Wielkimi krokami zbliża się (nie, wcale nie zima!) święto polskiego kina, jedna z ulubionych, i przez KINOCHŁONA, i przez jego widownię impreza – Przegląd 3xGdynia. To nasz ukłon w stronę rodzimych produkcji - tych najlepszych, najbardziej porywających - pokazywanych na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Już po raz piąty pokażemy Widowni augustowskiego KINOCHŁONA, że polskie kino żyje i ma się dobrze. Co przed nami? Trzy dni, w trakcie których zwycięzca Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, przedpremierowy pokaz produkcji nazywanej polskimi „Dzikimi historiami” i filmowe wydarzenie na skalę światową – pierwszy pełnometrażowy film animowany zrealizowany w całości techniką malarską, a na deser quiz z nagrodami i kino krótkometrażowe. Wszystko to okraszone dyskusjami filmowymi.
Michał Oleszczyk porozmawia z Olą Salwą, która jest specjalistką nie tylko w dziedzinie kina europejskiego i światowego, ale także kocha polskie produkcje i jest miłośniczką „Cichej Nocy”. O „Ataku paniki” wie najwięcej jego reżyser Paweł Maślona, więc to jego nasz gospodarz przemagluje przy okazji tego pokazu. O sztuce na kinowym ekranie i talencie Vincenta van Gogha opowie nam zaś Anna Kluza – artystka malarka i rzeźbiarka, współpracująca przy produkcji „Twojego Vincenta”.
Czy można wymarzyć sobie lepszy początek grudnia? Bądźcie z nami w kinie od 3 do 5 grudnia – Zapraszamy!
- - -
Cennik i sprzedaż biletów:
Bilet jednodniowy - 15 zł
Karnet trzydniowy - 40 zł
Przedsprzedaż: Miejski Dom Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, Augustów
Info: 87 643 36 59 lub 790 22 85 60
Czas trwania: 97 min.
Reżyseria: Piotr Domalewski
Adam (Dawid Ogrodnik), na co dzień pracujący za granicą, w Wigilię Bożego Narodzenia odwiedza swój rodzinny dom na polskiej prowincji. Z początku ukrywa prawdziwy powód tej nieoczekiwanej wizyty, ale wkrótce zaczyna wprowadzać kolejnych krewnych w swoje plany. Szczególną rolę do odegrania w intrydze ma jego ojciec (Arkadiusz Jakubik), brat (Tomasz Ziętek), z którym Adam jest w konflikcie oraz siostra (Maria Dębska) z mężem (Tomasz Schuchardt). Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy świąteczny gość oznajmia, że zostanie ojcem. Wtedy, zgodnie z polską tradycją, na stole pojawia się alkohol. Nikt z rodziny nie spodziewa się, jak wielki wpływ na życie ich wszystkich będą miały dalsze wydarzenia tej wigilijnej nocy.
– doktor nauk humanistycznych, adiunkt na Wydziale Studiów Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie od ponad 20 lat prowadzi zajęcia na z zakresu filmu, sztuki i kultury popularnej. Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce filmoznawczej, współautor dwóch publikacji książkowych. Obecnie pracuje nad monografią naukową o twórczości Rubena Östlunda. Mocno związany z lokalnym środowiskiem filmowym. Członek kolektywu Kaufman Bros & Sistas. Współautor albumu i wystawy „Wyśniona historia kina na Podlasiu”. Były członek kabaretu „Widelec”, prezenter, selekcjoner Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. Autor licznych prelekcji w wielu kinach studyjnych, współpracujący z dyskusyjnymi klubami filmowymi. Autor niezależnych produkcji filmowych oraz filmów dokumentalnych realizowanych m.in. w USA, Sudanie Południowym, Turcji, Rosji, Norwegii, Gruzji, Kazachstanie i na Białorusi. Często pracuje z młodzieżą w ramach warsztatów filmowych w Polsce (Solniki 44, Krasne, Supraśl) i za granicą (Czechy, Białoruś, Gruzja, Krym). Prywatnie tata Helenki, półmaratończyk i charyzmatyczny wielbiciel ruchomych obrazów.
Zainteresowanie tegoroczną, piątą edycją Przeglądu 3xGdynia zaowocowało dodrukiem biletów na seanse i tym, że niektórzy z Państwa oglądali, np. „Cichą noc” z drugiego rzędu, bo miejsca we wszystkich wyższych rzędach były zajęte, o dostawkach nie wspominając…
Pierwszy dzień, poza wypełnioną po brzegi salą, przyniósł wiele emocji, pasjonującą dyskusję i chyba mało optymistyczne wnioski…
Tuż po tym, gdy Michał Oleszczyk, od kilku lat nasz „gdyński” gospodarz, przywitał się z widownią, wystartowaliśmy z quizem filmowym. 16 pytań i 18 punktów do zdobycia. Jak co roku, pokazaliście Państwo, że obeznani jesteście w polskim kinie, a my z radością (już w poniedziałek) rozdaliśmy nagrody tym, którzy z naszymi łamigłówkami poradzili sobie najlepiej.
Filmem tego wieczoru był najlepszy film 42. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni – „Cicha noc” w reżyserii Pawła Domalewskiego. Na ekranie przytłaczający, ciemny i bezkompromisowy obraz polskiej prowincji i niewesoła, choć świąteczna, historia rodzinna. Adam (w tej, także nagrodzonej Złotym Lwem, roli – Dawid Ogrodnik) młody emigrant wraca z Holandii na Boże Narodzenie. Matka (Agnieszka Suchora), widząc go w progu, z przerażeniem pyta, czy coś się stało, że przyjechał do domu. To jedno, jedyne zdanie idealnie obrazuje stosunki panujące w tej rodzinie.
Adam nie pojawia się po to, by w rodzinnej i ciepłej atmosferze spędzić Święta. Będzie miał do ojca (Arkadiusz Jakubik), brata (Tomasz Ziętek) i siostry (Maria Dębska) prośbę. A potem, wigilijny wieczór potoczy się dość niespodziewanie. Nic, nawet wylewanie wódki przez okno, aby tylko nikt się nie upił, nie uratuje tego wieczoru wigilijnego…
Już po seansie Michał Oleszczyk razem z Tomkiem Adamskim (bo, niestety, Ola Salwa z powodu choroby do nas nie dotarła) dość szczegółowo omówili najważniejsze sceny w filmie i razem z Państwem próbowali ocenić postępowanie bohaterów. A opinie na temat motywacji poszczególnych postaci były, naprawdę, bardzo różne. Chyba każdy z bohaterów miał w naszej kinowej sali zarówno obrońców, jak i tych, którzy przysłowiowe psy na nich wieszali. Ale tak ożywiona dyskusja świadczy o jednym – nie bez kozery „Cicha noc” wyjechała z Gdyni ze Złotymi Lwami – film był trochę zadrą w oku, a tematyka, jakiej podjął się reżyser, niektórych uwierała, innych oburzała, a byli pewnie i tacy, którzy byli rozczarowani…
Film godny nie tylko Złotych Lwów, ale i otwarcia naszego Przeglądu, chociaż trudno o nim mówić jak o przyjemnym filmie w świątecznym klimacie.
I jeszcze zdjęcia…
autor: Radek Nowacki
A pod galerią jeszcze nasz quiz!
Przedstawiamy pytania oraz poprawne odpowiedzi (pola podkreślone) quizu wiedzy filmowej, przeprowadzonego podczas pierwszego dnia przeglądu 3x Gdynia.
a) Wigilii Bożego Narodzenia
b) Wielkanocy
c) Święta Zmarłych
a) Niezwyciężony
b) Niepokonany
c) Najlepszy
a) Jowita Budnik
b) Magdalena Boczarska
c) Magdalena Popławska
a) Wieża. Jasny dzień
b) Ptaki śpiewają w Kigali
c) Pokot
a) żołnierza niezłomnego
b) zbuntowanego poety
c) syna w konflikcie z ojcem
a) Jerzy Gruza
b) Juliusz Machulski
c) Marek Koterski
a) tytułem powieści
b) pseudonimem nadanym mordercy
c) kryptonimem policyjnego śledztwa
a) Bośni
b) Iraku
c) Ruandzie
a) Hiszpanii
b) Francji
c) Holandii
a) Pokot
b) Najlepszy
c) Amok
a) Adam Woronowicz
b) Mirosław Haniszewski
c) Dawid Ogrodnik
a) horror
b) science-fiction
c) fantasy
a) do brata, Theo van Gogha
b) do przyjaciela, Paula Gauguina
c) do doktora, Paula Gacheta
a) Najlepszy
b) Atak Paniki
c) Cicha noc
a) Magdalenę Boczarską i Piotra Adamczyka
b) Dorotę Segdę i Artura Żmijewskiego
c) Mateusza Kościukiewicza i Zofię Wichłacz
a) Zmiennicy
b) Czterdziestolatek
c) Alternatywy 4
d) Wojna domowa
e) Kariera Nikodema Dyzmy
Realizacja strony: Rafał Rowiński