Czerwony pająk

10 grudnia 2016, 19:00

Kino Iskra

Plakat: Czerwony pająk

Czas trwania: 90 min.

Od lat: 15

Reżyseria: Marcin Koszałka

"Czerwony pająk" to film, którego inspiracją jest historia Karola Kota, seryjnego mordercy działającego w Krakowie w latach 60., znanego też jako "Wampir z Krakowa". Karol z "Czerwonego pająka" jest nastolatkiem takim jak wszyscy - młody, dobrze zbudowany, u progu życia. Pochodzi z dobrego domu, nie ma problemów w szkole, odnosi sukcesy w sporcie, zakochuje się. Wszystko powinno być dobrze, ale nie jest. Punktem zwrotnym w jego życiu jest moment, gdy przypadkiem zostaje świadkiem morderstwa. Kierowany ciekawością, zaczyna śledzić zabójcę. W ten sposób odkrywa mroczną stronę swojej natury, której istnienia nie był świadomy.

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Michał Oleszczyk
Dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni w latach 2014-2016, ceniony w Polsce i na świecie krytyk filmowy. Doktor filmoznawstwa, absolwent Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego i wykładowca tej jednostki, wykładał również w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej. Twórca filmowego podcastu SpoilerMaster.
Fotografia: Adam Woronowicz
Aktor filmowy i teatralny z ponad pięćdziesięcioma rolami filmowymI w dorobku artystycznym. Mogliśmy go podziwiać w, m.in., „Baby są jakieś inne” Marka Koterskiego, „Chrzcie” i „Demonie” Marcina Wrony, „Ki” Leszka Dawida, „Syberiadzie polskiej” Janusza Zaorskiego, czy „Popiełuszko. Wolność jest w nas” Rafała Wieczyńskiego.

Relacja z wydarzenia

Przeglądu 3xGDYNIA dzień drugi!

Sobotni pokaz był czasem nieco mrocznego, ale przepięknie sfotografowanego, filmu w reżyserii dokumentalisty – Marcina Koszałki.
Historia opowiedziana na ekranie opiera się na prawdziwych wydarzeniach, związanych z postacią Karola Kota znanego jako „Wampir z Krakowa”, najmłodszego polskiego seryjnego mordercy. Postać, której pierwowzorem jest Kot, to jeden z głównych bohaterów produkcji. Drugim „najważniejszym” jest fikcyjna postać weterynarza Lucjana Staniaka (w tej roli – gość naszego pokazu, Adam Woronowicz).
to film, w którym niespodziewanie spotykają się drogi dwóch morderców. Nawiązuje się między nimi silna relacja uczeń-mistrz. Kto kogo i czego tu uczy?

Nasze zaproszenie na ten pokaz i do rozmowy z Michałem Oleszczykiem przyjął Adam Woronowicz. I to on opowiedział nam o tym, jak przygotowując się do roli, zapoznawał się z historiami polskich, nie tylko seryjnych, morderców.

Słowem – wieczór grozy! ale za to w jaki towarzystwie 😉

Realizacja strony: Rafał Rowiński