IV Kinogranie – dzień drugi

29 czerwca 2017, 18:30

Kino Iskra

Relacja już wkrótce!

Plakat: Miles Davis i ja

USA

Czas trwania: 100 min.

Reżyseria: Don Headle

Jazz to improwizacja. Takie też było życie legendarnego Milesa Davisa. Nie miało przy tym nic wspólnego z aksamitnym brzmieniem trąbki, którym zaczarował publiczność na całym świecie. Do dziś uchodzi za niekwestionowaną supergwiazdę jazzu, jednego z najbardziej wpływowych muzyków w historii; to dzięki jego rewolucyjnemu, innowacyjnemu podejściu do instrumentów, rytmu i gry zespołowej powstały odrębne gatunki muzyczne.
W życiu prywatnym mierzył się z uzależnieniem od twardych narkotyków, alkoholu, lekarstw, chorobami, bólem i niekończącymi się depresjami. Ale kiedy stawał na scenie, publiczność zamierała w zachwycie.
"Miles Davis i ja" to poruszająca, szczera, pozbawiona glamouru i blichtru opowieść o Milesie Davisie, największej gwieździe jazzu i nieszczęśliwym człowieku.

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Aga Zaryan
Polska wokalistka jazzowa. Jej debiutancki album "My Lullaby" (2002) bardzo szybko uzyskał status złotej płyty. W swojej twórczości czerpie z dorobku Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell. Jej znaki rozpoznawcze to niepowtarzalny styl i ciepła matowa barwa głosu. Laureatka wielu nagród i wyróżnień w świecie muzycznym, w tym nagrody Fryderyka. Jej płyty osiągają rekordowe nakłady, podbijając serca publiczności na całym świecie.

Dyskografia:
My Lullaby (2002)
Picking Up the Pieces (2006)
Umiera Piękno (2007)
Looking Walking Being (2010)
A Book of Luminous Things (2011)
Księga Olśnień (2011)
Remembering Nina & Abbey (2013)

fot. polskieradio.pl
Fotografia: Ryszard Jaźwiński
Jeden z najwybitniejszych znawców kina w radiowej „Trójce”, autor audycji „Trójkowo, filmowo”,  trzykrotnie nominowanej do prestiżowej Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (w każdej edycji od początku jej istnienia) i wreszcie uhonorowanej Nagrodą w 2010 roku. Prawdopodobnie pobił rekord Trójki w obecności "na żywo" na antenie - bez przerwy dziewięć i pół (!) godziny (od północy Noc Oskarów w Trójce, a później poranne "Zapraszamy do Trójki" do 9.30).

Relacja z wydarzenia

Ten wieczór w całości należał do jazzu. Najpierw Ryszard Jaźwiński wprowadziła nas w film Dona Headlego  (który brawurowo zagrał tytułową rolę) „Miles Davies i ja”. Obejrzeliśmy fascynującą opowieść o legendzie amerykańskiego jazzu, wirtuozie trąbki, ojca jazz fusion. Nieszablonowy film biograficzny, który oglądało się jak dobrą sensację wypełnioną po brzegi fantastycznym jazzowym brzmieniem, przygotował nas na drugą część wieczoru…

Aga Zaryan, polska wokalistka jazzowa o niepowtarzalnym stylu i ciepłej matowej barwie głosu, opowiedziała Ryszardowi Jaźwińskiemu i nam o swoich inspiracjach i fascynacjach muzycznych, a potem była już tylko muzyka…

Jazzowe standardy w nastrojowych aranżacjach z towarzyszeniem fortepianu (Michał Tokaj) i saksofonu (Radek Nowicki) wybrzmiały nastrojowo, a Nina Simone, Abbey Lincoln i Miles Davies  – „dobre duchy” tego koncertu w sposób wyrazisty i porywający przenikały wyśpiewany przez artystkę tego wieczoru repertuar.

Magiczny, jazzowy wieczór, który na zdjęciach uwiecznił Radek Nowacki:

Realizacja strony: Rafał Rowiński