Czas trwania: 27 min.
Reżyseria: Michał Janów
Portier pracujący w robotniczym hotelu znajduje walizkę z opozycyjnymi ulotkami. Kiedy zgłasza ten fakt władzom, wywołuje lawinę nieoczekiwanych wydarzeń.
Czas trwania: 25 min.
Reżyseria: Damian Kocur
Rutyna wypełnia życie Michała. Praca w hodowli krów, obiad w postaci zupy w proszku i towarzystwo rówieśników ze wsi, z którymi nie znajduje wspólnego języka – wszystko to pozbawia chłopaka radości życia. Jedyna nadzieja na odmianę to dziewczyna, którą poznał przez internet. Mieszka w Holandii i ma przyjechać do Polski, chociaż mężczyzna niewiele potrafi o niej powiedzieć. "Jak przyjedzie, to się jakoś wszystko rozwiąże", twierdzi Michał.
Czas trwania: 28 min.
Reżyseria: Aleksandra Terpińska
Obsada: Justyna Wasilewska, Malwina Buss, Piotr Polak
Akcja filmu toczy się współcześnie w jednym z europejskich miast. Opowiada jeden dzień z życia trójki młodych przyjaciół, którzy w obliczu fikcyjnego konfliktu zbrojnego w ich kraju, muszą zmodyfikować swoje plany na przyszłość.
Czas trwania: 28 min.
Reżyseria: Filip Dzierżawski
Matka, nękana poczuciem winy, nie chce spotkać się z córką. Nie widziały się od dziesięciu lat. Julita pod pretekstem programu "Świadectwo" wchodzi do więzienia, żeby się z nią skonfrontować i rozliczyć przeszłość.
Czas trwania: 28 min.
Reżyseria: Maciej Kawalski
Obsada: Tomasz Kot, Magdalena Pociecha, Marian Opania, Kinga Ciesielska,
Do nieco szalonego szpitala psychiatrycznego, przyjęty zostaje tajemniczy pacjent - nie odzywa się do nikogo i całymi dniami stoi z rękami w górze. Poza pseudonimem "Atlas" nie wiadomo o nim nic, a takie zagadki są intrygujące.
Czas trwania: 30 min.
Reżyseria: Hubert Patynowski
Historia ulicznego rapera, który zostaje wykluczony z lokalnej społeczności ze względu na nieprzestrzeganie obowiązujących w niej radykalnych zasad.
Czas trwania: 36 min.
Reżyseria: Kacper Lisowski
Muzyk punkrockowy żyje od imprezy do imprezy. Przygoda na jedną noc odmienia jego codzienność.
Czas trwania: 27 min.
Reżyseria: Kordian Kądziela
Wiodący monotonne życie parkingowy zostaje niespodziewanie aresztowany.
Czas trwania: 30 min.
Reżyseria: Pedro Almodóvar
Obsada: Tilda Swinton
Sensacja festiwalu w Wenecji, hołd złożony największej europejskiej aktorce przez ikonę europejskiego kina. "Ludzki głos" to pierwszy wspólny film Pedra Almodóvara i Tildy Swinton, a zarazem pierwszy zrealizowany po angielsku tytuł w dorobku hiszpańskiego reżysera. Ten na wskroś almodovarowski, kipiący kolorami i buzujący od emocji melodramat z powodzeniem łączy dwa temperamenty, wrażliwości i kinowe żywioły. Niepodrabialny styl twórcy "Porozmawiaj z nią" wydaje się być skrojony na miarę gwiazdy Jarmuscha czy Guadagnino, jak obłędna czerwona suknia Balenciagi, w której blada Tilda Swinton przemierza plan filmu Almodóvara. Jej bohaterka – zakochana, poniżona, zdesperowana – prowadzi swoją ostatnią telefoniczną rozmowę z mężczyzną, który od niej odszedł. W mieszkaniu w towarzystwie spakowanych walizek kochanka i jego osieroconego psa, miotając się od wściekłości do smutku, trawi miłosną katastrofę. Sięga po pigułki, chwyta za siekierę, rozlewa benzynę: chciałaby zabić siebie, chciałaby zniszczyć jego, chce zagrać rolę życia w dramacie zwanym rozstaniem. Zmienia kostiumy i maski, przymierza konwencje, błaga, krzyczy i szepcze: sprawdza, czy ta historia powinna skończyć się tragedią czy może jednak... happy endem?
Czas trwania: 30 min.
Reżyseria: Daria Woszek
Film opowiada historię mężczyzny Bru (Janusz Chabior), który zarabia na życie porywając piękne, rasowe psy. Kradnie je bogatym ludziom, a gdy oferują nagrodę pieniężną, oddaje. Jest to dla niego idealne źródło zarobku i osobistej satysfakcji, bo każda rodzina, której pies się „odnalazł”, widzi w znalazcy bohatera, a nie oszusta jakim w rzeczywistości jest. Wszystko idzie gładko, aż do chwili, kiedy pewnego porwanego psa nikt nie szuka.
Od lat: 5
Reżyseria: Tomasz Pilarski
Lista filmów:
Świetlikowy gaj/The Firefly Grove
reż. Tomasz Pilarski
Polska 2019, 5’
W piękny letni dzień dziewczynka próbuje zwrócić uwagę starszego brata na otaczającą przyrodę, ale chłopiec pochłonięty jest grą na konsoli. Sytuacja zmienia się, gdy sroka kradnie konsolę. Po nieudanym pościgu za złodziejką, chłopiec kieruje swą złość na siostrę, by chwilę później odnaleźć konsolę. Teraz musi stawić czoła sytuacji, do której doprowadził i znaleźć jej rozwiązanie.
Le dernier jour d’automne/The Last Day of Autumn
reż. Marjolaine Perreten
Szwajcaria, Belgia, Francja 2019, 8’
Zwierzęta leśne potajemnie zbierają porzucone części rowerów, planując budowę pojazdów odpowiednich dla ich rozmiarów. Szykuje się wielki wyścig. Wyścig ostatniego dnia jesieni.
Pouštět draka/The Kite
reż. Martin Smatana
Czechy, Słowacja, Polska 2019, 13’07”
Kończy się lato, na drzewach dojrzewają owoce. Dziadek daje wnukowi latawiec. Gdy wiatr unosi chłopca, dziadek go ratuje. Liście spadają i dziadek staje się słaby. Porywa go jesienny wiatr i wynosi ponad gęste chmury. Przychodzi zima, a potem wiosna. Ciepły powiew sprawia, że znowu są razem. To baśniowo opowiedziana historia o pamiętaniu o tych, których już z nami nie ma.
Gunpowder
reż. Romane Faure, Nathanael Perron, Léa Detrain, Benoît de Geyer d’Orth, Pei-Hsuan Lin, Anne-Lise Kubiak
Francja 2019, 5’30”
Czas na herbatę! Niestety, wszystkie pudełka na herbatę, należące do Phileasa, są już puste. Phileas postanawia więc udać się do samego źródła – do Chin!
Opowieść o kołderce/Сказка про одеяло/Blanket Tale
reż. Maria Kuzmenko
Rosja 2017, 3’29”
Dawno, dawno temu pewne miasto zostało zaatakowane przez Olbrzyma. Wszystkie mamy i dzieci uciekły przerażone. Tatusiowie i dziadkowie stawili opór, ale to spowodowało jeszcze większe zniszczenia w mieście. Tylko miłe i mądre babcie zdołały znaleźć rozwiązanie i uratować miasto.
o28
reż. Otalia Caussé, Geoffroy Collin, Louise Grardel, Antoine Marchand, Robin Merle, Fabien Meyran
Francja 2019, 5’18”
Niemieckie małżeństwo wsiada w Lizbonie do legendarnego tramwaju numer 28. Ale co zrobić, gdy wysiadły hamulce, zaczyna się zawrotny wyścig, a na pokładzie jest dziecko?
VSSanta
reż. Aitor Carlos Herrero Larrumbide, Raul Colomer Válcarcel
Hiszpania 2018, 4’
W Wigilię pewne dziecko zostaje samo w ogromnym mieszkaniu, w którym odwiedza je Mikołaj z zamiarem wypełnienia swojego corocznego zadania: dostarczenia podarków. Jednak przyniesiony prezent nie jest tym, który dziecko chce otrzymać.
Wełniaki/Woolworld
reż. Joanna Polak
Polska 2018, 10’
Zastanawiałeś się kiedyś, jak by się żyło w świecie, który byłby stworzony z wełny? W miejscu, gdzie ludzie, zwierzęta i to co ich otacza, jest zrobione z wełny, wszystko jest ze sobą powiązane. Jedyną osobą, która potrafi dopilnować, aby ten świat funkcjonował, jest Pan Wełniak. Jest już jednak stary i znużony, dlatego chce zmienić swoje życie. Niestety jego marzenia w końcu się spełniają.
Czas trwania: 90 min.
Czas trwania: 100 min.
Od lat: 15
Czas trwania: 29 min.
Reżyseria: Jarosław Banaszek
Obsada: Michał Rolnicki, Tadeusz Huk
Reżyseria: Vardan Danielyan, Haroutyun Shatyan, Arman Yeritsyan, Diana Kardumyan
Czas trwania: 86 min.
Czas trwania: 110 min.
Życie „nie rozpieszcza” filmów krótkometrażowych, a Słowacja jest jednym z trudniejszych dla nich miejsc. Trudniejszych zarówno w aspekcie mediów, jak i dystrybucji kinowej. Mówi się jednak, że dobre rzeczy osiąga się ciężką pracą, a słowackie krótkie formy – zdobywając nagrody na całym świecie – udowodniły swoją wartość. Wartość zaś słowackiego filmu krótkometrażowego ukryta jest w sarkastycznej naturze słowackiego filmowca – odpowiednich proporcjach rezygnacji i humoru, podlanych wolą walki z rzeczywistością. Wybór słowackich filmów krótkometrażowych zaprezentują Eva Križková i Eva Pa, rodzicielki słowackiego magazynu KINEČKO (kinecko.com), współzałożycielki firmy dystrybucyjnej Filmtopia (filmtopia.sk) i kina filmów eksperymentalnych Foajé (foaje.net) w Bratysławie.
Czas trwania: 89 min.
Od lat: 16
Reżyseria: Anja Lind, Julia Thelin, Ninja Thyberg, Charlotta Miller, Fijona Jonuzi, Joanna Rytel, Gunhild Enger,
Czas trwania: 26 min.
Reżyseria: Agnieszka Elbanowska
Dyrektor domu wczasowego Relax i jego nieliczny personel szykują się na przyjazd uchodźców. Żeby ratować swój pensjonat przed bankructwem, dyrektor postanawia skorzystać z oferty Urzędu Do Spraw Cudzoziemców, wspomaganego przez dotacje unijne, i przekształcić swoją działalność na ośrodek dla uchodźców. W dzień spodziewanego przyjazdu, kiedy wszystko wydaje się być gotowe, zaczynają pojawiać się nieoczekiwane komplikacje.
Czas trwania: 86 min.
Od lat: 16
Czas trwania: 95 min.
Od lat: 16
Reżyseria: Viktor Krasovsky, Sasha Stelchenko, Dima Diedok, Vlada Senkova, Darya Zhuk
Czas trwania: 68 min.
Od lat: 16
Czas trwania: 75 min.
Od lat: 16
Reżyseria: Mykyta Lyskov, Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk, Maryna Vroda, Yelyzaveta Pysmak
Czas trwania: 77 min.
To jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji promujących kino niezależne, a zarazem platforma filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego i eksperymentalnego. Wśród twórców są poeci, dziennikarze, studenci szkół artystycznych i filmowych, artyści i niezależni filmowcy, którzy kręcą fabuły, dokumenty, klipy i animacje. Jedni dopiero debiutują, inni od lat nagradzani są na ogólnopolskich festiwalach. Akcja narodziła się w Białymstoku i na Podlasiu – w miejscu styku wielu kultur i religii, krainy artystów, żubrów, dziewiczej przyrody i jedynego w swoim rodzaju potencjału, którego ujście znajduje wyraz w oryginalnych działaniach twórczych.
Tematem naszego wakacyjnego spotkania będą „Kobiety Wschodu”, więc w zestawie filmowym znajdą się filmy twórczyń rodem z Podlasia.
Od lat: 16
Czas trwania: 45 min.
Reżyseria: Aneta Kopacz
Czas trwania: 27 min.
Reżyseria: Tomasz Śliwiński
Czas trwania: 30 min.
Reżyseria: Nick Park
Obsada: Petter Sallis,
Wallace kupuje Gromitowi na urodziny cyberspodnie, przez co brakuje mu pieniędzy na opłacenie rachunków. Aby sprostać zobowiązaniom finansowym postanawia dorobić wynajmując pewnemu pingwinowi pokój w swoim domu. Wkrótce się okazuje, iż pod maską życzliwości nowego sublokatora skrywany jest mroczny sekret.
Od lat: 6-12 lat
Realizacja strony: Rafał Rowiński