Amy

24 sierpnia 2015, 18:30

Kino Iskra

Plakat: Amy

Czas trwania: 127 min.

Reżyseria: Asif Kapadia

Obsada: Amy Winehouse

Dokumentalna opowieść o zmarłej w 2011 roku w wieku 27 lat brytyjskiej wokalistce Amy Winehouse. Historia dziewczyny obdarzonej fenomenalnym talentem, która w bardzo krótkim czasie stała się światową gwiazdą. Film zrealizowany z nieznanych do tej pory materiałów archiwalnych, z bardzo bliska pokazujący jej zawrotną karierę, presję globalnego sukcesu, potrzebę ryzykownego życia i trudne związki z mężczyznami.

Gościem pokazu był(a):

Fotografia: Anna Gacek
Od 2001 roku związana z Programem Trzecim Polskiego Radia, gdzie obecnie prowadzi autorską audycję „Atelier”. Muzyczny świat zdaje się nie mieć przed nią tajemnic – pisała dla „Machiny”, poczytać ją można było także w „Teraz Rock”, a telewizyjni widzowie mogą kojarzyć ją ze stacji „TVN Style”, gdzie udziela się jako ekspert m.in. w cyklach „66 niezapomnianych...”, bo na modzie i stylu też się zna.

Relacja z wydarzenia

W poniedziałek, 24 sierpnia, po raz kolejny tego lata, augustowski Dyskusyjny Klub Filmowy „Kinochłon” zaprosił Państwa do świata filmu przesiąkniętego muzyką i emocjami. Wtedy, razem z Anną Gacek, dziennikarką Programu Trzeciego Polskiego Radia, obejrzeliśmy biograficzną, dokumentalną opowieść o życiu, niebywałym talencie i tragicznej śmierci Amy Winehouse.

Ta brytyjska wokalistka, obdarzona genialnym wręcz głosem, zmarła w wieku 27 lat – w momencie, gdy jej popularność sięgała zenitu. Wydała zaledwie trzy płyty, ale zdążyła pokazać światu swój talent i siłę głosu, który sprawiał, że świat ów drżał w posadach.

Film, na który składają się nieznane dotąd archiwalne materiały, często kręcone ukradkiem, za to szczere, pełne wyznań i emocji, daje szansę ujrzenia – powtarzając za polskim dystrybutorem – kim była naprawdę Amy Winehouse, która z dnia na dzień stała się ikoną światowej muzyki; jak odmieniło ją spotkanie z mężczyzną, którego obdarzyła uczuciem silniejszym niż narkotyk; co ukrywała przed światem i dlaczego właściwie zginęła w tajemniczych okolicznościach w wieku zaledwie 27 lat…

Historia, chociaż jest dokumentalnym zapisem, trzyma w napięciu, wciąga i hipnotyzuje emocjami. Stwarza, chyba niepowtarzalną, szansę stania na scenie za plecami artystki i w świetle jupiterów obserwowania rozwoju jej kariery, tyle samo przecież porywającej, co zgubnej. To nie wszystko, bo można tam również zobaczyć genialną wokalistkę z dala od świateł estradowych, zupełnie prywatnie, intymnie – zmagającą się z tą sławą i własnymi słabościami.

Ważny to obraz także z innego powodu: „(…)z filmu wyłania się bowiem obraz Amy jako męczennicy popkultury, dla której kosmiczny sukces płyty „Back to Black” i związany z nim transfer na amerykańską ziemię był tragicznym fatum. – pisze w swojej recenzji Michał Walkiewicz, redaktor naczelny Filmwebu – Historia wzlotu i upadku Amy Winehouse jest bodaj pierwszą opowieścią o nowych mediach jako żywiole, za który bierzemy zbiorową odpowiedzialność. Nie było wcześniej gwiazdy, która spoglądałaby w otchłań w czasach tak dużej drożności najróżniejszych kanałów komunikacyjnych – blogów, portali społecznościowych, publicystyki i rozrywki przeniesionej na youtube’owe kanały.

Na pokazie gościliśmy Annę Gacek, od 2001 roku związaną z Programem Trzecim Polskiego Radia, gdzie obecnie prowadzi autorską audycję „Atelier”. Muzyczny świat zdaje się nie mieć przed nią tajemnic – pisała dla „Machiny”, poczytać ją można było także w „Teraz Rock”, a telewizyjni widzowie mogą kojarzyć ją ze stacji „TVN Style”, gdzie udziela się jako ekspert m.in. w cyklach „66 niezapomnianych…”, bo na modzie i stylu też się zna…

Autor zdjęć w galerii: Monika Andrulewicz

Realizacja strony: Rafał Rowiński