Kinogranie 2018 – dzień IV

7 lipca 2018, 21:30

Amfiteatr Miejski

Muzykę na żywo do filmu niemego wykona Jacaszek.
Na pokazie będziemy gościć także reżysera "Elektro_Sondy" Tomasza Knittela - startujemy o 21:30 w Amfiteatrze Miejskim - a przed seansem teledyski podlaskich twórców, które podrzuca nam Filmowe Podlasie Atakuje!

Plakat: Zagłada Domu Usherów

Czas trwania: 63 min.

Reżyseria: Jean Epstein

"Upadek domu Usherów" jest poetyckim filmem grozy, najznakomitszym osiągnięciem tego gatunku w historii kina. Opowiada o Allanie, gościu rodziny Usherów. Jest on znajomym pana domu, mieszkającego wraz z chorą żona i doktorem. Mistrzowskie wykorzystanie środków naturalnych wzbogacanych zabiegami technicznymi (zdjęcia zwolnione, nakładane i trickowe) sprawia, że film nabiera niepowtarzalnego, szlachetnego charakteru ekranowego poematu. Epstein podsumowuje tutaj własne poszukiwania w dziedzinie środków wyrazu awangardowego impresjonizmu, tworząc ten wyjątkowy film - sen. "Gdyby zamiast imitować procedery literackie, film zechciał rozwinąć i wykorzystać swoje powiązanie ze snem i marzeniem sennym, mogłoby stworzyć system ekspresji o niesłychanej subtelności, o ogromnej sile i niezwykłej oryginalności." (Jean Epstein)

Plakat: Elektro_Sonda

Czas trwania: 41 min.

Reżyseria: Tomasz Knittel

Obsada:

Film muzyczny, przekraczający klasyczne gatunkowe podziały i wnoszący nową jakość zarówno w obszarze filmu jak i muzyki. Film opowiada historię młodego chłopca, który za sprawą okularów VR przenosi się do fantastycznego świata muzyki elektronicznej. Główny bohater w trakcie swojej wirtualnej podróży, spotyka kolejne zespoły związane z polską sceną elektroniczną - Bokka, Kamp!, Rysy, Zamilska, Komendarek, Polpo Motel, JAAA!, Golczewski. W tej fascynującej opowieści, zawieszonej między przeszłością a przyszłością, widz wspólnie z chłopcem przemierza kolejne przenikające się ze sobą muzyczne światy. Oprócz muzyków poszczególne sceny współtworzą także aktorzy i tancerze związani ze środowiskiem polskiego teatru i teatru tańca, m. in. Dominika Knapik, Sebastian Pawlak, Paweł Sakowicz, Robert Wasiewicz. Punktem wyjścia i inspiracją w pracy nad filmem był telewizyjny program naukowy "Sonda", emitowany przez Telewizję Polską w latach 80-tych. Projekt to nie tylko nowoczesna filmowa opowieść o polskiej scenie muzycznej; to rodzaj filozoficznej opowieści, poruszającej fundamentalne kwestie związane z teraźniejszością, wizjami przyszłości i rozwojem technologicznym, z którym mierzymy się dziś.

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Jacaszek
Michał Jacaszek - polski artysta dźwiękowy, producent muzyczny, autor eksperymentalnej muzyki elektroakustycznej. Łączy dźwięki preparowane elektronicznie z żywym instrumentarium; kompozytor ścieżek dźwiękowych do filmów i muzyki teatralnej. Członek Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. Mieszka w Gdańsku

 


Fotografia: Tomasz Knittel
reżyser filmów dokumentalnych, fabularnych i krótkich form filmowych. Twórca głośnej "Elektro_sondy", futurystycznego filmu muzycznego z udziałem czołowych zespołów polskiej elektroniki (m.in. Kamp, Rysy, Bokka). Wśród zrealizowanych przez niego dokumentów znalazły się m.in.: „From Podserednieje With Love” (2015) – wielonarracyjna opowieść o mieszkańcach rosyjskiej wioski Podserednieje; „Kapel Mistrze” (2016) - to osadzona we współczesnej Warszawie metaforyczna filmowa opowieść o świecie muzyki tradycyjnej i folkowej; „Universam Grochów” to opowieść o przemijaniu, o ludziach pozornie wykluczonych, dla których nie ma miejsca w nowoczesnej metropolii, premiera filmu będzie miała miejsce na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Jest także autorem mini serialu dokumentalnego o kulturotwórczej roli polskich blokowisk „BLOK.”

Realizacja strony: Rafał Rowiński