Przełamując fale

23 listopada 2015, 18:00

Kino Iskra

Plakat: Przełamując fale

Czas trwania: 159 min.

Od lat: 16

Reżyseria: Lars von Trier

Historia młodej i wrażliwej Bess, która wychodzi za mąż za doświadczonego mężczyznę. Wkrótce Jan wyjeżdża do pracy na platformie wiertniczej na Morzu Północnym. Wierna, lecz bardzo samotna Bess modli się o jak najszybszy powrót ukochanego. Tymczasem na platformie dochodzi do groźnego wypadku i Jan powraca do domu sparaliżowany. Bess spełnia wszystkie jego zachcianki, nawet te niedorzeczne i coraz bardziej szalone. Pewnego dnia Jan oznajmia żonie, że powinna wrócić do normalnego życia, kochać się z innymi mężczyznami i opowiadać mu o swoich doznaniach... Film został nagrodzony Złotym Globem, Cezarem i Złotą Palmą, otrzymał także nominację do Oscara.

Gościem pokazu był(a):

Fotografia: Tomasz Adamski
Filmoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku na wydziale Pedagogiki i Psychologii w Zakładzie Kulturoznawstwa.  Autor licznych referatów i prelekcji na temat filmu nie tylko na Podlasiu i w Polsce, ale także w Niemczech, Czechach, Gruzji, czy na Łotwie. Interesuje się głównie kinem skandynawskim. Ponad to, niezależny filmowiec związany z akcją Filmowe Podlasie Atakuje, prowadzący szereg warsztatów filmowych między innymi w Polsce na Białorusi, Ukrainie czy w Gruzji.

Relacja z wydarzenia

Obraz po raz pierwszy pojawił się w polskich kinach w 1997 roku. Dziś, po niespełna dwudziestu latach ponownie można obejrzeć na dużym ekranie dzieło, dzięki któremu von Trier stał się rozpoznawalny ma arenie międzynarodowej.

Film opowiada historię niezwykle wrażliwej, nieco niedostosowanej społecznie Bess i jej męża Jana. Małżeństwo zakochane w sobie bez pamięci zostaje wystawione na ciężką próbę. Jan, pracujący na platformie wiertniczej, ulega poważnemu wypadkowi. Całkowite wyzdrowienie jest niemożliwe, a najlepszy scenariusz zakłada dożywotni paraliż. Unieruchomiony Jan zwalnia żonę z przysięgi wierności. Głęboko wierząca Bess kontakty z innymi mężczyznami traktuje jako ofiarę w intencji wyzdrowienia męża.

Obraz, w którym główne role zagrali Emily Watson i Stellan Skarsgård, jest zdobywcą Złotego Globu, Cezara, Złotej Palmy i nominacji do Oscara. Doceniony przez festiwale i widownię na całym świecie reżyser wielokrotnie wzbudzał kontrowersje, nie tylko podejmowaną w swych filmach tematyką, ale i wypowiedziami. Odmówić mu nie można jednak talentu w obrazowaniu zawiłych mechanizmów ludzkiej psychiki, dzięki któremu kreowane przez niego postacie to wyraziści ludzie z krwi i kości, wzbudzające sympatię i niechęć jednocześnie. Mimo że są to filmy trudne, to na pewno warte obejrzenia i pozostające w widzu na długo.

„Przełamując fale” obejrzeliśmy z doktorem Tomkiem Adamskim z Uniwersytetu w Białymstoku, którego mieliśmy okazję gościć już parokrotnie i zawsze pomagał nam i Naszej Widowni „wycisnąć” z filmu absolutne maksimum wrażeń. Ten wykładowca akademicki jest autorem wielu tekstów o filmie współczesnym, związany z akcją Filmowe Podlasie Atakuje, udziela się filmowo nie tylko w kraju ale i na Białorusi, Ukrainie i w Gruzji, a fakt, że jest wielbicielem kina skandynawskiego, z którego się doktoryzował.

Autor zdjęć w galerii: Szymon Gryko

Realizacja strony:

Rowiński - strony WWW