3xGdynia 2018 – dzień 1

9 grudnia 2018, 18:30

Kino Iskra

Złote Lwy na festiwalu w Gdyni: najlepszy reżyser Adrian Panek, najlepsza muzyka Antoni Łazarkiewicz;

POKAZ PRZEDPREMIEROWY!

- - -
Partnerem głównym przeglądu jest: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
więcej szczegółów niebawem!

Plakat: Wilkołak

Czas trwania: 88 min.

Reżyseria: Adrian Panek

Akcja filmu rozgrywa się latem 1945 roku. Dla ośmiorga dzieci, wyzwolonych z obozu Gross-Rosen, zostaje utworzony prowizoryczny sierociniec w opuszczonym pałacu wśród lasów. Ich opiekunką staje się dwudziestoletnia Hanka, również była więźniarka. Po okropieństwach obozu bohaterowie powoli odzyskują resztki straconego dzieciństwa, jednak koszmar szybko do nich powraca. W okolicznych lasach krążą obozowe wilczury. Wypuszczone przez esesmanów przed wyzwoleniem Gross-Rosen, wygłodzone i zdziczałe zwierzęta osaczają pałac w poszukiwaniu pożywienia. W przerażonych dzieciach uruchamia się obozowy instynkt przetrwania.

Plakat: Atlas

Czas trwania: 28 min.

Reżyseria: Maciej Kawalski

Do nieco szalonego szpitala psychiatrycznego, przyjęty zostaje tajemniczy pacjent - nie odzywa się do nikogo i całymi dniami stoi z rękami w górze. Poza pseudonimem "Atlas" nie wiadomo o nim nic, a takie zagadki są intrygujące.

Gośćmi pokazu będą:

Fotografia: Adrian Panek

Reżyser i scenarzysta oraz członek Polskiej Akademii Filmowej. Urodził się w 1975 roku we Wrocławiu, ukończył reżyserię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, na Wydziale Radia i Telewizji. Twórca filmów fabularnych, dokumentalnych, teledysków, autor scenariuszy. Zadebiutował wielokrotnie nagradzanym filmem kostiumowym o awanturniczym pseudomesjaszu Jakubie Franku pt. "Daas",  za swój najnowszy film pt. "Wilkołak" zgarnął Nagrodę dla Najlepszego Reżysera na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Fotografia: Nicolas Przygoda

Zdolny aktor młodszego pokolenia. Pomimo młodego wieku ma na swoim koncie, już kilka znaczących ról: Szymek w "Placu zabaw", Mrówka w "Ataku paniki", w serialu "Kruk. Szepty słychać po zmroku", realizowanym przez Canal+ oraz w "Wilkołaku" Adriana Panka.
Za rolę Szymka otrzymał w 2017 roku  Nagrodę za odkrycie aktorskie za "odwagę i subtelność, które zaowocowały szczególną prawdą przekazu" na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film".

Fotografia: Michał Oleszczyk
Dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni w latach 2014-2016, ceniony w Polsce i na świecie krytyk filmowy. Doktor filmoznawstwa, absolwent Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego i wykładowca tej jednostki, wykładał również w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej.

Realizacja strony:

Rowiński - strony WWW