The Florida Project

5 lutego 2018, 18:30

Kino Iskra

Tuż za murami Disneylandu…
Oskarowy wyścig nabiera tempa – znamy już nominacje i czekamy na galę rozdania. Czekamy także na nasz przegląd Namiary na Oscary. Zanim jednak staniemy oko w oko z najciekawszymi produkcjami tegorocznego rozdania, zapraszamy na obraz, o którym już dziś krytycy mówią jako o najlepszym filmie roku!
W poniedziałek 5 lutego o godz. 18:30 augustowski DKF KINOCHŁON pokaże najnowszy film Seana Bakera (twórcy „Mandaryki”) – „The Florida Project”. I wtedy zacznie się nasza wielka, tylko z pozoru filmowa, przygoda! Moonee – główna bohaterka produkcji – jest rezolutną sześciolatką, która ma paczkę przyjaciół i nieodparty, mocno zawadiacki, urok osobisty. Razem z mamą mieszka w hotelu o bajkowej nazwie „Magic Castle”. Na nazwie kończy się bajkowość tego miejsca, w którym pokoje wynajmuje się głównie na godziny, a jego rezydentami są dziwacy i życiowe ofiary. Mama dziewczynki prawie dosłownie staje na rzęsach, by z tygodnia na tydzień mieć za co opłacić pokój, ale mimo to, Moonee śmiało może powiedzieć, że ma beztroskie dzieciństwo, najfajniejsze dziecięce życie na świecie i… tysiąc pomysłów na nudę! Kto wie, może to dlatego, że Disneyland jest tuż za rogiem? A może to postać dozorcy hotelu, którego w sposób niezwykle przemyślany, za co doceniono go na kilku festiwalach, zagrał nieziemski – przyznacie nam rację po pokazie – Willem Dafoe…?
Słoneczne oblicze Florydy pokaże nam inne spojrzenie na legendarny już „american dream”. To zabawna, lekka opowieść o przyjaźni i dojrzewaniu, która miesza się z drętwym obrazem Ameryki dotykającym spraw trudnych relacji i bolesnych uczuć. To film, który bawi, wzrusza, smuci, denerwuje, zachwyca i porusza…
Na czym polega fenomen tego obrazu pomoże zrozumieć nam Łukasz Maciejewski - filmoznawca, dziennikarz, krytyk filmowy i teatralny, autor książek. m.in: „Przygoda myśli. Rozmowy obok filmu”, „Wszystko jest lekko dziwne. Jerzy Radziwiłowicz w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim”, "Aktorki. Odkrycia", "Aktorki. Portrety", „Aktorki. Spotkania”, „Flirtując z życiem. Danuta Stenka w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim”. Część z tych tytułów będzie można nabyć w holu kina, a potem uzyskać autograf i dedykację od autora.
Serdecznie zapraszamy na to spotkanie z absolutnie fantastycznym filmem i rozmowę z Łukaszem Maciejewskim. Bądźcie z nami!
- - -
Cennik i rezerwacja biletów:
Bilet na pokaz: 13 zł
Karnet na cztery pokazy: 40 zł (ważny przez pół roku)
Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9,
tel. 87 643 36 59 lub na godzinę przed rozpoczęciem seansu w Kinie „Iskra”.

Plakat: The Florida Project

USA

Czas trwania: 115 min.

Od lat: 15

Reżyseria: Sean Baker

Moonee ma sześć lat i zawadiacki uśmiech, a dni spędza poza domem z paczką przyjaciół. Dom w ich przypadku oznacza motel Magic Castle, wściekle liliowy budynek przypominający kiczowaty pałac z bajki. Mała rozrabiaka, razem ze swoją zbuntowaną mamą, Halley, układają sobie życie w niezwykłym miejscu, w którym przyszło im mieszkać. Nieświadoma coraz bardziej ryzykownych kroków, jakie podejmuje Halley, by opłacić pokój w motelu na kolejny tydzień, Moonee jest najszczęśliwszym dzieckiem na świecie. Całkiem, jakby czerpała energię z wychylającego się zza horyzontu pobliskiego Disneylandu.

Gościem pokazu był(a):

Fotografia: Łukasz Maciejewski

filmoznawca, dziennikarz, krytyk filmowy i teatralny. Wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi, członek Europejskiej Akademii Filmowej oraz Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych Fipresci, ekspert komisji stałych Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, od 2010 roku zasiada w kapitule „Paszportów Polityki” w kategorii film, Juror kilkudziesięciu festiwali filmowych, m.in. w Montrealu, Karlovych Varach, Pogoricy, Agadirze, Skopje i Cottbus.
Autor książek, m.in: „Przygoda myśli. Rozmowy obok filmu”, „Wszystko jest lekko dziwne. Jerzy Radziwiłowicz w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim”, "Aktorki. Odkrycia", "Aktorki. Portrety", „Aktorki. Spotkania”, „Flirtując z życiem. Danuta Stenka w rozmowie z Łukaszem Maciejewskim”.

Relacja z wydarzenia

Jakie miłe i odrobinę zaskakujące było to spotkanie! Dlaczego miłe – wiadomo, fantastyczny, niezwykle inteligentny i ciekawy gość, spokojna, wyważona dyskusja pełna ciekawostek. A z jakiego powodu zaskakujące…? O tym za chwilę

Wieczór rozpoczęliśmy seansem najnowszego filmu Seana Bakera pt. „The Florida Project”. Poznaliśmy rezolutną sześcioletnią Moonee, która razem z mamą mieszka w motelu o bajkowej nazwie „Magic Castle”. Na nazwie kończy się bajkowość tego miejsca, w którym pokoje wynajmuje się głównie na godziny, a jego rezydentami są często życiowi nieudacznicy. Halley (matka dziewczynki) prawie dosłownie staje na rzęsach, by z tygodnia na tydzień mieć za co opłacić pokój, mimo to, Moonee śmiało może powiedzieć, że ma beztroskie dzieciństwo, najfajniejsze dziecięce życie na świecie i… tysiąc pomysłów na nudę!

I w tym momencie można mówić o zaskoczeniu – film, o którym krytyka rozpisywała się jak o lekkiej produkcji o psotnych dzieciach, którym przyszło żyć w trudnym środowisku i nieciekawej okolicy, okazał się kolorowym filmem o „beztroskim” dzieciństwie, ale trudno go nazwać obrazem lekkim. Świadczy o tym chociażby nasza kinochłonowa pofilmowa dyskusja, w której rozważaliśmy, czy Moonee miała rzeczywiście szczęśliwe dzieciństwo. Rozmyślaliśmy także nad historią Bobby’ego – kim właściwie jest, i jaką pełnił rolę w Magic Castle. Bo co do tego, że postać, jak w sposób brawurowy stworzył Willem Dafoe, jest dobrym duchem filmu nikt nie miał najmniejszych wątpliwości.

Rozgryźć „The Florida Project” pomógł nam w sposób urzekający Łukasz Maciejewski – filmoznawca, dziennikarz, krytyk filmowy i teatralny, a przy tym autor kilku książek o tematyce filmowej. Jego wiedza na temat tajników powstawania tej produkcji była nieoceniona i bardzo pomogła spojrzeć trzeźwym okiem na dzieło Seana Bakera.

Nasz gość nie szczędził nam także szczegółów dotyczących jego pracy dziennikarskiej. Opowiadał o tym jak powstawała seria książek „Aktorki”, w której autor zawarł wywiady z wielkimi sławami polskiego kina. Chętnie także podpisywał książki – rozdawał autografy i miłe słowa.

Nadal jesteśmy oczarowani urokiem osobistym Łukasza Maciejewskiego – równie mocno, jak on był oczarowany swoją podobizną uszytą w pracowni Ala Ma Kota przez Izabelę Cembor. Wieczór, bardzo udany, zakończyliśmy wspólną, roześmianą, pamiątkowa fotografią.

Znajdziecie ją w fotorelacji autorstwa Jakuba Jackiewicza:

Realizacja strony: Rafał Rowiński