Licorice Pizza

28 lutego 2022, 18:30

Kino Iskra

Powrót do czasów, w których, niczym w lukrecji, tyle samo goryczy i słodyczy – właśnie w taką nieoczywistą podróż sentymentalną zabierze nas w najbliższy poniedziałek DKF KINOCHŁON!
Zapraszamy Państwa 28. lutego 2022 do augustowskiego kina Iskra, gdzie o godz. 18:30 rozpocznie się seans najnowszego filmu Thomasa Paula Andersona pt. „Licorice Pizza”. To osadzona w latach 70 ubiegłego wieku szalona, młodzieńcza love story, której bohaterami są 15-letni Gary (Cooper Hoffman) i dwudziestoparoletnia Alana (Alana Haim). A w tle czas przemian społeczno-gospodarczych oraz charakterystyczny dla tamtego czasu kult wolnej miłości.
Jak przystało na film Andersona (twórcy m.in. „Nici widmo”, „Mistrza”, „Aż poleje się krew” i „Magnolii”) pełno tu odwołań do klasyki kina, ale nie tylko - stroje, fryzury, auta, sklepowe witryny, domowe meble i sprzęty, szalone, trochę niedorzeczne pomysły na własny biznes – wszystko tworzy wspaniały, sentymentalny i, przede wszystkim, wierny obraz czasów, w których powstawały pierwsze hollywoodzkie wielkie produkcje. Jeśli dołożymy do tego fantastyczną grę aktorską, otrzymamy receptę na prawdziwy hit kinowy!
O fenomenie lat 70, magii hollywoodzkich produkcji tamtych czasów oraz o samym filmie „Licorice Pizza” podyskutujemy z Bartoszem Żurawickim – pisarzem, dramaturgiem, dziennikarzem i krytyk filmowym, autorem m.in. powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota”, „Ja, czyli 66 moich miłości” i „Festiwale wyklęte”, współautorem „Homofobii po polsku” czy „Autorów polskiego kina”. Drugim gościem tego wieczoru będzie nasz dobry przyjaciel, Maciej Białous z Uniwersytetu w Białymstoku – socjolog, wolontariusz Fundacji UwB, w pracy naukowej zajmujący się, między innymi, socjologią filmu.
Zapowiada się interesujący wieczór z fantastycznym filmem w roli głównej, liczymy na Państwa obecność – zapraszamy!
- - -
Cennik biletów:
Bilet na pokaz: 15 zł
Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)
Sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, lub na godzinę przed rozpoczęciem seansu w Kinie „Iskra”.

Plakat: Licorice Pizza

USA

Czas trwania: 133 min.

Reżyseria: Paul Thomas Anderson

Szczenięce zauroczenie dorastających w Los Angeles Alany i Gary’ego rozwija się na tle wielkich przemian kulturowych czasu wolnej miłości.
Historia toczy się na początku lat siedemdziesiątych w dobie wolności, eklektycznej mody i rewolucyjnej muzyki. Ukazane z ogromną czułością i sentymentem do epoki, szczenięce zauroczenie dorastających w Los Angeles Alany i Gary’ego rozwija się na tle powstawania pierwszych filmowych mega produkcji w Fabryce Snów i wielkich przemian kulturowych czasu wolnej miłości.

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Bartosz Żurawiecki
Pisarz, dramaturg, dziennikarz i krytyk filmowy, absolwent kulturoznawstwa ze specjalizacją filmową i teatralną na poznańskim uniwersytecie.  Szef działu recenzji w magazynie "Kino". Jego teksty można przeczytać także w w „Przekroju”, „Replice”, „Filmie”, „Dialogu”, „Ha!arcie”, „dwutygodniku.com”, na stronach wp.pl, onet.pl.
Autor powieści „Trzech panów w łóżku, nie licząc kota” i „Ja, czyli 66 moich miłości”, zbioru dramatów „Erotica alla polacca. Nowele dramatyczne” oraz reportażu i "Festiwale wyklęte".  Ponad to, współautor książek: „Homofobia po polsku”, „Autorzy polskiego kina”, „Parametry pożądania: kultura odmieńców wobec homofobii”.

Laureat Nagrody im. Krzysztofa Mętraka dla młodego krytyka filmowego (1996).
Fotografia: Maciej Białous

Pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, wolontariusz Fundacji UwB. W pracy naukowej zajmuje się między innymi socjologią filmu. Ale nie tylko - fascynuje go także pamięć zbiorowa, polityka pamięci, socjologia kultury, socjologia filmu, przestrzeń miejska. Sam o sobie mówi, że lubi filmy, których nikt inny nie chce oglądać.

Relacja z wydarzenia

Autor zdjęć w galerii: Michał Żabiliński foto-bajka.pl

Realizacja strony: Rafał Rowiński