Krzysztof Zanussi

Jeden z najwybitniejszych reżyserów polskiego kina,  scenarzysta i producent filmowy, którego twórczość związana jest głównie z dwoma nurtami polskiego filmu: kinem Młodej Kultury oraz kinem moralnego niepokoju. Komandor Orderu Odrodzenia Polski, od 1992 profesor sztuk filmowych.
Studiował kilka kierunków- fizykę na Uniwersytecie Warszawskim (1955-59), filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim (1959-62), w 1967 r. natomiast ukończył Wydział Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. W 1980 r. został kierownikiem artystycznym, a niedługo później dyrektorem Studia Filmowego "Tor". W latach 1971-83 pełnił funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Od 1987 r. jest członkiem Komitetu Kinematografii. Jest autorem kilku książek o tematyce filmowej. Publikował także w miesięczniku psychologicznym "Charaktery". Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Od 2002 r. pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Fundacji Centrum Twórczości Narodowej. Jest także wykładowcą na Collegium Civitas w Warszawie.
Jego najbardziej znane filmy to "Barwy ochronne", "Rok spokojnego słońca" i "Cwał", ma w swoimi dorobku w sumie trzydzieści pełnometrażowych filmów fabularnych, a ponadto liczne filmy telewizyjne – między innymi osiem godzinnych odcinków Opowieści Weekendowych, a także spektakle teatralne i operowe. Reżyseruje między innymi w teatrach w Mediolanie, Rzymie, Palermo, Syrakuzach, Bonn, Moskwie, Bremie, Bazylei. Jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych polskich twórców za granicą.

Wydarzenia, na których gościł(a) Krzysztof Zanussi:

Realizacja strony: Rafał Rowiński