Split

26 maja 2017, 21:30

Kino Iskra

Wszystkie oblicza psychozy…
Twórca „Szóstego zmysłu” i „Niezniszczalnego” powraca w wielkim, choć mrożącym krew w żyłach, stylu – „Split” M. Nighta Shyamalana to, zdaniem krytyki, thriller na miarę „Milczenia owiec”. To niemożliwe, by DKF KINOCHŁON przegapił taką premierę i pominął ten film w swoim repertuarze. To dla takich obrazów powstał cykl „Czasami Nocami”, w ramach którego pokażemy Państwu „Split” w piątek 26 maja o godz. 21:30.
Kevin (w tej roli James McAvoy) cierpi na zaburzenia osobowości, coś, co zwykło się określać mianem rozdwojenia jaźni. W psychice Kevina żyją aż 23 osobowości, wszystkie chcą być tą najważniejszą, wszystkie chcą rządzić młodym chłopakiem… Pod wpływem traumatycznego wydarzenia Kevin (a może to któraś z jego „alternatywnych” osobowości?) porywa sprzed centrum handlowego trzy nastolatki. W tej chwili rozpoczyna się dramatyczna walka na śmierć i życie. Nie tylko porwane dziewczyny walczą o bezpieczny powrót domu – jest jeszcze walka, jaka rozgrywa się w Kevinie i walka o Kevina podjęta przez doktor Fletcher (Betty Buckley). Przecież to tam, w jego głowie, piszą się wszelkie reguły i to tam zapadnie decyzja o czyjejś wygranej…
Shyamalana przed laty nazywano drugim Hitchcockiem. „Split” zdaje się potwierdzać, że miano to nie jest przesadzone – intrygujący, szalony, mroczny i zaskakujący thriller prowadzący psychologiczną rozgrywkę nie tylko z bohaterami, ale i z widzem. Aktorski popis Jamesa McAvoy’a, kreującego tu ponad 20 osobowości, pracując niemal wyłącznie mimiką i oszczędnym gestem, budzi podziw i podkreśla, że w każdej z nich drzemie Bestia.
Jak skończy się ta rozgrywka, kto tu zwycięży, a komu będzie się zaledwie wydawać, że pokonał wszystkich…?
Bądźcie z nami w piątek 26 maja o 21:30 i spójrzcie w twarz psychozie…
Zapraszamy!

- - -
Cennik i rezerwacja biletów:
Bilet na pokaz: 13 zł
Karnet na cztery pokazy: 40 zł (ważny przez pół roku)
Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9,
tel. 87 643 36 59 lub na godzinę przed rozpoczęciem seansu w Kinie „Iskra”.

Plakat: Split

USA

Czas trwania: 116 min.

Od lat: 18

Reżyseria: M. Night Shyamalan

Po tragicznej stracie, młodego mężczyznę, cierpiącego na psychiczne zaburzenie – tzw. osobowość mnogą, nawiedzają cztery młode kobiety, pragnące skraść jego tożsamość.

Relacja z wydarzenia

Takie filmy jak „Split” M. Nighta Shyamalana pokazują, że można nakręcić świetny thriller z motywem Bestii, bez tryskającej po ścianach krwi i niepotrzebnej ideologii dorabianej gdzieś na kolanie. Historia, jaką opowiada nam reżyser, właściwie od samego początku buduje napięcie. Jest porwanie, a potem rozpoczyna się gra, której reguły odkrywamy wraz z bohaterami filmu, scena po scenie.
Nie można nie zauważyć fantastycznej kreacji aktorskiej Jamesa McAvoy’a, który wciela się w głównego bohatera cierpiącego na rozdwojenie jaźni. Drzemią w nim 24 osobowości. Fakt, że do głosu dochodzą jedynie cztery, wcale nie ułatwił McAvoy’owi aktorskiego zadania – gra mimiką, gestem, spojrzeniem… rola, bez wątpienia, zasługująca co najmniej na Złotą Palmę Festiwalu w Cannes.
Obraz idealnie wpisał się w ideę cyklu „czasami Nocami” – wieczorne wyjście do kina, podsumowujące tydzień pracy, a otwierające pełen wrażeń weekend. Split, mamy nadzieję, wbił Państwa w fotele i pokazał, ze współczesny thriller w amerykańskim kinie stoi na naprawdę silnej pozycji.
do zobaczenia na kolejnym pokazie z cyklu „Czasami nocami”!

Realizacja strony: Rafał Rowiński