Noc Walpurgi

12 grudnia 2015, 17:00

Kino Iskra

Plakat: Noc Walpurgi

Czas trwania: 75 min.

Od lat: 15

Reżyseria: Marcin Bortkiewicz

Akcja filmu Marcina Bortkiewicza toczy się w noc Walpurgi, 30 kwietnia 1969 roku, w szwajcarskiej operze, tuż po zakończeniu przedstawienia "Turandot" Giacomo Pucciniego. Gdy gasną światła, ze sceny schodzi wielka diva operowa, Nora Sedler (Małgorzata Zajączkowska). Pod drzwiami jej garderoby czeka na nią dwudziestokilkuletni, skromny dziennikarz, Robert (Philippe Tłokiński), umówiony na wywiad z artystką. Impulsywna Nora, wielka i nieokiełznana niczym Maria Callas, wyrzuca go za drzwi, ale w końcu zgadza się na rozmowę. Od początku jednak prowadzi z nim misterną grę, nieustannie go przyciągając i odpychając. W powietrzu unosi się erotyczne napięcie. Robert, nie bez wewnętrznych oporów, wyraża na tę dziwną grę zgodę.

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Michał Oleszczyk
Dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni w latach 2014-2016, ceniony w Polsce i na świecie krytyk filmowy. Doktor filmoznawstwa, absolwent Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego i wykładowca tej jednostki, wykładał również w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej. Twórca filmowego podcastu SpoilerMaster.
Fotografia: Marcin Bortkiewicz

Reżyser, scenarzysta, aktor filmowy i teatralny. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego i Szkoły Wajdy. Debiutował krótkometrażowym dokumentem „Nauczanie początkowe”, wyróżnionym przez Jury na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2009 roku. Jego „Portret z pamięci” zrealizowany w Studio Munka w ramach programu „30 minut” był pokazywany w sekcji „Quinzaine des Realisateurs” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 2012 roku. W 2015 roku zadebiutował fabułą „Noc Walpurgi”, wyróżnioną wieloma nagrodami na krajowych festiwalach, w tym Nagrodą Złotego Klakiera dla najdłużej oklaskiwanego filmu na Festiwalu Filmowym w Gdyni. W 2023 roku na ekrany kin weszła druga pełnometrażowa produkcja reżysera "Tonia".

Relacja z wydarzenia

Jako pierwszy tego wieczoru, na ekranie wyświetliliśmy film Marcina Bortkiewicza, pt. „Noc Walpurgi”, czyli najdłużej oklaskiwane dzieło gdyńskiego festiwalu. Bohaterów tej niecodziennej historii poznajemy w nocy, 30 kwietnia 1969 roku w szwajcarskiej operze, gdzie właśnie zakończyła się sztuka Giacomo Pucciniego „Turandot”. Do swojej garderoby wraca wówczas Nora Sedler, wielka diva operowa. Za chwilę ma udzielić wywiadu. Artystka, jak przystało na wielką gwiazdę, ma swoje kaprysy i fanaberie – prowadzi z młodziutkim dziennikarzem misterną, pełną napięcia grę. Kto tego wieczoru wykaże się większym kunsztem aktorskim…? – tego dowiedzieliśmy się podczas seansu.

Rolę wielkiej diwy, u boku Philippe’a Tłokińskiego, zagrała Małgorzata Zajączkowska, która będzie gościem tego pokazu. Ta aktorka teatralna i filmowa zadebiutowała u Agnieszki Holland, a przez długie lata mieszkała w Stanach Zjednoczonych, gdzie zagrała nawet u samego Woody’ego Allena. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych wróciła jednak do ojczyzny, dzięki czemu polska widownia może kojarzyć ją z roli w serialu „Złotopolscy” oraz z filmów „Pogoda na jutro”, „Żółty szalik”, „Uwikłanie” i „Jesteś Bogiem”. Na pewno chętnie opowiedziałaby Michałowi Oleszczykowi nie tylko o roli Nory Sedler, ale, niestety, rozchorowała się i nie mogła do nas przyjechać.

Jednak – nie ma tego złego, coby na dobre nie wyszło, bo gościem naszego pokazu był fantastyczny reżyser tego filmu, Marcin Bortkiewicz, który wręcz porwał swoją osobowością całą kinochłonowską widownię.

Autor zdjęć w galerii: Szymon Gryko

Realizacja strony: Rafał Rowiński