Filmy z gatunku: wojenny

Plakat: Idź i patrz

Czas trwania: 136 min.

Reżyseria: Elem Klimow

Obsada:

Białoruś, 1943 rok, szesnastoletni Flora pomimo sprzeciwu matki, decyduje się wstąpić do partyzantki, a jego przepustką do lasu jest wygrzebany na polu bitwy karabin. Aby nie wzbudzać podejrzeń wroga, partyzanci w niemieckim przebraniu udają porwanie młodzieńca. Pierwsze dni w lesie są ciężkie dla łagodnego Flory, który czuje się tutaj zagubiony, dlatego też nie zostaje zabrany na pierwszą akcję. Zostawszy w obozie partyzanckim poznaje Głaszę, dziewczynę, której charakter trudno rozgryźć. Podczas niemieckiego ataku na opuszczony obóz partyzancki, Flora zostaje ogłuszony od bliskich wybuchów, ale udaje mu się wraz z Głaszą uciec prześladowcom. Tak rozpoczyna się pełna bólu i strachu ucieczka przed morderczymi Niemcami, którzy nie cofną się nawet przed rzezią niewinnych dzieci.

Plakat: We mgle

Czas trwania: 127 min.

Reżyseria: Siergiej Łoźnica

Obsada:

Zachodnia granica Związku Radzieckiego, 1942 r. Cały region jest okupowany przez Niemców, a lokalni partyzanci prowadzą brutalne walki odwetowe. Niedaleko od wioski, w której mieszka pracownik kolei Suszenja wraz z rodziną, dochodzi do wykolejenia pociągu. Niezwiązany z tym zdarzeniem Suszenja oraz grupa sabotażystów zostają aresztowani, ale niemiecki oficer postanawia, że nie powiesi go z pozostałymi partyzantami. Suszenja odzyskuje wolność, w okolicy szybko rozchodzą się plotki o jego rzekomej zdradzie, a zlecenie wyjścia z lasu i pomszczenia śmierci współtowarzyszy broni otrzymują partyzanci Burow i Wojtek. W czasie prowadzenia pojmanego Suszenji przez las obaj partyzanci wpadają w zasadzkę. Nieoczekiwanie Suszenja zostaje sam na sam z rannym wrogiem. Głęboko w pradawnym lesie, gdzie nie istnieją kategorie przyjaciół czy wrogów i zanika całkowicie granica między zdradą a heroizmem, los zmusza bohatera do podjęcia wyboru moralnego w niemoralnych warunkach.

Plakat: Kapitan

Czas trwania: 118 min.

Od lat: 16

Reżyseria: Robert Schwentke

Film opowiada historię młodego niemieckiego żołnierza, który w ostatnich chwilach II wojny światowej rozpaczliwie walczy o przetrwanie. Ratunek przychodzi, kiedy bohater przypadkowo znajduje mundur nazistowskiego kapitana. Podszywając się pod oficera, mężczyzna szybko przybiera potworną tożsamość oprawców, z którymi próbuje uciec.


Plakat: Strefa interesów

Czas trwania: 106 min.

Od lat: 16

Reżyseria: Jonathan Glazer

Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.



Plakat: Raport Pileckiego

Czas trwania: 117 min.

Od lat: 16

Żołnierz AK, rotmistrz Witold Pilecki z narażeniem życia celowo daje się aresztować, by zostać osadzonym w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Tam organizuje konspiracyjny ruch oporu Armii Krajowej, a po 947 dniach w obozowej niewoli i brawurowej ucieczce pisze raporty, w których podejmuje próbę informowania świata o Holokauście oraz innych zbrodniach. Następnie bierze udział w Powstaniu Warszawskim oraz walczy w II Korpusie Polskim generała Andersa we Włoszech. Po powrocie do Polski zostaje aresztowany przez władze komunistyczne, bestialsko przesłuchiwany i pod pretekstem szpiegostwa skazany na śmierć. Podczas ostatniego widzenia z żoną powiedział: „Ja już żyć nie mogę, mnie wykończono, Oświęcim to była igraszka”. Skazano go na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. Wyrok na rotmistrzu Pileckim wykonano 25 maja 1948 roku w Warszawie.


Realizacja strony: Rafał Rowiński