W deszczowy dzień w Nowym Jorku

8 sierpnia 2019, 19:30

Kino Iskra

Relacja z wydarzenia

Pierwszy dzień imprezy: Augustów -> Nowy Jork, spotkania z prawdziwą sławą amerykańskiej reżyserii – Woodym Allenem i jego miastem, Nowym Jorkiem, rozpoczął Michał Oleszczyk. Nasz gość najpierw opowiedział trochę o reżyserskim dorobku Allena, o tym za co kochamy jego filmy i za co możemy za nimi nie przepadać. Potem mogliśmy oddać się przyjemności oglądania najnowszej produkcji reżysera, który chociaż uznawany za dziwaka i ekscentryka, zasłużył na miano najoryginalniejszego amerykańskiego reżysera swoich czasów oraz mistrza „intelektualnej komedii”. I dam sobie rękę uciąć, że część z nas podczas seansu starała się wychwycić wszystkie smaczki charakterystyczne dla zakochanego w Nowym Jorku Woody’ego Allena…

Tuż po napisach końcowych filmu „W deszczowy dzień w Nowym Jorku” ekran poszybował do góry i na kinowej scenie ponownie pojawił się Michał Oleszczyk, który do dyskusji zaprosił Adrianę Prodeus i Radosława Korzyckiego. I znów głównym tematem stała się specyfika Allena i, oczywiście, Nowy Jork! Wszak reżyser ma do niego ogromny i sentyment, i szacunek… I tak dowiedzieliśmy się, że dla jednych był to film o nostalgii, dla innych o impotencji, jeszcze inni widzieli w nim kino drogi, ale wszyscy – chyba bez wyjątku – zobaczyli w nim przede wszystkim rękę i oko Woody’ego Allena.

Nasi goście, jak zwykle, nie wyszli z kina „z pustą ręką” – tym razem Pracownia Ale Ma Kota – Ręcznie Szyte Zabawki – wyposażyła ich w maskotki, podobizny Allena właśnie.

Autor zdjęć w galerii: Zbigniew Bartoszewicz (augustow.org)

Realizacja strony: Rafał Rowiński