Oni

28 stycznia 2019, 18:30

Kino Iskra

Złośliwy i groteskowy, ale na pewno nie prześmiewczy i nie jednostronny portret Silvia Berlusconiego – tyle po najnowszym filmie Paola Sorrentino pt. „Oni” każe nam spodziewać się polska krytyka, a DKF KINOCHŁON obiecuje wciągającą, świetnie zagraną i wspaniale nakręconą produkcję nie tylko o byłym włoskim premierze, słynącym ze skandali i niezliczonej liczby wytoczonych mu procesów sądowych. A wszystko to obejrzane w wyborowym towarzystwie Diany Dąbrowskiej, znawczyni włoskiego kina.
W poniedziałek 28 stycznia o godz. 18:30 zapraszamy Państwa serdecznie do augustowskiego kina Iskra na drugie w tym roku spotkanie z Kinochłonem, które upłynie nam pod znakiem komedio-dramatu biograficznego pt. „Oni”. Paolo Sorrentino – twórca „Wielkiego piękna” (za które otrzymał Oscara) i „Młodości” tym razem mierzy się z sylwetką najbogatszego człowieka we Włoszech, byłego premiera, politycznego showmana i skandalisty. Reżyser pod wizerunkiem „boskiego Silvio” szuka człowieka i próbuje zrozumieć jego fenomen.
Silvia Berlusconiego (w tej roli rewelacyjny Tony Servillo) poznajemy w momencie, gdy w jego bezpośrednie sąsiedztwo wprowadza się biznesmen i alfons Sergio, który marzy o poznaniu włoskiego człowieka-legendy. Ten akurat nie jest w najlepszej formie, ale głęboko wierzy w to, że uda mu się powrócić na szczyt… a my będziemy świadkami tej drogi.
„Oni” to opowieść nie tylko o Berlusconim, ale i o jego otoczeniu, w którym aż roi się od niebanalnych postaci. To opowieść o Włochach i Włoszech, w których Berlusconi rządził przez 20 lat, bo nie bez przyczyny film nosi tytuł „Oni”…
Tego wieczoru będzie z nami stała bywalczyni Kinochłona i jego dobra przyjaciółka – Diana Dąbrowska. To ona pomoże nam ugryźć historię o ekipie Berlusconiego.
A może nawet razem odkryjemy fenomen tego polityka-skandalisty?
Tego wieczoru nie możecie przegapić!
- - -
Cennik i rezerwacja biletów:
Bilet na pokaz: 15 zł
Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)

Plakat: Oni

Czas trwania: 151 min.

Od lat: 16

Reżyseria: Paolo Sorrentino

Oni są u władzy. Oni są cyniczni, niemoralni i zachłanni. Oni chcą uwielbienia. Oni to Silvio Berlusconi, jego świta i orbitujący wokół nich karierowicze, gotowi zrobić wszystko dla pieniędzy i politycznej chwały. Oni chcą uwieść tłumy. W świecie, gdzie najcenniejszą walutą jest młodość i seks, oni nie mają sobie równych.

Gościem pokazu był(a):

Fotografia: Diana Dąbrowska

Dziennikarka kulturalna, której teksty można przeczytać w „Kinie” i na portalu Stopklatka.pl. Oprócz artykułów, pisze doktorat na temat przemian włoskiego kina w “słodkich” latach 60. XX wieku. propagatorka włoskiej kultury w Polsce; filmoznawczyni, współorganizatorka festiwali filmowych, m.in. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu oraz Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi.

Relacja z wydarzenia

Augustowscy kinomani po raz kolejny mieli możliwość zetknięcia się z twórczością włoskiego reżysera Paolo Sorrentino. Po raz kolejny, bo graliśmy już „Wielkie piękno” i „Młodość”. Oba filmy przypadły do gustu augustowianom, a ich reżyser zaskarbił sobie uznanie naszej widowni. Podczas naszego pokazu, który odbył się w poniedziałek, 28 stycznia, obejrzeli najnowszy obraz pod tytułem „Oni”. Film opowiada o Silvio Berlusconim, włoskim premierze. Nie jest to jednak biografia tego dosyć kontrowersyjnego polityka, chociaż wiele szczegółów z jego życia można odnaleźć w tym filmie. Zanim jednak wszyscy zasiedli wygodnie w kinowych fotelach przed wejściem na salę czekała na widzów niespodzianka. Dzięki augustowskiej Restauracji Niebo w gębie posmakować  można było włoskich przekąsek i  włoskiego wina.  Wprowadzenie do filmu wygłosiła Diana Dąbrowska, znawczyni kina włoskiego i włoskich realiów oraz nasza rezydentka, która już po siódmy przyjechała do Augustowa. W kilku zdaniach przedstawiła publiczności kulisy powstawania najnowszego dzieła Sorrentino i zdradziła, że  film „Oni” nie znalazł się wśród nominacji do najważniejszych nagród filmowych za poprzedni rok. A to dlatego, że we Włoszech ten film został wypuszczony w dwóch częściach i w sumie jest dłuższy od wersji w całości o ponad godzinę. Przez ten zabieg trudno więc było ten film wprowadzić na jakiekolwiek festiwale. Z drugiej strony ten film nie miał łatwo i był krytykowany z uwagi na przewodzenie przez głównego bohatera ostatnim wyborom we Włoszech. Paolo Sorrentino to mistrz łączenia stylów i używania wielu symboli w swoich obrazach. Tak więc dyskusja po obejrzeniu filmu opierała się właśnie na interpretacji poszczególnych scen i symboli. Widzowie z chęcią dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Niektórzy dzielili się swoją wiedzą na temat polityki światowej i oceniali karierę polityczną Silvio Berlusconiego. Ich zdaniem to bezwzględny polityk, którego Serrentino trochę wybielił. Innym rozmówcom główny bohater jawił się w filmie jako wieczne dziecko nie mogące się pogodzić z nadchodzącą starością czy niezwykle utalentowanego sprzedawcę, który wciśnie każdy produkt. Sprzedawcę marzeń, który zaskarbił sobie wielu zwolenników. Stąd jego popularność we Włoszech, gdzie wielokrotnie był wybierany na premiera swojego kraju. Wypowiedzi było naprawdę mnóstwo i nie sposób ich cytować. Dyskusja naprawdę była bardzo ciekawa i po raz kolejny udowodniła, że warto dzielić się filmowymi wrażeniami z innymi. Na zakończenie spotkania Diana Dąbrowska powiedziała, że dla tej dyskusji warto było do Augustowa przyjechać. Stwierdziła, że „gdzie indziej usłyszałabym opinię z dziedziny historii sztuki czy politologii”. To zaś świadczy o tym, że nasi widzowie mają ogromną wiedzę z wielu dziedzin i wyłapują wśród wielu filmowych symboli prawdziwe „perełki”.

Beata Perzanowska – Przegląd Powiatowy

Realizacja strony: Rafał Rowiński