Kraina wielkiego nieba

11 lutego 2019, 19:15

Kino Iskra

Rozpad rodziny widziany oczami nastolatka…
Augustowski DKF Kinochłon nabiera rozpędu przed tegorocznym rozdaniem najważniejszych nagród filmowych i zanim zaprosimy Państwa na Namiary na Oscary – przed nami jeszcze jedno spotkanie z wielkim kinem.
W poniedziałek 11 lutego o godz. 19:15 pokażemy debiut reżyserski aktora Paula Dano („Labirynt”, „Zniewolony. 12 Years Slave” czy „Mała Miss”) pt. „Kraina wielkiego nieba”. Film opowiada historię rodziny Brinsonów. Małżeństwo to modelowy wzór do naśladowania – idealne życie, w którym każdy ma dla każdego czas, wszyscy się kochają i dużo ze sobą rozmawiają. Tylko zazdrościć! Bo wydaje się, że Brinsonowie na mają żadnych problemów i wiodą sielankowe amerykańskie życie w latach 60-tych ubiegłego wieku. Ale to tylko pozory… Jerry (w tej roli Jake Gyllenhaal) woli uciekać przed problemami – kiedy wyjeżdża na kilka miesięcy gasić niebezpieczne pożary lasów, Jeannette (Carey Mulligan) zostaje sama z dorastającym synem i wtedy, za sprawą pewnego mężczyzny, poczuje się tak, jakby znów miała naście lat… – jakie będą tego konsekwencje? Sprawdźcie razem z nami w kinie! Przyjrzymy się całej sytuacji z pespektywy Joe’go – nastoletniego syna Brinsonów, który w całym tym zamieszaniu między rodzicami wydaje się być między młotem, a kowadłem.
Gościem tego pokazu będzie, odwiedzający Kinochłona trzeci raz, Jakub Socha – krytyk filmowy i redaktor działu filmowego Dwutygodnik.com, magazynu kulturalnego Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Zwycięzca konkursu im. Krzysztofa Mętraka w 2007, trzykrotnie nominowany do nagrody PISF w kategorii „krytyka filmowa”. Współzałożyciel nieistniejącej już „Gazety Filmowej”. Współautor tomów „DOCąd. Rozmowy z polskimi dokumentalistami”, „Polskie kino niezależne” oraz „Nie chcę spać sam. Kino Tsai Ming – Lianga”.
W swojej adaptacji powieści „Wildlife” Richarda Forda Paul Dano pokazuje drobne tąpnięcia, małe eksplozje i dużo większe implozje, które są solą mieszczańskiego życia, rzeczywistość, która nie dorasta do marzeń, ludzi, którzy nie dorastają do rzeczywistości. – pisze o „Krainie wielkiego nieba” nasz gość. –Miotają się, przez chwilę gonią za swoim, szybko się poddają, za jakiś czas znowu się zrywają i znowu spadają na ziemię. To duża sztuka umieć opowiedzieć to drżenie bez popadania w histerię i melodramatyczny banał, złapać falujące emocje wtedy, gdy te zaledwie pulsują. Filmem rządzi strategia ukracania: niedokończonych gestów, odroczonych kłótni, więcej jest tu pauz między dialogami niż artykułowania żądań i złorzeczeń, więcej wpatrywania się w pastelowe ściany niż ujeżdżania burzy.
Nie możecie Państwo przegapić tego filmu!
Zapraszamy
- - -
Cennik i rezerwacja biletów:
Bilet na pokaz: 15 zł
Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)
Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59 lub w kinie „Iskra” na godzinę przed rozpoczęciem seansu

Plakat: Kraina wielkiego nieba

USA

Czas trwania: 104 min.

Reżyseria: Paul Dano

Jeanette i Jerry są tylko z pozoru szczęśliwym małżeństwem. Właśnie przeprowadzili się do domu na przedmieściach, ale w nowym miejscu czekają na nich stare problemy. Jerry po raz kolejny woli uciec, niż zmierzyć się z trudnościami. Kiedy wyjeżdża na kilka miesięcy gasić niebezpieczne pożary lasów, Jeannette zostaje sama z dorastającym synem. Zagubiona kobieta wdaje się w romans, który jednak tylko na chwilę pozwala jej poczuć się dziewczyną, jaką była kiedyś - szaloną, atrakcyjną i pełną życia.

Relacja z wydarzenia

To był nasz ostatni pokaz przed tegorocznym przeglądem Namiary na Oscary. Jednak, wierzcie nam Państwo, że film, jaki tego wieczora pokazaliśmy w niczym nie ustępował produkcjom nominowanym do Oscarów. Filmowa podróż do „Krainy wielkiego nieba” stała się podróżą do krainy wielkiego kina…
Na ekranie popis – wręcz szarża aktorska  Carey Mulligan i Jake’a Gyllenhaal’a i opowieść o powolnym rozpadzie rodziny, w której (jak zawsze) w takich sytuacja, najbardziej cierpi dziecko. I właśnie z perspektywy dziecka poznawaliśmy tę trudną historię.

W pofilmowej dyskusji próbowaliśmy ocenić postawy moralne i, przyznać trzeba, pięknie się w swoich opiniach różnimy. Za to kochamy naszą Widownię – pięknie potrafimy się spierać i dzielić się własnymi opiniami.

Dziękujemy!

Realizacja strony: Rafał Rowiński