Namiary na Oscary 2019 – „Faworyta”

27 lutego 2019, 19:00

Kino Iskra

Film nominowany do Oscara w 9 kategoriach (w jednej z nich podwójnie!):
Najlepszy Film
Najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Olivia Colman
Najlepsza aktorka drugoplanowa - Emma Stone
Najlepsza aktorka drugoplanowa - Rachel Weisz
Najlepszy reżyser - Yorgos Lanthimos
Najlepszy scenariusz oryginalny - Deborah Davis, Tony McNamara
Najlepsza scenografia - Alice Felton, Fiona Crombie
Najlepsze kostiumy - Sandy Powell
Najlepsze zdjęcia - Robbie Ryan
Najlepszy montaż - Yorgos Mavropsaridis

Plakat: Faworyta

Czas trwania: 149 min.

Reżyseria: Yorgos Lanthimos

Początek XVIII wieku. Anglia jest w stanie wojny z Francuzami, ale uwagę dworu pochłaniają wyścigi kaczek i pojawienie się na rynku ananasów. Na tronie zasiada schorowana królowa Anna (Olivia Colman), a krajem zamiast niej rządzi jej bliska przyjaciółka, lady Sarah (nagrodzona Oscarem Rachel Weisz). Z podziwu godnym oddaniem dogląda ona przy tym rozkapryszonej i porywczej królowej. Na dwór przybywa nowa służąca Abigail (nagrodzona Oscarem Emma Stone), która swym urokiem oczarowuje Sarah. Sarah bierze Abigail pod swoje skrzydła, a Abigail dostrzega w tym szansę na powrót do swych arystokratycznych korzeni. Ponieważ sprawy polityczne i prowadzenie wojny coraz bardziej pochłaniają Sarah, Abigail stopniowo zajmuje jej miejsce u boku królowej Anny. Rozkwitająca przyjaźń z królową daje Abigail szansę na spełnienie swoich ambicji. Dziewczyna dochodzi więc do wniosku, że nie pozwoli, aby ktokolwiek lub cokolwiek – czy byłaby to kobieta, mężczyzna, polityka czy królik – stanęło jej na drodze.

Gośćmi pokazu będą:

Fotografia: Jagoda Murczyńska
Kulturoznawczyni, psycholożka, specjalizująca się w kinematografii Japonii. Jako tłumaczka i redaktorka pracowała m.in. przy Linii Filmowej wydawnictwa Korporacja Ha!art i festiwalu Nowe Horyzonty. Teksty o kinie Azji i kostiumach filmowych publikowała w “Kinie”, “Ekranach”, portalu Stopklatka.pl i publikacjach zbiorowych ("Wunderkamera. Kino Terry'ego Gilliama", "Wajda. Przewodnik Krytyki Politycznej"). Selekcjonerka programowa i współorganizatorka Festiwalu Filmowego Pięć Smaków, redaktorka festiwalowego katalogu.
Fotografia: Błażej Hrapkowicz
Krytyk filmowy i kulturoznawca. Człowiek, który o Oscarach i walczących o nie filmach, wie niemal wszystko, dwukrotnie prowadził polską transmisję gali rozdania Oscarów. Autor audycji filmowej radiowej czwórki „Hrapkowidz” i magazynu „Kino mówi” , który można obejrzeć w każdy czwartek w „Ale kino+”, swoje artykuły publikuje "Filmie", "Kinie", "dwutygodnik.com", "filmweb.pl", jest także współautorem "Wunderkamera. Kino Terry'ego Gilliama" i "Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej".

Realizacja strony:

Rowiński - strony WWW