencie do Artura Zaborskiego – za wspaniałą, szczegółową i znacznie ułatwiającą zrozumienie wielu scen tego filmu lekcję kultury perskiej i przybliżenie irańskich realiów. Nasz gość, podkreślając różnice kulturowe, powoli wciągał widownię w dyskusję. Ta toczyła się wokół geniuszu reżyserskiego Farhadiego, urażonej męskości oraz zawiłości scenariuszowych, które widz dostaje w takiej formie, że nie da się ich w pełni rozwikłać. Dziękujemy Arturowi za wspomnienia jego podróży do Iranu i opowieść o prawdziwym – jak sam podkreślał – nieco schizofrenicznym perskim obliczu. Bez tej dyskusji pewnie zrozumielibyśmy ten film zaledwie w połowie.

A w ramach zakończenia – kilka zdjęć z tego 130 (już) pokazu DKF KINOCHŁON autorstwa Alicji Kędzierskiej:

Realizacja strony: Rafał Rowiński