Cząstka Podlasia

1 czerwca 2015, 19:30

Kino Iskra

Plakat: Cząstka Podlasia

Czas trwania: 37 min.

"Cząstka Podlasia" to film dokumentalny, a w zasadzie impresja filmowa operująca wyłącznie muzyką i obrazem. Jest to swego rodzaju podróż, chwilami oniryczna, czasami bardzo realna, ukazująca unikalne walory przyrodnicze, różnorodność kulturową oraz magię Podlasia i wschodnich zakątków Polski. W jednej z recenzji można przeczytać: „Świat widział już podobne produkcje, ale jeszcze nikt nigdy nie pochylił się tak malarsko nad Podlaskiem” Film często określany jest mianem "podlaskiej Baraki" w nawiązaniu do kultowego dzieła Rona Fricke.

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Zdzisław Folga
Łomżanin, fotograf, absolwent Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.
Fotografia: Paweł Jankowski
Montażysta filmowy z Białegostoku, zafascynowany nowinkami technicznymi związanymi z montażem i realizacją ruchomego obrazu.
Fotografia: Marek Kubik
Białostocki kompozytor i i producent muzyczny, którego wielką miłością jest muzyka filmowa.

Relacja z wydarzenia

Magia filmu, magia Podlasia…

Film Zdzisława Folgi, Pawła Jankowskiego i Marka Kubika, to niezwykły dokument, dzięki któremu na nowo odkrywa się piękno naszej „Małej Ojczyzny”, jaką jest Podlasie. Dzięki czemu, od dnia premiery ciesząc się ogromną popularnością, przemierza kina w całej Polsce, pokazując olśniewające wręcz piękno Polski północno-wschodniej.

Jeśli myślą Państwo, że film dokumentalny „Cząstka Podlasia” to jakiś, lekko nudnawy dokument przyrodniczy, w którym spokojnym tonem lektor opowiada o tym, co właśnie widzimy na ekranie – jesteście w błędzie! Dokument, który obejrzeliśmy wspólnie, operuje wyłącznie obrazem i muzyką. Dlaczego? –Warto chyba oddać głos samym twórcom: „To było pierwsze założenie jeszcze w okresie przygotowawczym, że nie chcemy robić czegoś co będzie się kojarzyło z filmem promocyjny – mówią Zdzisław Folga, autor zdjęć i Paweł Jankowski, montażysta – W większości filmów tego typu osoba lektora opowiadająca nam to co widzimy na ekranie rozprasza. Chcemy, by widz dał się ponieść obrazom i muzyce, aby nic tego odbioru nie zakłócało. Mieliśmy szczęście że w momencie rozpoczęcia prac, informacja o projekcie dotarła do Marka Kubika, który zaoferował się, że udźwiękowi nasz film. Marek jest doświadczonym kompozytorem, który miał okazję już komponować utwory do filmów. Pokazał nam kilka swoich próbek i bardzo nam się to spodobało.”

Zdzisław Folga – łomżanin, fotograf, absolwent Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Paweł Jankowski – montażysta filmowy z Białegostoku, zafascynowany nowinkami technicznymi związanymi z montażem i realizacją ruchomego obrazu oraz Marek Kubik – białostocki kompozytor i i producent muzyczny, którego wielką miłością jest muzyka filmowa. Wszyscy trzej przyjechali do Augustowa, by wspólnie z nami obejrzeć „Cząstkę Podlasia” i opowiedzieć o trzech latach pracy nad ich niezwykłym dziełem, którym sami mówią, że jest swego rodzaju podróżą, chwilami orientalną, chwilami oniryczną, czasami bardzo realną, ale ukazująca walory przyrodniczą, różnorodność kulturową oraz magię Podlasia i wschodnich kresów Polski.

Autor zdjęć w galerii: Natalia Chańko

Realizacja strony:

Rowiński - strony WWW