Mirosław Wlekły

fot. Katia Moskaluk
Reporter, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Polskiej Szkoły Reportażu, członek stowarzyszenia reporterów “Rekolektyw”. Autor książek: „All inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem” (Agora 2015), “Tu byłem. Tony Halik” (Agora 2017), “Raban! O Kościele nie z tej ziemi” (Agora 2019), “Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo” (Znak 2019) oraz e-booka „Skąd się wziąłeś, Franciszku? Reporterska podróż do kraju papieża”. Publikował też w antologiach („Grzech jest kobietą”, „NieObcy”, „Obrażenia. Pobici z Polską”) oraz w prasie zagranicznej (m.in. w Portugalii, Niemczech i Angoli).
Jest autorem “Śledzwa Pisma”, pierwszego podcastowego serialu reporterskiego w Polsce. A także współautorem reportaży, na podstawie których powstały spektakle teatralne: „Listy na wolność” (Teatr Nowy w Poznaniu) – wraz z Justyną Pobiedzińską i Włodzimierzem Nowakiem, reż. Roman Pawłowski; „Swarka” (Teatr Polski w Bydgoszczy”); “Bóg w dom” (Teatr Polski w Bydgoszczy); “Lwów nie oddamy” (Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie); “Jedzonko” (Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie), współautorką reportaży i reżyserką była Katarzyna Szyngiera, dwa ostatnie we współpracy z Marcinem Napiórkowskim).
Zdobywca Nagrody im. Beaty Pawlak 2019 (“”Raban! O Kościele nie z tej ziemi”) i Nagrody Magellana w kategorii “książka reportażowa” (“Tu byłem. Tony Halik). Nominowany do Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz („Gareth Jones”), do nagrody Grand Press Digital (“Śledztwo Pisma”) oraz Nagrody im. Beaty Pawlak (“All inclusive”), a także czterokrotnie nominowany do nagród Newsweeka im. Teresy Torańskiej (za reportaże: “Zabawa w króla ciszy”, “Swarka”, “Niewolnicy z bananowej republiki” i “Powiedz im, że zaczynamy puchnąć z głodu”).


 

Wydarzenia, na których gościł(a) Mirosław Wlekły:

Realizacja strony: Rafał Rowiński