ŻubrOFFka – blok Balkan Blues

3 grudnia 2015, 19:30

Kino Iskra

Plakat: Festiwal filmów krótkometrażowych, pięć filmów z Bośni i Hercegowiny, Rumunii, Serbii i Kosowa

Czas trwania: 90 min.

Reżyseria:

Obsada:

ŻUBROFFKA od lat buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem - jest wydarzeniem, w ramach którego spotyka się energia wszystkich stron świata.
Cechą charakterystyczną najnowszych bałkańskich filmów jest wzrost jakości produkcji filmowej, światowa dystrybucja i udział w wielu ważnych festiwalach filmowych. Warto wspomnieć „Kurę”, wybraną przez Europejską Akademię Filmową najlepszym krótkometrażowym filmem 2014 roku oraz "Balkon", który od czasu premiery na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 2013 roku, został pokazany w 120 krajach. Co się nie zmieniło, to unikalne podejście reżyserów do bieżących tematów, charakterystycznych dla ich krajów i kultury, a także typowo bałkańskie zwierzenia. Oryginalność historii z codziennego życia mocno odzwierciedla język filmowy, który przybliża je publiczności. Autorzy mają możliwość opisania swoich codziennych przeżyć i dzielenia się nimi z innymi. Blok Balkan Blues został specjalnie przygotowany dla widzów ŻUBROFFKI, wśród których dominują młodzi ludzie, jak to zapamiętałem z mojej ostatniej wizyty w Białymstoku. Mam nadzieję, że rozsmakują się oni w tych krótkich filmach z "bałkańskiej krainy opowieści".

Program:

Excursie, dir./reż. Adrian Sitaru, Romania 2014, 19'
Ballkoni, dir./reż. Lendita Zeqiraj, Kosovo 2013, 21'
The Turist, dir./reż. Ariel Shaban, Bosnia and Herzegovina 2014, 13'
Mamci i Udice, dir./reż. Luka Popadić, Switzerland, Serbia 2014, 10'
The Chicken, dir./reż. Una Gunjak, Germany, Croatia 2014, 15'

Gościem pokazu był(a):

Fotografia: Eroll Bilibani
Fotograf, dyrektor międzynarodowego festiwalu krótkometrażowych filmów dokumentalnych DokuFest w Kosowie. Jego działalność, to przede wszystkim promocja kultury i sztuki, poprzez edukowanie młodych filmowców. Wierzy, że kino jest platformą dla zmian społecznych, dlatego tworzy nie tylko programy edukacyjne dla młodzieży, ale i wysyła kino objazdowe do wiosek Kosowa, by także tam mogły dotrzeć dokumenty prezentowane na Doku Fest. Słowem: Człowiek filmu – człowiek czynu.

Relacja z wydarzenia

Dyskusyjny Klub Filmowy „Kinochłon” już po raz czwarty udowodnił, że w sercu Puszczy Augustowskiej znajdzie się miejsce dla każdego – nawet dla żubrów. Na początku grudnia, w kinie „Iskra” zagościła kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻubrOFFka organizowanego przez Białostocki Ośrodek Kultury. Całe wydarzenie jest niemal tygodniowym cyklem imprez odbywających się na terenie całego województwa podlaskiego, kładące nacisk na różnorodność kulturową Polski północno-wschodniej – przede wszystkim pokazy filmów krótkometrażowych z całego świata, ale koncerty, wykłady, wystawy fotograficzne oraz konkursy i spotkania adresowane do dzieci i młodzieży. Naprawdę warto zainteresować się, co w dniach 2-6 grudnia działo się na Podlasiu.

A co w Augustowie? – zestaw filmów bałkańskich, pod wspólnym tytułem „Balkan Blues”, blok pięciu krótkometrażowych filmów, który został przygotowany specjalnie na potrzeby ŻubrOFFki. Gościem tego niezwykłego pokazu był Eroll Bilibani z Kosowa – fotograf, dyrektor międzynarodowego festiwalu krótkometrażowych filmów dokumentalnych DokuFest w Kosowie. Jego działalność, to przede wszystkim promocja kultury i sztuki, poprzez edukowanie młodych filmowców. Wierzy, że kino jest platformą dla zmian społecznych, dlatego tworzy nie tylko programy edukacyjne dla młodzieży, ale i wysyła kino objazdowe do wiosek Kosowa, by także tam mogły dotrzeć dokumenty prezentowane na Doku Fest. Słowem: Człowiek filmu – człowiek czynu.

-„Excursie”, reż. Adrian Sitaru (Rumunia 2014, 19′) – film o chłopcu, który na wieść o tym, że właśnie lądują kosmici, postanawia ukraść kamerę i zarejestrować swoje codzienne życie.

– „Ballkoni”, reż. Lendita Zeqiraj (Kosowo 2013, 21′) – tu, z kolei, dziesięciolatek postanawia skoczyć z okna, co jest początkiem zaskakującego splotu wydarzeń.

– „The Turist”, reż. Ariel Shaban (Bośnia and Hercegowina 2014, 13′) – o międzynarodowym spotkaniu, jakie miało miejsce w pewien weekend na ulicach Sarajewa.

– „Mamci i Udice”, reż. Luka Popadić (Szwajcaria, Serbia 2014, 10′) – czarny humor w serbskim wydaniu, opowieść o przyjaźni i gotowaniu.

– „The Chicken”, reż. Una Gunjak (Germany, Chorwacja 2014, 15′) – Selma dostaje nietypowy prezent urodzinowy, co z nim zrobi i jak wpłynie na jej życie..?

„Unikalne podejście reżyserów do bieżących tematów, charakterystycznych dla ich krajów i kultury, a także typowo bałkańskie zwierzenia. Oryginalność historii z codziennego życia mocno odzwierciedla język filmowy, który przybliża je publiczności. Autorzy mają możliwość opisania swoich codziennych przeżyć i dzielenia się nimi z innymi. Blok „Balkan Blues” został specjalnie przygotowany dla widzów ŻUBROFFKI, wśród których dominują młodzi ludzie. Mamy nadzieję, że rozsmakują się oni w tych krótkich filmach z „bałkańskiej krainy opowieści”.

Realizacja strony: Rafał Rowiński