Turysta

20 kwietnia 2015, 19:00

Kino Iskra

Plakat: Turysta

Czas trwania: 118 min.

Reżyseria: Ruben Östlund

Tomas i Ebba, zamożne szwedzkie małżeństwo, jadą z dwójką dzieci w Alpy Francuskie na kilka dni na narty. Chcą spędzić sielankowe krótkie zimowe wakacje w jednym z luksusowych hoteli. Pogoda dopisuje, świeci słońce, a ośnieżone stoki narciarskie wyglądają imponująco. Gdy wszyscy jedzą lunch na tarasie restauracji, nagle prosto z gór schodzi na nich lawina. Ebba instynktownie chroni swoje dzieci, Tomas natomiast zabiera telefon i ucieka. Nikomu nic się nie stało, ale po czymś takim trudno żyć tak, jak kiedyś. Tomas i Ebba starają się ocalić związek, ale najpierw muszą przemyśleć, kim są i jakie role pełnią. Sytuacja się komplikuje, gdy na jaw wychodzą skrywane dotąd tajemnice. Czy Tomas i Ebba będą na tyle odważni, aby pokonać własne słabości i uratować ich małżeństwo?

Gościem pokazu był(a):

Fotografia: Jakub Socha
Jest krytykiem filmowym i redaktorem działu filmowego Dwutygodnik.com, magazynu kulturalnego Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Zwycięzca konkursu im. Krzysztofa Mętraka w 2007, trzykrotnie nominowany do nagrody PISF w kategorii "krytyka filmowa". Współzałożyciel nieistniejącej już "Gazety Filmowej". Współautor tomów "DOCąd. Rozmowy z polskimi dokumentalistami", "Polskie kino niezależne" oraz "Nie chcę spać sam. Kino Tsai Ming - Lianga".

Relacja z wydarzenia

Wiosna zdaje się już coraz śmielej zaglądać nam do okien, a przyroda powoli budzi się z zimowego snu. DKF „Kinochłon”, chociaż zimę miał bardzo pracowitą, zajętą między innymi rozdaniem Oscarów i Festiwalem Filmowym w Gdyni, także zapragnął przywitać wiosnę. I zrobił to tak, jak potrafi – czyli filmowo, w duecie z naszym gościem – Jakubem Sochą.

Krótko o filmie pt.„Turysta”, szwedzkiego reżysera Rubena Östlunda – szwedzkie małżeństwo z dwójką dzieci wybiera się na zimowy wypad we francuską część Alp. Kilka dni na nartach ma być sielanką, oddechem między trybami codziennego życia. Jednak niespodziewanie niegroźna lawina burzy beztroskę wypoczynku i wystawia na ciężką próbę wzorową do tej pory głowę rodziny, poddając analizie całe życie rodzinne.

Ruben Östlund jest wśród reżyserów skandynawskiego kina specjalistą od stosunków rodzinnych i zachowań społecznych – mówi, że największą inspiracją dla niego są amatorskie filmy z YouToube’a. W jednym z wywiadów Östlund zdradził nawet że kluczowa scena „Turysty” też jest zaczerpnięta z YouTube’a, gdzie parę lat temu ktoś umieścił nagranie rodziny jedzącej obiad na tarasie restauracji wysokogórskiej. Nagle z gór zeszła kontrolowana lawina, ludzie wyjęli telefony, zaczęli ją filmować. Na początku wydało im się to spektakularne, ale w ciągu kilku sekund okazało się, że wcale nie jest pewne, czy ta lawina zdąży się zatrzymać przed tarasem restauracji czy też zwali się na nią, więc ludzie wpadli w przerażenie. To nagranie było pełne autentycznych emocji i trwało kilkadziesiąt sekund. Warto było sprawdzić, jak reżyser obudował tę inspirację i czy przychylnym okiem patrzy na model współczesnej rodziny. Tym bardziej, że film spotkał się z uznaniem filmowego środowiska – był szwedzkim kandydatem do tegorocznego Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny, laureatem Un Certain Regard na festiwalu w Cannes oraz zdobywcą szwedzkich nagród filmowych Guldbagge Awards w głównych kategoriach.

Na naszym pokazie nie mogło także zabraknąć gościa, który nie tylko obejrzał z nami „Turystę”, ale i przed seansem powiedział kilka słów o filmie, podyskutował o naszych i swoich wrażeniach i nie tylko. Jakub Socha jest krytykiem filmowym i redaktorem działu filmowego Dwutygodnik.com, magazynu kulturalnego Narodowego Instytutu Audiowizualnego, więc o kinie sporo wie, a nasza najwierniejsza Najlepsza Pod Słońcem Widownia może pamiętać Jakuba z pierwszej, ubiegłorocznej edycji przeglądu „3 x Gdynia”, kiedy gościł u nas przy okazji projekcji „Idy” Pawła Pawlikowskiego.

Realizacja strony:

Rowiński - strony WWW