Kroniki PRL-u

2 maja 2018, 19:00

Miejski Dom Kultury

Augustowski Dyskusyjny Klub Filmowy KINOCHŁON poleca się z niecodziennym pokazem filmowym, który został zaplanowany w ramach Augustowskiej Majówki. Już 2 maja o godz. 19:00 zaprosimy Państwa do Miejskiego Domu Kultury na bezpłatny pokaz filmowy. Tego wieczoru zaserwujemy Państwu wybrany specjalnie na majówkę zestaw reportaży Polskiej Kroniki Filmowej.
Któż z nostalgią nie wspomina tych krótkich filmów, które kiedyś poprzedzały każdy seans filmowy w kinie… Pośród tych nasyconych propagandą i politycznym sosem, można odnaleźć i takie wywołujące uśmiech lub rozczulające. I właśnie takie kroniki przygotowaliśmy dla Państwa!
Gościem wieczoru, który zabierze Państwa w magiczny świat PRL-u będzie Radosław Bućko – pochodzący z Augustowa miłośnik historii, muzyki, filmu i starych fotografii. Założyciel i pomysłodawca portalu kurortaugustow.pl oraz dobry przyjaciel Kinochłona.
To nie wszystko – w klimat dawnych lat pomoże nam wejść kawiarenka, w której zaserwujmy kapslowaną oranżadę i coś na ząb, czyli frykasy, które kojarzą się z niezapomnianymi czasami PRL-u.
Zatem, Obywatele i Obywatelki zapraszamy do udziału w inicjatywie w myśl jedynej słusznej idei! – Pomożecie?!
Wstęp na wydarzenie jest darmowy, po bezpłatne wejściówki zapraszamy do Miejskiego Domu Kultury, przy Rynku Zygmunta Augusta 9.

Plakat: Polska Kronika Filmowa

Reżyseria:

Obsada:

-emitowana w latach 1944–1994 przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych; poprzedzała projekcję filmu w kinach. W 1995 przestała się ukazywać w kinach i telewizji. Działała (pod nazwą Studio Filmowe „Kronika” sp. z o.o.) aż do 2012 roku, rejestrując najważniejsze wydarzenia w kraju.

zestaw filmów specjalnie na majówkę :)

Gościem pokazu był(a):

Fotografia: Radosław Bućko

Pochodzący z Augustowa miłośnik historii, muzyki, filmu i starych fotografii. Założyciel i pomysłodawca portalu kurortaugustow.pl i dobry przyjaciel Kinochłona.

Relacja z wydarzenia

Obywatele i Obywatelki był to pokaz, jakich teraz ze świecą szukać! Duch przeszłości aromatyczną wonią tzw. „kaczego żeru” i galarety (koniecznie z octem!) unosił się w powietrzu…

Tego majowego wieczoru zaprezentowaliśmy Państwu zestaw Polskich Kronik Filmowych. Było wesoło, i choć był to trochę gorzki śmiech przez łzy razem przypomnieliśmy sobie, za czym w PRL-u stało się w kolejkach, co budziło grozę, co martwiło, a co, po prostu, było zabawne. Ku naszej radości, zestaw tych krótkich filmów, które niegdyś oglądało się przed każdym filmem oglądanym w kinie, spotkał się ze sporym zainteresowaniem i życzliwym przyjęciem z Państwa strony – Miejski Dom Kultury pękał w szwach i kipiał od pozytywnych emocji.

Gościem tego niecodziennego pokazu był wielki przyjaciel Kinochłona – Radosław Bućko, Pochodzący z Augustowa miłośnik historii, muzyki, filmu i starych fotografii. Założyciel i pomysłodawca portalu kurortaugustow.pl. Poza opowieścią o Polskich Kronikach Filmowych, miał dla nas olbrzymią niespodziankę – dwa filmy autorstwa Janusza Michałowskiego. Buła to pierwsza publiczna projekcja tych produkcji – dzięki pierwszej zobaczyliśmy augustowskie targowisko lat ’60, druga zaś dała nam szansę na spacer ze śródmieścia nad jezioro, również w tamtym okresie. był to prawdziwy rarytas! Nie jedyny tego wieczoru, bo Radek pokazał także zdjęcia dawnego Augustowa i opowiedział trochę o portalu Kurort Augustów, a młodsza część naszej widowni dowiedziała się kim był Ludwik Jaworski, którego zdjęcia zamieszczane są na portalu. Jak do tego doszło, że tysiące negatywów Jaworskiego trafiło do Radka i jak przebiega proces archiwizacji tego materiału? – wie każdy, kto tego wieczoru był z nami 🙂

Wieczór ten był niezwykły pod każdym względem – staraliśmy się przenieść Państwa do czasów PRL-u, stąd nieco zakurzone zabytkowe już sprzęty na scenie, archiwalne wydania „Przyjaciółek” leżące na krzesłach no i Kawiarenka PRL-u, w której można było skosztować nie tylko kapslowanej oranżady z butelki, i nieco mocniejszych trunków serwowanych dzięki uprzejmości Klubu Iskra, ale też wrzucić na ząb przysmaki tamtych lat. Dzięki kulinarnym zdolnościom Agnieszki, Beaty i Joli z Rady Programowej, mogliście Państwo uraczyć się galaretą drobiową, podaną w stylu epoki, wspaniale rozpływającym się w ustach przysmakiem, który do dziś króluje na polskich stołach – sałatką warzywną „kaczy żer”, by na deser zagryźć substytutem czekolady – nieśmiertelnym blokiem. A to jeszcze nie koniec kulinarnych rewelacji! Dzięki uprzejmości Augustowianki, mogliście Państwo spróbować wody mineralnej w zupełnie nowej odsłonie, czyli w butelce 0,7 litra – „Augustowianka ACTIVE”.

A dziś, dziś zostały nam tylko zdjęcia – powspominajcie Państwo razem z nami, jak to było… 😉
Autor zdjęć w galerii: Jakub Jackiewicz

Realizacja strony: Rafał Rowiński