ŻubrOFFka – Trieste Science+Fiction

6 grudnia 2018, 19:00

Miejski Dom Kultury

13. Edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA odbędzie się od 5 do 9 grudnia 2018 roku. Festiwal jest marką samą w sobie – to największe tego typu wydarzenie w tej części Europy!
W 2018 roku, do ośmiu konkursów selekcjonerzy wybrali 109 najciekawszych filmów (spośród ponad dwóch tysięcy!). Jak zwykle, w programie znajdą się także specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata. W ciągu pięciu dni widzowie obejrzą łącznie prawie 300 krótkich filmów. Wstęp na wszystkie pokazy jest jak zawsze bezpłatny.

Trieste Science+Fiction jest multidyscyplinarnym wydarzeniem poświęconym eksploracji obszarów gatunku „fantastycznego” oraz zastosowaniu nowych technologii i języków eksperymentalnych w filmie, telewizji i sztukach wizualnych. Główny cel festiwalu to promowanie we Włoszech i krajach ościennych produkcji z całego świata, a przede wszystkim – filmowych i audiowizualnych dzieł SF i fantasy.
- - -
WSTĘP WOLNY

Plakat: ŻubrOFFka – Trieste Science+Fiction

Czas trwania: 86 min.

Od lat: 16

WŁOSKIE NIESAMOWITOŚCI I DZIWADŁA

Program:
"L’ora del buio" / "The hour of darkness", Domenico De Feudis, 12’
"Manhunt", Brando Bartoleschi, 5’
"H0_pe 02", Antonio Genovese, Francesco Bruno Sorrentino, 10’
"Birthday", Alberto Viavattene, 15’
"La Macchina Umana" / "The Human Machine", Simone Siragusano & Adelmo Togliani, 20’
"Twinky Doo's Magic World", Alessandro Izzo, 10’
"Djinn Tonic", Domenico Guidetti, 14’

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Adelmo Togliani

Włoski aktor, reżyser i scenarzysta. Wystąpił w popularnych serialach telewizyjnych, w tym w "Marcinelle And A Wedding", a także w wielu filmach: "Naja, Boris and Casanova" w reżyserii Lasse Hallstroma. Jest pomysłodawcą pierwszego etnicznego serialu "Sweet India", wyprodukowanego dla włoskiej telewizji RAI.

Fotografia: Massimiliano Maltoni
Koordynator i moderator programu Trieste Science+Fiction Festival. Ekspert filmowy z wieloletnim doświadczeniem w organizacji wydarzeń kulturalnych i prestiżowych wydarzeń filmowych, w tym Festiwalu Filmowego w Wenecji,
Fotografia: Marta Bomba

Studentka V roku Filologii włoskiej na Uniwersytecie Łódzkim, interesuje się podróżami, modą, dobrą literaturą i filmami, a przede wszystkim językiem włoskim. W 2015 roku aktywnie współtworzyła wystawę "Umberto Eco: #książka #literatura #biblioteka" (kuratorki: Diana Dąbrowska, Magdalena Zakolska, Marzena Kowalska i Team #EcoArt) w Łodzi. Wystawa została zorganizowana z na cześć Profesora Umberto Eco odbierającego wówczas na UŁ prestiżowy doktorat Honoris Causa.

Relacja z wydarzenia

W tym roku Mikołaj przyniósł nam wyśmienity filmowy prezent – 6 grudnia w Miejskim Domu Kultury odbyło się spotkanie z repliką podlaskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻubrOFFka. Żubr zaskoczył nas fantastycznymi krótkometrażówkami, które pokazywane były na jednym z największych europejskich festiwali poświęconych filmom science fiction i fantasy, mianowicie: Trieste Science+Fiction Festival.
Pokazaliśmy Wam 7 całkowicie różniących się od siebie filmów a do dyskusji o nich i „fantastycznym” włoskim festiwalu zaprosiliśmy także włoskich gości. Byli nimi Adelmo Togliani – włoski aktor, reżyser i scenarzysta oraz Massimiliano Maltoni – koordynator i moderator programu Trieste Science+Fiction Festival. A że w języku włoskim nie czujemy się pewnie 😉 o poprowadzenie i tłumaczenie rozmowy z naszymi zagranicznymi gośćmi poprosiliśmy Martę Bombę, studentkę V roku Filologii Włoskiej Uniwersytetu Łódzkiego.
W kameralnym, ale jakże wspaniałym, gronie dowiedzieliśmy się o tym, jak wygląda rynek kina krótkometrażowego we Włoszech i poznaliśmy tajniki Festiwalu Trieste Science+Fiction. Spopro miejsca w naszej dyskusji zajęła także kondycja włoskiego (ale i polskiego) SF i Fantasy.
Było to szóste augustowskie (13 – ogólnie) podlaskie spotkanie z ŻubrOFFką. Ciekawe, co festiwalowy żubr przyniesie nad Nettę za rok.

Zanim zaczniemy zgadywanie, zapraszamy do galerii zdjęć z tegorocznej edycji. Ich autorem jest Jakub Jackiewicz:

Realizacja strony: Rafał Rowiński