ŻubrOFFka – A Swedish Life

7 grudnia 2017, 18:30

Miejski Dom Kultury

Relacja z wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻubrOFFka zawsze jest filmowym oknem na świat, które otwiera nas na inne, czasem skrajnie odległe od naszej, kultury. W tym roku, za sprawą przygotowanego przez organizatorów specjalnie dla nas zestawu, poznaliśmy Szwecję. Siedem krótkometrażówek  pokazało nam, jak żyje się w tym skandynawskim kraju Zajrzeliśmy do szkoły, na imprezę, na obóz letni, ale była i okazja, by zajrzeć do zwykłych szwedzkich domów – to najcenniejsze.
Tegoroczna ŻubrOFFka w Augustowie to także niecodzienni goście. Gospodynią spotkania była dobrze znana (i lubiana) kinochłonowej widowni Kaja Kilmek, która w krzyżowy ogień pytań na temat szwedzkiej kinematografii wzięła Wiktora Hertza – grafika i twórcę filmów krótkometrażowych, a prywatnie swojego narzeczonego.
Kaja w ciekawy sposób zestawiła polskie i szwedzkie filmy krótkometrażowe, dzięki czemu dowiedzieliśmy się także jak wygląda przemysł filmowy i edukacja filmowa w Szwecji. Obejrzeliśmy także krótkometrażówkę stworzoną przez naszego gościa – to także była cenna lekcja na temat szwedzkiej kultury.
Było fajnie, jak co roku 😉 ciekawe z jakim krajem przyjdzie nam się mierzyć w kolejnej edycji, na która zapraszamy już dziś!

Autor zdjęć w galerii: Adam Bajkowski

Realizacja strony:

Rowiński - strony WWW