3xGdynia – dzień pierwszy

3 grudnia 2017, 19:00

Kino Iskra

Wielkimi krokami zbliża się (nie, wcale nie zima!) święto polskiego kina, jedna z ulubionych, i przez KINOCHŁONA, i przez jego widownię impreza – Przegląd 3xGdynia. To nasz ukłon w stronę rodzimych produkcji - tych najlepszych, najbardziej porywających - pokazywanych na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Już po raz piąty pokażemy Widowni augustowskiego KINOCHŁONA, że polskie kino żyje i ma się dobrze. Co przed nami? Trzy dni, w trakcie których zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, przedpremierowy pokaz produkcji nazywanej polskimi „Dzikimi historiami” i filmowe wydarzenie na skalę światową – pierwszy pełnometrażowy film animowany zrealizowany w całości techniką malarską, a na deser quiz z nagrodami i kino krótkometrażowe. Wszystko to okraszone dyskusjami filmowymi.
Michał Oleszczyk porozmawia z Olą Salwą, która jest specjalistką nie tylko w dziedzinie kina europejskiego i światowego, ale także kocha polskie produkcje i jest miłośniczką „Cichej Nocy”. O „Ataku paniki” wie najwięcej jego reżyser Paweł Maślona, więc to jego nasz gospodarz przemagluje przy okazji tego pokazu. O sztuce na kinowym ekranie i talencie Vincenta van Gogha opowie nam zaś Anna Kluza – artystka malarka i rzeźbiarka, współpracująca przy produkcji „Twojego Vincenta”.
Czy można wymarzyć sobie lepszy początek grudnia? Bądźcie z nami w kinie od 3 do 5 grudnia – Zapraszamy!
- - -
Cennik i sprzedaż biletów:
Bilet jednodniowy - 15 zł
Karnet trzydniowy - 40 zł
Przedsprzedaż: Miejski Dom Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, Augustów
Info: 87 643 36 59 lub 790 22 85 60

Plakat: Cicha noc

Czas trwania: 97 min.

Reżyseria: Piotr Domalewski

Adam (Dawid Ogrodnik), na co dzień pracujący za granicą, w Wigilię Bożego Narodzenia odwiedza swój rodzinny dom na polskiej prowincji. Z początku ukrywa prawdziwy powód tej nieoczekiwanej wizyty, ale wkrótce zaczyna wprowadzać kolejnych krewnych w swoje plany. Szczególną rolę do odegrania w intrydze ma jego ojciec (Arkadiusz Jakubik), brat (Tomasz Ziętek), z którym Adam jest w konflikcie oraz siostra (Maria Dębska) z mężem (Tomasz Schuchardt). Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy świąteczny gość oznajmia, że zostanie ojcem. Wtedy, zgodnie z polską tradycją, na stole pojawia się alkohol. Nikt z rodziny nie spodziewa się, jak wielki wpływ na życie ich wszystkich będą miały dalsze wydarzenia tej wigilijnej nocy.

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Tomasz Adamski
Filmoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku na wydziale Pedagogiki i Psychologii w Zakładzie Kulturoznawstwa.  Autor licznych referatów i prelekcji na temat filmu nie tylko na Podlasiu i w Polsce, ale także w Niemczech, Czechach, Gruzji, czy na Łotwie. Interesuje się głównie kinem skandynawskim. Ponad to, niezależny filmowiec związany z akcją Filmowe Podlasie Atakuje, prowadzący szereg warsztatów filmowych między innymi w Polsce na Białorusi, Ukrainie czy w Gruzji.
Fotografia: Michał Oleszczyk
Dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni w latach 2014-2016, ceniony w Polsce i na świecie krytyk filmowy. Doktor filmoznawstwa, absolwent Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego i wykładowca tej jednostki, wykładał również w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej. Twórca filmowego podcastu SpoilerMaster.

Relacja z wydarzenia

Zainteresowanie tegoroczną, piątą edycją Przeglądu 3xGdynia zaowocowało dodrukiem biletów na seanse i tym, że niektórzy z Państwa oglądali, np. „Cichą noc” z drugiego rzędu, bo miejsca we wszystkich wyższych rzędach były zajęte, o dostawkach nie wspominając…
Pierwszy dzień, poza wypełnioną po brzegi salą, przyniósł wiele emocji, pasjonującą dyskusję i chyba mało optymistyczne wnioski…

Tuż po tym, gdy Michał Oleszczyk, od kilku lat nasz „gdyński” gospodarz, przywitał się z widownią, wystartowaliśmy z quizem filmowym. 16 pytań i 18 punktów do zdobycia. Jak co roku, pokazaliście Państwo, że obeznani jesteście w polskim kinie, a my z radością (już w poniedziałek) rozdaliśmy nagrody tym, którzy z naszymi łamigłówkami poradzili sobie najlepiej.

Filmem tego wieczoru był najlepszy film 42. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni – „Cicha noc” w reżyserii Pawła Domalewskiego. Na ekranie przytłaczający, ciemny i bezkompromisowy obraz polskiej prowincji i niewesoła, choć świąteczna, historia rodzinna. Adam (w tej, także nagrodzonej Złotym Lwem, roli – Dawid Ogrodnik) młody emigrant wraca z Holandii na Boże Narodzenie. Matka (Agnieszka Suchora), widząc go w progu, z przerażeniem pyta, czy coś się stało, że przyjechał do domu. To jedno, jedyne zdanie idealnie obrazuje stosunki panujące w tej rodzinie.
Adam nie pojawia się po to, by w rodzinnej i ciepłej atmosferze spędzić Święta. Będzie miał do ojca (Arkadiusz Jakubik), brata (Tomasz Ziętek) i siostry (Maria Dębska) prośbę. A potem, wigilijny wieczór potoczy się dość niespodziewanie. Nic, nawet wylewanie wódki przez okno, aby tylko nikt się nie upił, nie uratuje tego wieczoru wigilijnego…

Już po seansie Michał Oleszczyk razem z Tomkiem Adamskim (bo, niestety, Ola Salwa z powodu choroby do nas nie dotarła) dość szczegółowo omówili najważniejsze sceny w filmie i razem z Państwem próbowali ocenić postępowanie bohaterów. A opinie na temat motywacji poszczególnych postaci były, naprawdę, bardzo różne. Chyba każdy z bohaterów miał w naszej kinowej sali zarówno obrońców, jak i tych, którzy przysłowiowe psy na nich wieszali. Ale tak ożywiona dyskusja świadczy o jednym – nie bez kozery „Cicha noc” wyjechała z Gdyni ze Złotymi Lwami – film był trochę zadrą w oku, a tematyka, jakiej podjął się reżyser, niektórych uwierała, innych oburzała, a byli pewnie i tacy, którzy byli rozczarowani…

Film godny nie tylko Złotych Lwów, ale i otwarcia naszego Przeglądu, chociaż trudno o nim mówić jak o przyjemnym filmie w świątecznym klimacie.

I jeszcze zdjęcia…
autor: Radek Nowacki

A pod galerią jeszcze nasz quiz!

 

Przedstawiamy pytania oraz poprawne odpowiedzi (pola podkreślone) quizu wiedzy filmowej, przeprowadzonego podczas pierwszego dnia przeglądu 3x Gdynia.

 1. W trakcie jakiego święta rozgrywa się akcja „Cichej nocy” Piotra Domalewskiego?

a) Wigilii Bożego Narodzenia

b) Wielkanocy

c) Święta Zmarłych

 

 1. Jaki tytuł nosi film opowiadający fascynującą historię życia Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci czyli Podwójnego Ironmana?

a) Niezwyciężony

b) Niepokonany

c) Najlepszy

 

 1. Kto wcielił się w rolę charyzmatycznej pisarki i najsłynniejszej polskiej seksuolog Michaliny Wisłockiej?

a) Jowita Budnik

b) Magdalena Boczarska

c) Magdalena Popławska

 

 1. Który z filmów z gdyńskiego konkursu głównego opowiada historię kobiety podejmującej śledztwo w sprawie zaginięć lokalnych myśliwych?

a) Wieża. Jasny dzień

b) Ptaki śpiewają w Kigali

c) Pokot

 

 1. Film „Wyklęty” Konrada Łęckiego opowiada historię:

a) żołnierza niezłomnego

b) zbuntowanego poety

c) syna w konflikcie z ojcem

 

 1. Jak nazywa się reżyser, który filmem”Volta”, po siedmiu latach ponownie zagościł na Festiwalu w Gdyni? W 1995 r. jego inny film „Girl Guide” zdobył Złote Lwy dla najlepszego filmu festiwalu.

a) Jerzy Gruza

b) Juliusz Machulski

c) Marek Koterski

 

 1. Czym jest tytułowy „Amok”, w opartym na faktach, ponurym kryminale Kasi Adamek?

a) tytułem powieści

b) pseudonimem nadanym mordercy

c) kryptonimem policyjnego śledztwa

 

 1. Treść filmu Joanny Kos Krauze i Krzysztofa Krauze „Ptaki śpiewają w Kigali”, nagrodzonego Srebrnymi Lwami”, odnosi się do tragicznych wydarzeń w:

a) Bośni

b) Iraku

c) Ruandzie

 

 1. Pejzaże jakiego kraju możemy podziwiać w malowanych kadrach filmu „Twój Vincent”?

a) Hiszpanii

b) Francji

c) Holandii

 

 1. Aktor Jakub Gierszał w tym roku zagrał w aż czterech filmach z gdyńskiego konkursu głównego. W którym z wymienionych filmów nie wystąpił:

a) Pokot

b) Najlepszy

c) Amok

 

 1. Jeden z gości przeglądu 3xGdynia z poprzedniej edycji (z 2016 roku), w tym roku został laureatem nagrody za główną rolę męską. O kim mowa?

a) Adam Woronowicz

b) Mirosław Haniszewski

c) Dawid Ogrodnik

 

 1. Reżyser Bodo Kox swoim „Człowiekiem z magicznym pudełkiem” dokonuje udanej próby zmierzenia się z gatunkiem filmowym, rzadko eksplorowanym przez polskich filmowców, jakim jest:

a) horror

b) science-fiction

c) fantasy

 

 1. W filmie „Twój Vincent” niezwykle ważną rolę odgrywa list, napisany przez Vincenta van Gogha tuż przed śmiercią. Do kogo był adresowany?

a) do brata, Theo van Gogha

b) do przyjaciela, Paula Gauguina

c) do doktora, Paula Gacheta

 

 1. Aktor Arkadiusz Jakubik, po niezapomnianej roli w „Wołyniu” na ubiegłorocznym festiwalu, w tym roku ponownie mocno zaakcentował swoją obecność dwiema zapadającymi w pamięć rolami – ojca i trenera. W którym z wymienionych filmów nie zagrał?

a) Najlepszy

b) Atak Paniki

c) Cicha noc

 

 1. Paweł Maślona swoim „Atakiem paniki” udowodnił, że można stworzyć komedię, która będzie śmieszyć, a jednocześnie okaże się sukcesem artystycznym. W jednym z wątków panowanie nad sobą traci pewne małżeństwo wracające z wakacji, grane przez:

a) Magdalenę Boczarską i Piotra Adamczyka

b) Dorotę Segdę i Artura Żmijewskiego

c) Mateusza Kościukiewicza i Zofię Wichłacz

 

 1. Platynowe Lwy za całokształt twórczości otrzymał w tym roku Jerzy Gruza, reżyser niezapomnianych seriali. Proszę zaznaczyć dwie słynne produkcje serialowe w jego reżyserii. (jest to pytanie za 2 punkty).

a) Zmiennicy

b) Czterdziestolatek

c) Alternatywy 4

d) Wojna domowa

e) Kariera Nikodema Dyzmy

Realizacja strony: Rafał Rowiński