Captain Fantastic

28 sierpnia 2017, 18:30

Kino Iskra

Plakat: Captain Fantastic

USA

Czas trwania: 118 min.

Reżyseria: Matt Ross

Ben  jest ojcem sześciorga dzieci, które wspólnie z żoną wychowuje z dala od zgiełku miasta. Żyją inaczej niż przeciętna amerykańska rodzina: jedzą to, co uda im się upolować, nie chodzą do normalnej szkoły, uczą się sztuki przetrwania, żyjąc w miłości i wzajemnym szacunku. Kiedy sytuacja rodzinna zmienia się, muszą stawić czoła cywilizacji.

Gościem pokazu był(a):

Fotografia: Maciej Białous

Pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, wolontariusz Fundacji UwB. W pracy naukowej zajmuje się między innymi socjologią filmu. Ale nie tylko - fascynuje go także pamięć zbiorowa, polityka pamięci, socjologia kultury, socjologia filmu, przestrzeń miejska. Sam o sobie mówi, że lubi filmy, których nikt inny nie chce oglądać.

Relacja z wydarzenia

Szósty sezon działalności augustowski DKF KINOCHŁON rozpoczął  niezwykle udanie – z nadzieją, że będzie on równie wspaniały i owocny, jak pięć poprzednich. Na pierwszy – wrześniowy ogień poszedł film, którego scenariusz powstał chyba z myślą o DKF-ach 😉

Na ekranie Viggo Mortensen w roli ojca, który wychowuje szóstkę dzieci z dala od tego, co nazywamy „zdobycze cywilizacji”. W leśnej głuszy, w drewnianej chatynce, jedzą to, co upolują, wiedzę o świecie czerpią z książek, a wszelkie umiejętności ojciec przekazuje dzieciom podczas treningów i polowań. Nie ma szkoły, telefonów, telewizji i internetu. Nie ma też mamy, która w wyniku choroby psychicznej, odbiera sobie życie… Rodzina w obliczu tej tragedii rusza na spotkanie cywilizacji, by nie dopuścić do tradycyjnego pogrzebu, który chcą zorganizować jej rodzice. Ona, według testamentu, życzyłaby sobie zgoła innej ceremonii. I podróż ta staje się wyprawą w głąb relacji rodzinnych i drogą do przewartościowania życia. Jednak, czy kompromis zawsze jest właściwym rozwiązaniem…?

Ucieszyła nas tak duża frekwencja, nie tylko na pokazie, ale i na pofilmowej dyskusji, która w charakterystyczny dla siebie – niby spokojny, ale prowokujący – sposób poprowadził Maciek Białous. Rozmowa i Państwa opinie o produkcji Matta Rossa uświadomiły, że kluczem do wychowawczego sukcesu jest „złoty środek”, a popadanie w skrajności bywa niebezpieczne. Głosy były podzielone – jedni bili brawo Benowi, inni nie byli do końca przekonani do jego metod wychowawczych. Wszyscy jednak zgodnie stwierdzili, że to film warty uwagi, choć ilu widzów, tyle pomysłów na to, o czym właściwie jest „Captain Fantastic”.

My zaś wiemy, że z filmem na początek sezonu trafiliśmy idealnie! Dziękujemy Wam, że byliście z nami 🙂

Realizacja strony: Rafał Rowiński