ŻubrOFFka – Bielarus Out of…

5 grudnia 2019, 19:00

Miejski Dom Kultury

Pod białoruskim niebem…
Grudzień dla augustowskiego DKF-u KINOCHŁON to, jak co roku, bardzo intensywny filmowy czas! Zanim zaprosimy Państwa na przegląd 3xGdynia, to wsłuchamy się w ryk żubra – tak! To filmowy żubr z Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻubrOFFka, który w Augustowie zagości już w czwartek 5 grudnia.
Festiwal jest marką samą w sobie – to największe tego typu wydarzenie w tej części Europy! ŻUBROFFKA od ponad dekady buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem, dzięki czemu w Białymstoku i na Podlasiu spotyka się twórcza energia z całego świata. ŻUBROFFKA to mądre filmy, niepowtarzalne spotkania z twórcami, warsztaty, panele dyskusyjne, energetyczne koncerty i interesujące wystawy.
To już 14 edycja wydarzenia, a KINOCHŁON włącza się w nie siódmy raz – 5 grudnia o godz. 19:00 w Miejskim Domu Kultury, przy Rynku Zygmunta Augusta 9 wyświetlimy specjalny zestaw filmów krótkometrażowych pt. „Bielarus – out of…”, czyli „Białoruś poza…”. Na Białorusi nie ma studia o światowej sławie ani wielkich producentów, ale filmy fabularne powstają, tyle że poza systemem państwowej edukacji i rządowego wsparcia. Tak działa większość młodych filmowców, więc automatycznie są poza oficjalnym środowiskiem filmowym, nie są też doceniani przez oficjalne stowarzyszenia twórcze. Co ciekawe, „out of border” Białorusi znajdują wsparcie, zrozumienie dla swoich projektów i uznanie dla talentu. Szukają więc poza krajem możliwości rozwoju i funduszy na filmy, ale kręcą je u siebie, sięgając często do tematów związanych z miejscem urodzenia. Filmy, które obejrzymy są dowodem na to, że współczesne kino białoruskie istnieje!
Co obejrzymy?
"Souls Dead", Viktor Krasovsky, Belarus 2016, 28’
"Imitation", Sasha Stelchenko, Belarus/Czech Republic 2016, 17’
"Honest Look", Dima Diedok, Belarus, 18’
"From a Great Height", Vlada Senkova, Belarus/Russia 2017’, 16’
"The Real American", Darya Zhuk, Belarus/USA 2015, 13’
Oczywiście, jak to u nas – filmy to nie jedyny punkt programu: ugościmy białoruskich twórców kina, z którymi porozmawia Piotr Malczewski – fotograf i podróżnik, który szczególnie upodobał sobie Wschód i Bajkał, współorganizator Festiwalu Literackiego „Patrząc na Wschód”.
Filmy i rozmowy smakować będą lepiej podlane napitkami od Augustowskiej Miodosytni i Palarni Kawy La Kafo (też augustowskiej!), a zagryzione pysznym białoruskim ciasteczkiem. Jeśli masz więcej niż 16 lat, serdecznie zapraszamy – wstęp bezpłatny!

- - -
Festiwal zrealizowany z dotacji Miasta Białegostoku oraz dofinansowania Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”
Współorganizator: DKF Kinochłon, Augustowskie Placówki Kultury

Plakat: ŻubrOFFka – Białoruś poza…

Czas trwania: 95 min.

Od lat: 16

Obsada:

BIELARUS OUT OF... - BIAŁORUŚ POZA...

Program:

"Souls Dead", Viktor Krasovsky, Belarus 2016, 28’
"Imitation", Sasha Stelchenko, Belarus/Czech Republic 2016, 17’
"Honest Look", Dima Diedok, Belarus, 18’
"From a Great Height", Vlada Senkova, Belarus/Russia 2017’, 16’
"The Real American", Darya Zhuk, Belarus/USA 2015, 13’

 

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Vlada Senkova

reżyserka filmu From a Great Height, urodziła się w 1986 roku w Witebsku (Białoruś). Ukończyła Białoruski Uniwersytet Państwowy (2010) ze specjalnością językoznawstwo komputerowe, a następnie Mińską Szkołę Filmową (2013) ze specjalizacją w reżyserii i pisaniu scenariuszy. Od 2013 roku Vlada pracuje jako scenarzystka.
Filmografia:
- „Hrabia w pomarańczach”, 114 min, dramat (Białoruś 2015) - uczestnik Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie 2016, Mińskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego LISTAPAD 2016 (dyplom „Dla Odważnych i Nowatorskich”), Uczestnik Międzynarodowego Festiwalu Filmów Wschodnioeuropejskich w Cottbus 2016 (Discovery Award).

Fotografia: Mikalai Laureniuk

szef „Illusion” Film Company Ltd., obecnie jako producent uczestniczy w kilku projektach: dramat fabularny „Góra Salomona” (reż. Siarhei Kalasouski) który został opracowany w ramach programu szkoleniowego ScriptEast i otrzymał specjalne wyróżnienie podczas festiwalu w Cannes w 2017 r.; dokument „Miejsce miłości” (Liuby Zemtsovej), opracowany na Ex Oriente Film Workshop 2017, oraz dokument „Artyom's Upbringing”, który jest koprodukcją z „Film Studio Everest” (Polska) i wspierany przez IDFA Bertha Fund.
Poza tym jest programistą i koordynatorem krajowego konkursu Mińskiego MFF „Listapad” oraz koordynatorem promocji kina narodowego w Visual Arts and Performing Arts Center „ART Corporation”.



Fotografia: Piotr Malczewski

fotograf, podróżnik, autor albumów fotograficznych, przewodnik. Studiował na ASP w Poznaniu. Duch wędrowca, poszukiwacza prowadzi go w „ukryte” rejony świata, głównie na wschód i północ. Stąd podróże na Ukrainę, do Skandynawii, Tuwy (śladami F. A. Ossendowskiego), na Spitsbergen (z saniami), do Mongolii pieszo, konno i na żaglowozach. Ale najczęściej podróżuje nad Bajkał – na piechotę, kajakiem, z saniami. Ale ważne są dla niego również „podróże małe i duże” po północno – wschodniej Polsce. Mieszka od 1999 r. w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą, w najstarszym domu we wsi (po staroobrzędowcach) znajdującym się na granicy Wigierskiego Parku Narodowego. Od 2001 r. w swoim gospodarstwie prowadzi galerię fotografii, gdzie prezentuje wystawy fotograficzne i etnograficzne, pokazy multimedialne z opowieściami.
Współorganizator (z Piotrem Brysaczem, wydawnictwo Paśny Buriat) cyklicznych festiwali w Budzie Ruskiej: Festiwal podróżniczy „Powsinóg. Podróże bliskie i dalekie”, Festiwal Literacki „Patrząc na Wschód”. Organizuje również warsztaty w Budzie Ruskiej oraz plenery i podróże w małych grupach nad Bajkał zimą.

Relacja z wydarzenia

Autor zdjęć w galerii: Radek Nowacki

Realizacja strony: Rafał Rowiński