3xGdynia 2018 – dzień 3

11 grudnia 2018, 19:00

Kino Iskra

Złote Lwy na festiwalu w Gdyni: za zdjęcia Jakub Kijowski, za najlepszy drugi film Agnieszka Smoczyńska;
Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa - nagroda dla Łukasza Simlata - najlepsza drugoplanowa rola męska. Nominacja Gabrieli Muskały za rolę pierwszoplanową.
- - -
Partnerem głównym przeglądu jest: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
więcej szczegółów niebawem!

Plakat: Fuga

Czas trwania: 100 min.

Reżyseria: Agnieszka Smoczyńska

Alicja nie pamięta przeszłości, nie wie kim jest. Kiedy po dwóch latach od zniknięcia zostaje odnaleziona przez rodzinę, nie chce wracać do dawnego, zapomnianego życia. Nie pamięta miłości do męża i synka. Z czasem do Alicji wracają urywki wspomnień, tworząc niewyraźny i niepokojący obraz tajemnicy – tego co zdarzyło się w przeszłości. Co jest tą tajemnicą? Czy rodzące się uczucia do przed chwilą poznanych męża i syna pozwolą kobiecie zrozumieć przeszłość i zbudować szczęście swoje i rodziny?

Plakat: Zwykłe losy Zofii

Czas trwania: 19 min.

Reżyseria: Dominika Gnatek

Zofia ma w życiu pecha. Jest niepoprawną romantyczką, nie lubi swojej pracy i codziennie spotykają ją drobne przykrości. Prawdziwe kłopoty zaczynają się, gdy spotyka swojego dawnego partnera, od którego kiedyś uciekła do innego miasta. Dziewczyna na początku wierzy w jego przemianę, jednak ich relacja na nowo zmienia się w pasmo kłótni i słownej przemocy. Zofia postanawia posunąć się do ostatecznego rozwiązania - wzywa na pomoc ojca.

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Jagna Dobesz
Scenografka, charakteryzatorka i kostiumograf.
Fotografia: Maciej Białous

Pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, wolontariusz Fundacji UwB. W pracy naukowej zajmuje się między innymi socjologią filmu. Ale nie tylko - fascynuje go także pamięć zbiorowa, polityka pamięci, socjologia kultury, socjologia filmu, przestrzeń miejska. Sam o sobie mówi, że lubi filmy, których nikt inny nie chce oglądać.

Relacja z wydarzenia

Ostatni dzień przeglądu w całości poświęconego polskiemu kinu przyniósł nam wspaniały film Agnieszki Smoczyńskiej pt. „Fuga”. Sala niemal po brzegi wypełniona widownia pokazała nam, że tak jak my, czekaliście Państwo na ten film… i nic dziwnego. Dziś już wiemy – to kino najwyższych lotów. Fabularnie i aktorsko też (a może nawet przede wszystkim).

Nie było już z nami Michała Oleszczyka, którego godnie zastąpił Maciek Białous z Uniwersytetu w Białymstoku, ale wieczór potoczył się sprawdzonym, utartym szlakiem. Najpierw krótkometrażówka – tym razem był to film Dominiki Gnatek pt. „Zwykłe losy Zofii”, który wygrał Konkurs Filmów Krótkometrażowych na gdyńskim festiwalu, a potem główna fabuła wieczoru – „Fuga”.

Zanim doczekaliśmy się pofilmowej dyskusji, czekał nas jeszcze jeden bardzo ważny element wieczoru – rozstrzygnięcie quizu filmowego.

Zaskoczył nas poziom, jaki nasza Widownia zaprezentowała w tym roku. Odpowiadaliście Państwo tak fantastycznie, że nagrodziliśmy wyłącznie osoby, które miały komplet bezbłędnych odpowiedzi, lub tylko jedną pomyłkę – tych osób było całe mnóstwo! Z roku na rok jesteście Państwo coraz bardziej oczytani filmowo! – gratulujemy! I zazdrościmy wspaniałych nagród… – płyty winylowe, filmy, książki, gadżety, słowem: wspaniałości, dla których – mamy nadzieję – warto pogłębiać swoją wiedzę na temat festiwalu w Gdyni i polskiego kina.

I to jest bardzo dobry moment na to, by pokazać Państwu planszę z partnerami i sponsorami tegorocznej edycji Przeglądu 3xGdnia. To dzięki nim mogliśmy rozdać Państwu tak niesamowite nagrody! Serdeczne słowa podziękowania kierujemy do partnera głównego Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, oraz Starostwa Powiatowego w Augustowie, Programu Trzeciego Polskiego Radia, Legalnej Kultury, Gutek Filmu, M2, ART2, Wydawnictw Znak i Axis Mundi, Białostockiego Ośrodka Kultury, DKF-u GAG oraz Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego.

 

…I wreszcie rozmowa. Fascynująca i niezwykła – jakże inna od tych, które zazwyczaj toczymy w Kinochłonie. Pierwszy raz gościliśmy u siebie scenografkę, która opowiedziała nam o pracy filmowca z własnej perspektywy. Pani Jagna nie szczędziła nam smaczków, anegdot i fascynujących o powieści z filmowego świata. My za to mieliśmy sporo pytań i nieodparte wrażenie, że kolejna edycja Przeglądu 3xGdynia kończy się we wspaniały sposób i, jak co roku, jest nam żal, ze kolejne – tak długie – spotkanie z polskim kinem dopiero w grudniu 2019 roku.
Już dziś zapraszamy na to święto polskiej kinematografii! A póki co – zajrzyjmy do zdjęć. Ich autorem jest Jakub Jackiewicz:

Realizacja strony: Rafał Rowiński