Tylko kochankowie przeżyją

16 czerwca 2014, 19:00

Kino Iskra

Plakat: Tylko kochankowie przeżyją

Czas trwania: 122 min.

Reżyseria: Jim Jarmusch

Adam (Hiddleston) jest unikającym rozgłosu i słonecznego światła undergroundowym muzykiem, skrzyżowaniem Syda Barreta i Davida Bowiego z Hamletem. Mieszka w odludnej części Detroit, kolekcjonuje gitary, słucha winyli i tworzy elektroniczną muzykę końca świata. Melancholijną samotność rozjaśnia długo oczekiwany przyjazd jego ukochanej, Ewy (Swinton). Razem jeżdżą nocami po wyludnionym Detroit w hipnotycznym rytmie muzyki, celebrując każdą spędzaną razem chwilę. Jednak spokojne życie zakochanej pary zostanie wystawione na próbę, kiedy niezapowiedzianie dołączy do nich nieobliczalna i wygłodniała siostra Ewy - Ava (Wasikowska). Tilda Swinton, Tom Hiddleston i Mia Wasikowska w klimatycznej love-story outsidera światowego kina Jima Jarmuscha, twórcy "Broken Flowers", "Truposza" i "Ghost Doga", który tym razem zdaje się mówić, że tylko ci, którzy potrafią kochać, przetrwają. Bohaterowie "Tylko kochankowie przeżyją" to wampiry zmęczone setkami lat życia i zdegustowane tym, jak rozwinął się świat. Nie są jednak typowymi przedstawicielami swojego wymierającego gatunku: wprawdzie żywią się krwią i preferują mrok nocy, ale najważniejsza jest dla nich sztuka, literatura, muzyka - i trwająca od wieków miłość. To wyrafinowani smakosze życia, wytworni dandysi zatopieni w XXI wieku, wciąż pamiętający jednak intensywność romantyzmu.

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Tomasz Adamski
Filmoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku na wydziale Pedagogiki i Psychologii w Zakładzie Kulturoznawstwa.  Autor licznych referatów i prelekcji na temat filmu nie tylko na Podlasiu i w Polsce, ale także w Niemczech, Czechach, Gruzji, czy na Łotwie. Interesuje się głównie kinem skandynawskim. Ponad to, niezależny filmowiec związany z akcją Filmowe Podlasie Atakuje, prowadzący szereg warsztatów filmowych między innymi w Polsce na Białorusi, Ukrainie czy w Gruzji.
Fotografia: Jacek Dziduszko
Filmoznawca, animator kultury, dziennikarz filmowy, założyciel DKF-u „Maciste” w Bochni, miłośnik tematyki wampirów w filmach klasy B.

Relacja z wydarzenia

Żywią się ludzką krwią, są niemal nieśmiertelni, boją się słońca, czosnku i srebra – tak w dużym skrócie, i bardzo stereotypowo, można opisać wampiry. Te krwiożercze, fantastyczne istoty funkcjonują w literaturze i malarstwie od setek już lat, w filmie także nie jest to temat nowy. Jak poradził sobie z nim Jim Jarmusch, jeden z najbardziej znanych reżyserów niezależnych?

Film z pogranicza romansu i horroru opowiada historię pary wampirów, która przeżywszy setki lat znudzona jest ziemską egzystencją, a do tego mocno rozczarowana kierunkiem postępu świata. Pamiętając epokę romantyzmu, szanują sztukę, literaturę, muzykę i od wieków łączącą ich miłość. A że żywią się krwią i wolą nocne życie? Cóż, w dzisiejszych czasach nie brakuje ekstrawagancji… Wspaniałe kreacje Toma Hiddlestona, Tildy Swinton i Mii Wasikowskiej pod mistrzowskim okiem Jima Jarmuscha („The Limits Of Control”, „Broken Flowers”, „Kawa i Papierosy”) – już to gwarantuje seans pełen mocnych wrażeń.

Jednak, jak przystało na seanse „Kinochłona”, nie zabrakło gościa, który wspólnie z widownią odkrywał świat wampirów. Tym razem, „Kinochłon” przygotował coś specjalnego – panel dyskusyjny: „Wampir w popkulturze”. W tym temacie, tuż po seansie, wypowiedzieli się: Tomasz Adamski – pracownik Zakładu Kulturoznawstwa wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, wielbiciel i znawca współczesnego kina, naukowo zainteresowany kinem skandynawskim, filmowiec związany z akcją Filmowe Podlasie Atakuje oraz Jacek Dziduszko – filmoznawca, animator kultury, dziennikarz filmowy, założyciel DKF-u „Maciste” w Bochni, miłośnik tematyki wampirów w filmach klasy B…

Autor zdjęć w galerii: Zbyszek Bartoszewicz

Realizacja strony:

Rowiński - strony WWW