Dusza i ciało

26 marca 2018, 18:30

Kino Iskra

Wiosna już zdaje się z nami witać – słońce zagląda częściej, i choć czasem jeszcze przymrozi, to już inaczej pachnie powietrze… Augustowski DKF „Kinochłon” w ramach pierwszego tej wiosny seansu pokaże zjawiskowy (!) filmowy poemat o miłości.
W poniedziałek 26 marca o godzinie 18:30, za sprawą produkcji „Dusza i ciało”, w reżyserii Ildikó Enyedi, zajrzymy do… rzeźni. Tam pracują główni bohaterowie węgierskiego kandydata do Oscara – Mária, kontrolerka jakości i Endre, dyrektor do spraw ekonomicznych. Nowoczesna ubojnia, w której tygodniowo przerabia się tony mięsa, jest tłem dla pięknego, subtelnego romansu. Dwoje spokojnych ludzi, próbujących w codziennym życiu ukrywać swoje fizyczne niedoskonałości, odkrywa braterstwo dusz. Dusz, które śnią ten sam sen, bo tam dużo łatwiej wyrazić swoje uczucia, niż tu – w realnym świecie, w rzeźni, w której na co dzień leje się tyle krwi.
Nie sposób się nie zakochać w tej historii. Jak przekonuje krytyka – uwodzi niepowtarzalnym klimatem, baśniowością, humorem i liryzmem, pomimo tego, że jej bohaterowie nie są piękni, młodzi i pełni energii; zmęczeni życiem, własną niedoskonałością i otaczającą rzeczywistością, podejmują ryzyko.
Podobnie jak reżyserka, która dość ryzykownie rozgrywa ten romans w rzeźni, a swoją opowieść buduje na czasem mocno kłujących w oczy kontrastach. Nie epatuje jednak brutalnością – jej celem nie jest wywołanie w widzu obrzydzenia, a wzbudzenie niepewności i niepokoju. Takie ryzyko czasem się opłaca – obraz został obsypany nagrodami w tym Złotym Niedźwiedziem na 67. MFF w Berlinie czy Złotą Żabą na Camerimage, choć wyścig po Oscara przegrał z „Fantastyczną kobietą”.
Dostrzec piękno między rzeźniczymi hakami pomoże nam Maciej Białous, doskonale znany stałej widowni Kinochłona, socjolog z Uniwersytetu w Białymstoku. W pracy naukowej zajmuje go, przede wszystkim, socjologia filmu, ale z zapałem podchodzi także do przestrzeni miejskiej, pamięci zbiorowej, polityki pamięci i filmów, których nikt inny nie lubi. Liczymy na to, że odczaruje dla nas rzeźnię w Budapeszcie.
Bądźcie razem z nami – zapraszamy!
- - -
Cennik i rezerwacja biletów:
Bilet na pokaz: 15 zł
Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)
Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59 lub w kinie „Iskra” na godzinę przed rozpoczęciem seansu

Plakat: Dusza i ciało

Czas trwania: 116 min.

Reżyseria: Ildikó Enyedi

Mária (Alexandra Borbély) zaczyna pracę jako kontroler jakości w rzeźni w Budapeszcie. Jest młodą dziewczyną, obdarzoną genialną pamięcią, skrytą i bardzo zamkniętą w sobie. Z rosnącą fascynacją obserwuje ją Endre (Morcsányi Géza), dyrektor finansowy firmy. Dwoje bohaterów łączy uczucie, którego nie potrafią wyrazić w świecie rzeczywistym. Uda im się to dopiero w snach, gdzie spotkają się pod postaciami łani i jelenia.

Gościem pokazu będzie:

Fotografia: Maciej Białous
Pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, wolontariusz Fundacji UwB.

W pracy naukowej zajmuje się między innymi socjologią filmu. Ale nie tylko - fascynuje go także pamięć zbiorowa, polityka pamięci, socjologia kultury, socjologia filmu, przestrzeń miejska. Sam o sobie mówi, że lubi filmy, których nikt inny nie chce oglądać.

Realizacja strony:

Rowiński - strony WWW