Winni

7 stycznia 2019, 18:30

Kino Iskra

Augustowski DKF Kinochłon w 2019 rok wchodzi mocnym uderzeniem i ze sporą dawką adrenaliny. 7 stycznia o godz. 18:30 pokażemy Państwu duński thriller pt. „Winni”. Duński kandydat do Oscara pokazuje historię policjanta – Asgara Holma, który dyscyplinarnie odsunięty od obowiązków jest operatorem numeru alarmowego. Duńskiemu policjantowi do zakończenia dyżuru pozostała niespełna godzina. Już myśli o powrocie do domu, kiedy odbiera telefon od Iben – kobiety, która została porwana i dzwoni z pędzącego w nieznanym kierunku samochodu. Jak przystało na prawdziwego policjanta, Asgar rusza na ratunek, a jego główną bronią jest… telefon.
Przed nami 85 minut świetnego psychologicznego kina. Fabuła trzyma w napięciu, wbija w fotel i wydaje się pochłaniać widza w całości. Wszystko to bez policyjnych pościgów, sensacyjnych strzelanin i rozlewu krwi. Kluczem do sukcesu jest tu kreacja głównego bohatera brawurowo stworzona przez Jakoba Cedergrena, która zbudowana jest w całości z emocji i – jak nic innego w tej produkcji – pobudza wyobraźnię widza.
Rewelację tegorocznego Festiwalu Filmowego w Sundance obejrzymy razem z gościem, który stanowisko operatora numeru alarmowego zna od podszewki – będzie z nami Krzysztof Hryniewicki, Kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
Serdecznie zapraszamy!
- - -
Cennik i rezerwacja biletów:
Bilet na pokaz: 15 zł
Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)
Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59 lub w kinie „Iskra” na godzinę przed rozpoczęciem seansu

Plakat: Winni

Czas trwania: 85 min.

Od lat: 16

Reżyseria: Gustav Möller

Rutynowy wieczór przy telefonie alarmowym. Operator odbierający dziś połączenia - były funkcjonariusz policji - z niecierpliwością czeka na zbliżający się koniec zmiany. Pijani imprezowicze, niedzielni kierowcy, blokujący numer żartownisie - irytacja policjanta rośnie, do momentu, kiedy odbiera telefon od spanikowanej kobiety. Została porwana, a samochód, w którym się znajduje, jedzie w nieznanym kierunku. Gdy połączenie zostanie gwałtownie przerwane, mężczyzna nie opuszczając pokoju rusza kobiecie na ratunek, polegając wyłącznie na swoim doświadczeniu, intuicji i… telefonie.

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Krzysztof Hryniewicki
Kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego
Fotografia: Sandra Biernacka
Operatorka numeru ratunkowego 112.
Fotografia: Maciej Białous

Pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, wolontariusz Fundacji UwB. W pracy naukowej zajmuje się między innymi socjologią filmu. Ale nie tylko - fascynuje go także pamięć zbiorowa, polityka pamięci, socjologia kultury, socjologia filmu, przestrzeń miejska. Sam o sobie mówi, że lubi filmy, których nikt inny nie chce oglądać.

Relacja z wydarzenia

Nikt chyba nie spodziewał się, że wieczór ten będzie dosłownie naszpikowany emocjami… bo tych – proszę nam wierzyć! – nie brakło.

Najpierw wbił nas w fotele absolutnie fantastyczny duński thriller Asgara Holma „Winni”, który oparty na fantastycznej grze aktorskiej Jakoba Cedergrena sprawił, że na napisach końcowych siedzieliśmy ogarnięci mieszanką zaskoczenia, przerażenia i dziwnego rodzaju niepokoju…

Razem z operatorem numeru alarmowego – nie ruszając się z miejsc – spieszyliśmy na pomoc porwanej kobiecie. Chociaż w miarę upływu fabuły sytuacja odwróciła się o 180 stopni, to film trzymał w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty. Przekonaliśmy się – w DKF-ie nie pierwszy raz – że można nakręcić dobry, wciągający thriller bez scen pościgów, strzelanin i tryskającej krwi – raz jeszcze głębokie ukłony dla odtwórcy głównej roli.

Poe sensie tajniki pracy w Centrum Powiadamiania Ratunkowego zdradzili pracownicy białostockiego ośrodka. Dzięki nim mieliśmy okazję przekonać się, jak wygląda przyjmowanie zgłoszeń alarmowych i jak ciężka jest to praca.

Realizacja strony: Rafał Rowiński