Człowiek, który zabił Don Kichota

13 września 2018, 18:30

Kino Iskra

Wyjątkowo – bo w czwartek – 13 września o godz. 18:30 DKF Kinochłon, patrząc prosto w słońce (to nic, że ono już jakieś takie… jesienne), zaprasza na pokaz filmu, na który fani twórczości Terry’ego Gilliama musieli czekać prawie 30 lat!
Zapraszamy zatem Państwa na „Człowieka, który zabił Don Kichota”. I jeśli myślicie, że to kolejny trochę naiwny film o gościu, który walczył z wiatrakami, powielający fabularne i reżyserskie schematy – jesteście w błędzie!
Będzie to opowieść o reżyserze, który pochłonięty pracą nad reklamami, marzy o nakręceniu wielkiego fabularnego dzieła. Toby – w tej roli Adam Driver – jest młodym, wspaniale zapowiadającym się twórcą filmowym. Tak mówiło się o nim tuż po brawurowym debiucie, filmie o Don Kichocie. Teraz to reżyser reklamówek, któremu po pierwszym sukcesie woda sodowa trochę uderzyła do głowy – postanawia rzucić wszystko i, zapewne by odnaleźć wenę, zaszyć się w maleńkiej górskiej wiosce, w której niegdyś nakręcił swój film dyplomowy. Tam spotyka człowieka, który żyje w przekonaniu, że jest Don Kichotem… Prawdziwa przygoda rozpoczyna się w momencie, w którym samozwańczy rycerz bierze Toby’ego za swojego giermka i rozpoczynają pełną perypetii (i wątków!) podróż. Odtąd rzeczywistość będzie mieszać się z fikcją, prawda z wyobrażeniem i groteska z ironią. Szalona wyprawa jednemu z dzielnych rycerzy pozwoli przewartościować swoje życie, a drugiemu zrealizować pozornie nierealne marzenia.
Przygodową komedię twórcy Monty Pythona, „Przygód barona Munchausena”, „Nieustraszonych braci Grimm” i „Parnassusa” obejrzy z nami Sebastian Smoliński – krytyk filmowy i operowy. Publikuje w „Kinie”, „Ekranach”, „Tygodniku Powszechnym”, „Dwutygodniku”, „Kulturze Liberalnej” i „Filmwebie". Współautor prac zbiorowych z zakresu historii kina, m.in. hiszpańskojęzycznej monografii „La doble vida de Krzysztof Kieślowski” pod redakcją Joanny Bardzińskiej. Laureat XXI edycji Konkursu im. Krzysztofa Mętraka.
Bądźcie z nami i Wy – zapraszamy do kina Iskra 13 września o 18:30. Do zobaczenia 
- - -
Cennik i rezerwacja biletów:
Bilet na pokaz: 15 zł
Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)
Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59 lub w kinie „Iskra” na godzinę przed rozpoczęciem seansu

https://youtu.be/YXOSGj0vccU

Plakat: Człowiek, który zabił Don Kichota

Czas trwania: 172 min.

Reżyseria: Terry Gilliam

Znudzony reżyser reklam (Adam Driver) zostaje wysłany na plan filmowy do Hiszpanii. Na skutek zaskakującego zbiegu wydarzeń trafia do małej wioski, gdzie jeden z mieszkańców (Jonathan Pryce) żyje w przekonaniu, że jest… Don Kichotem. Obu bohaterów połączy wkrótce seria zwariowanych przygód, które jednemu z nich pozwolą przewartościować swoje życie, a drugiemu zrealizować pozornie nierealne marzenia.

Gościem pokazu był(a):

Fotografia: Sebastian Smoliński

Krytyk nie tylko filmowy, ale i operowy, dziennikarz, piszący dla „Stopklatki” i „Kultury Liberalnej”, specjalista i wielki miłośnik kina amerykańskiego. Publikuje także w „Kinie”, „Ekranach”, „Tygodniku Powszechnym”, „Dwutygodniku” i „Filmwebie". jest stałym gościem programów "Hrapkowidz" w radiowej Czwórce , "Kino Mówi" w Ale Kino+ oraz "Dranie w kinie" w TVP Kultura. Wraz z Michałem Oleszczykiem prowadzi anglojęzyczny podcast "Foreign Correspondents: Deeper into Hitchcock". Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej (prowadził zajęcia o polskim kinie na Cleveland State University w 2020 roku), współpracownik Festiwalu Nowe Horyzonty, zwycięzca Konkursu im. Krzysztofa Mętraka w 2017 roku. Edukator w ramach akcji Skrytykuj! Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Współautor prac zbiorowych z zakresu historii kina, m.in. hiszpańskojęzycznej monografii „La doble vida de Krzysztof Kieślowski” pod redakcją Joanny Bardzińskiej. Laureat XXI edycji Konkursu im. Krzysztofa Mętraka.

Relacja z wydarzenia

Pierwszy seans filmowy nowego sezonu DKF-u „Kinochłon” odbył się w czwartek, 27 września, w augustowskim Kinie Iskra. Kinochłonowa publiczność miała okazję obejrzeć film, na który miłośnicy kina, a przede wszystkim reżysera Terry’ego Gilliama, czekali niemal 30 lat. Przypomnijmy, że ten twórca, to jeden z członków legendarnej grupy Monthy Pytona i autor takich dzieł filmowych jak „Brazil”, „12 małp” czy „Fisher King”. Jego ostatni obraz „Człowiek, który zabił Don Kichot” przypadł do gustu augustowskiej widowni, która niejednokrotnie wybuchała salwami śmiechu, chociaż film nie zawsze był zabawny. Były w nim momenty straszne, smutne, ale też nie zabrakło elementów filmów akcji. Każdy więc znalazł coś dla siebie. Niewątpliwym smaczkiem pierwszego pokazu tegorocznego sezonu dkf-u była ciekawa dyskusja, którą poprowadził Sebastian Smoliński. Ukończył kulturoznawstwo i amerykanistykę w ramach Kolegium MISH na Uniwersytecie Warszawskim. Regularnie publikuje w „Kinie”, „Ekranach”, „Tygodniku Powszechnym”, „Reflektorze”, „Polish Film Magazine” i na „Filmwebie”. Jest stypendystą Polonia Foundation of Ohio (podczas semestralnych studiów filmoznawczych na Cleveland State University w USA). W 2016 roku odbył dwumiesięczny staż w filmotece będącej częścią Brooklyn Academy of Music w Nowym Jorku, na zaproszenie PolishCulturalInstitute New York. Laureat Konkursu im. Krzysztofa Mętraka w 2017 roku. Współpracuje z festiwalem Nowe Horyzonty i Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Sebastian Smoliński gościł w Augustowie po raz drugi, wcześniej prowadził spotkanie do filmu „Boyhood”. Teraz podzielił się swoją niesamowitą wiedzą z augustowskimi widzami. Tym bardziej, że miał niedawno okazję osobiście poznać reżysera i z nim porozmawiać. Wspólnie z publicznością analizował dzieło w każdym jego aspekcie.

Było to bardzo cenne spotkanie, z którego widownia mogła wiele się dowiedzieć. Na pewno niektórym uczestnikom pokazu Sebastian odświeżył dzieła reżysera. Z dyskusji, w której uczestniczyło wielu młodych ludzi, wywnioskować można było, że wielu z nich sięgnie po nieznaną im wcześniej twórczość Terry’go Gilliama. Właśnie po to działa nasz klub, by zarażać filmową pasją młode pokolenie i pokazywać nie tylko dzieła współczesne, ale także zachęcać do zapoznania się ze starszymi obrazami, klasykami kina.

Na deser – galeria zdjęć z tego wieczoru. Ich autorem jest Jakub Jackiewicz:

Realizacja strony: Rafał Rowiński