IV Kinogranie – dzień pierwszy

28 czerwca 2017, 18:00

Kino Iskra

Relacja już wkrótce!

Plakat: Song to Song

USA

Czas trwania: 129 min.

Reżyseria: Terrence Malick

Opowieść o dwóch osobliwych miłosnych trójkątach, dla której tło stanowi muzyczna scena Austin w Teksasie. Obraz przepełniony festiwalowym duchem występów na żywo pokazuje jak muzyka rockowa może wpływać na relacje międzyludzkie.
Plakat: Rolling Stones O’le, ole, ole

Czas trwania: 105 min.

Reżyseria: Paul Dugdale

Obsada:

Podróż pełna emocji wypełniona po brzegi rockandrollem i najbardziej wielbionymi utworami The Rolling Stones. Zwieńczeniem całej trasy jest historyczny występ Stonesów w Hawanie, w którym udział wzięło 1 200 000 osób!

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Piotr Stelmach

Dziennikarz muzyczny, którego głos można usłyszeć na antenie radiowej Trójki, gdzie pracuje od 1997 roku. Tam zajmuje się muzyką offową i alternatywną. Prowadził takie audycje, jak: "Pół Perfekcyjnej Płyty", , "Pastelowy świat rocka", "3maj z nami", "Muzyczna poczta UKF", "Zagadkowa niedziela", "Świat na topie" czy "Witamy w klubie". Dziś, jeśli tylko włączymy Trójkę w piątkowy wieczór, usłyszymy go w audycji pt. "Offensywa".
(fot. Mikołaj Rutkowski)

Fotografia: Ryszard Jaźwiński
Jeden z najwybitniejszych znawców kina w radiowej „Trójce”, autor audycji „Trójkowo, filmowo”,  trzykrotnie nominowanej do prestiżowej Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (w każdej edycji od początku jej istnienia) i wreszcie uhonorowanej Nagrodą w 2010 roku. Prawdopodobnie pobił rekord Trójki w obecności "na żywo" na antenie - bez przerwy dziewięć i pół (!) godziny (od północy Noc Oskarów w Trójce, a później poranne "Zapraszamy do Trójki" do 9.30).

Relacja z wydarzenia

Tego roku, pogoda nas nie rozpieszczała… Pierwszego dnia Przeglądu Filmów o Tematyce Muzycznej nad regionem przetoczyła się nawałnica. Jednak, jak słusznie zauważył Ryszard Jaźwiński, gospodarz KINOGRANIA, kino stało się miejscem, w którym przez ponad cztery godziny można było zupełnie nie przejmować się pogodą.

Filmem „Song to Song” Terrenca Malicka rozpoczęliśmy Kinogranie, ale Przegląd otworzyliśmy projekcją teledysku – kilkuminutowego fragmentu filmu „U2 3D”, który jest niespełna półtoragodzinnym zapisem koncertu w technice 3D, nagranym podczas 7 występów w Ameryce Południowej w ramach trasy koncertowej Vertigo Tour. Stał się on zaledwie wstępem do wszystkiego, co tego wieczoru wydarzyło się w kinowej sali.

Wraz z Ryszardem Jaźwińskim gościliśmy wówczas w Augustowie Piotra Stelmacha – dziennikarza muzycznego, którego głos można usłyszeć na antenie radiowej Trójki, gdzie pracuje od 1997 roku. Tam zajmuje się muzyką offową i alternatywną. To z nim wymieniliśmy wrażenia na temat „Song to Song” i to on przygotował nas na drugi seans tego wieczoru. Jako specjalista od Rolling Stonesów odkrył przed nami nie tylko arkana pracy dziennikarza muzycznego, ale i oszołomił szczegółami dotyczącymi trasy koncertowej po Ameryce Południowej, o której opowiadał film „Rolling Stones O’le, ole, ole”.

Nie zabrakło i rodzimych akcentów – opowieści o koncercie Stonesów, jaki odbył się w 1967 roku w warszawskiej Sali Kongresowej. Wspomnienia te ubarwiła opowieść Kazimierza Wojtaszuka i projekcja muzycznych kronik filmowych, które Pan Kazimierz przywiózł do nas z  Warszawy. A potem daliśmy się porwać Stonesom…

Z dumą i radością uznaliśmy pierwszy dzień KINOGRANIA za sukces także ze względu na udaną premierę filmowego blendu kawy, jaki specjalnie dla nas przygotowała augustowska Palarnia Kawy La Kafo. Wtedy również na Rynku Zygmunta Augusta stanęła wystawa zdjęć pt. „Augustów na backstage’u” autorstwa Radka Nowackiego, naszego przyjaciela. On także zadbał o to, byśmy mieli fotorelację z całego KINOGRANIA.

Oto zdjęcia z pierwszego dnia autorstwa Radka Nowackiego właśnie:

Realizacja strony: Rafał Rowiński