3xGdynia 2018 – dzień 1

9 grudnia 2018, 19:00

Kino Iskra

Złote Lwy na festiwalu w Gdyni: najlepszy reżyser Adrian Panek, najlepsza muzyka Antoni Łazarkiewicz;

POKAZ PRZEDPREMIEROWY!

- - -
Partnerem głównym przeglądu jest: Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
więcej szczegółów niebawem!

Plakat: Wilkołak

Czas trwania: 88 min.

Reżyseria: Adrian Panek

Akcja filmu rozgrywa się latem 1945 roku. Dla ośmiorga dzieci, wyzwolonych z obozu Gross-Rosen, zostaje utworzony prowizoryczny sierociniec w opuszczonym pałacu wśród lasów. Ich opiekunką staje się dwudziestoletnia Hanka, również była więźniarka. Po okropieństwach obozu bohaterowie powoli odzyskują resztki straconego dzieciństwa, jednak koszmar szybko do nich powraca. W okolicznych lasach krążą obozowe wilczury. Wypuszczone przez esesmanów przed wyzwoleniem Gross-Rosen, wygłodzone i zdziczałe zwierzęta osaczają pałac w poszukiwaniu pożywienia. W przerażonych dzieciach uruchamia się obozowy instynkt przetrwania.

Plakat: Atlas

Czas trwania: 28 min.

Reżyseria: Maciej Kawalski

Do nieco szalonego szpitala psychiatrycznego, przyjęty zostaje tajemniczy pacjent - nie odzywa się do nikogo i całymi dniami stoi z rękami w górze. Poza pseudonimem "Atlas" nie wiadomo o nim nic, a takie zagadki są intrygujące.

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Sebastian Smoliński

Krytyk nie tylko filmowy, ale i operowy, dziennikarz, piszący dla „Stopklatki” i „Kultury Liberalnej”, specjalista i wielki miłośnik kina amerykańskiego. Publikuje także w „Kinie”, „Ekranach”, „Tygodniku Powszechnym”, „Dwutygodniku” i „Filmwebie". jest stałym gościem programów "Hrapkowidz" w radiowej Czwórce , "Kino Mówi" w Ale Kino+ oraz "Dranie w kinie" w TVP Kultura. Wraz z Michałem Oleszczykiem prowadzi anglojęzyczny podcast "Foreign Correspondents: Deeper into Hitchcock". Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej (prowadził zajęcia o polskim kinie na Cleveland State University w 2020 roku), współpracownik Festiwalu Nowe Horyzonty, zwycięzca Konkursu im. Krzysztofa Mętraka w 2017 roku. Edukator w ramach akcji Skrytykuj! Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Współautor prac zbiorowych z zakresu historii kina, m.in. hiszpańskojęzycznej monografii „La doble vida de Krzysztof Kieślowski” pod redakcją Joanny Bardzińskiej. Laureat XXI edycji Konkursu im. Krzysztofa Mętraka.

Fotografia: Michał Oleszczyk
Dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni w latach 2014-2016, ceniony w Polsce i na świecie krytyk filmowy. Doktor filmoznawstwa, absolwent Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego i wykładowca tej jednostki, wykładał również w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej. Twórca filmowego podcastu SpoilerMaster.

Relacja z wydarzenia

6 edycję Przeglądu 3xGdynia, w którym staramy pokazywać naszej Widowni wspaniałe i poruszające polskie kino, rozpoczęliśmy przedpremierowym pokazem filmu Adriana Panka „Wilkołak”. Jak co roku – przywitał nas serdecznie były dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – Michał Oleszczyk, jego gościem – trochę wbrew zamierzeniom, ale bardzo szczęśliwie – był Sebastian Smoliński. Twórcy filmu „Wilkołak”, niestety, musieli odwołać swój przyjazd.
Film grozy o ciekawej formule, którą budują nie krwawe ujęcia, a dramaturgia fabuły, zrobił na nas ogromne wrażenie. Historia o dzieciach, które próbują odnaleźć się w poobozowej rzeczywistości wywołała w widowni skrajne odczucia. Dyskusja była burzliwa i bardzo emocjonalna, ale jednocześnie pokazała, za co kochamy polskie kino – za to, że po każdym seansie jest temat do rozmowy. To kino poruszające, kameralne – jeśli zestawić je z hollywoodzkimi produkcjami – ale w niczym nie ustępujące zachodnim filmom.
Nagrody za reżyserię dla Adriana Panka i za muzykę dla Antoniego Łazarkiewicza, jakie film wywalczył w Gdyni, w pełni zasłużone.
Wieczór bardzo udany, tym bardziej, że rozpoczął go pokaz krótkometrażówki w gwiazdorskiej niemal obsadzie. „Atlas” Macieja Kowalskiego – laureat jednej z nagród specjalnych gdyńskiego festiwalu.

A jak przebiegał pierwszy dzień przeglądu 3xGdynia można sobie, jak zawsze, obejrzeć na zdjęciach.

Ten, kto był – wspomina, ten, kto przegapił – niech żałuje!

Realizacja strony: Rafał Rowiński