To my

9 maja 2019, 20:15

Kino Iskra

Kinochłon zmrozi krew w żyłach…
Najnowsze dzieło Jordana Peele’a, twórcy oscarowego horroru „Uciekaj!” jeszcze w maju w Kinochłonie! Wszystko dzięki cyklowi Czasami Nocami, który pozwoli nam obejrzeć w kinowej sali film udowadniający, że współczesne kino grozy ma się świetnie!
W czwartek 9 maja o godz. 20:30 w augustowskim kinie Iskra zaserwujemy Państwu film „To my”, który wyszedł spod ręki twórcy zaliczanego do grona jednego z najciekawszych (a nawet wizjonerskich) reżyserów amerykańskich.
Nastawcie się na świetne kino gatunkowe, które wyłamuje się z ram horroru, ale w niezwykle zręczny sposób stopniuje napięcie i nie zapomina o wciągającej fabule. Co dokładnie nas czeka?
By nie zdradzać zbyt wiele sekretów tej filmowej historii, powiemy tylko tyle, że główna bohaterka (grana przez Lupitę Nyong'o) będzie mierzyć się z demonami przeszłości… Kobieta z mężem i dziećmi wraca po latach w rodzinne stronny do domku na plaży, w którym spędziła dzieciństwo. Wilsonowie liczą na beztroskie lato w Santa Cruz, nie wiedzą jednak, że pewnej nocy na ich podjeździe staną tajemniczy goście.
I niby wszystko zaczyna się jak w klasycznym horrorze – sympatyczna rodzina wyjeżdża do domku nad jeziorem. Ale nie dajcie się zwieść tym pozorom. Podskórne napięcie, nuta psychodelii niepozbawiona humoru, mistrzowskie operowanie tempem i liczne odwołania do słynnych dzieł spod znaku dreszczowca. Umiejętnie, zręcznie, intrygująco – tak, by widz czuł się zahipnotyzowany (także niesamowitym aktorstwem!) i wbity w fotel stopniowo narastającym niepokojem.
I jeszcze jedno: tu nie chodzi tylko o przerażenie widza i gnębienie go niepokojem, to wielopoziomowa opowieść, w której każdy odkryje inny sens – Trauma? Problemy klasowości i nierówności społecznej? Tożsamość? Rasizm? – Ciekawe co w tej historii Państwo odkryjecie? Oczywiście, jeśli tylko będziecie mieć odwagę otworzyć oczy, gdy zapadnie mrok…
Musicie być z nami!
- - -
Bilet na pokaz: 15 zł
Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)
Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59 lub na godzinę przed rozpoczęciem seansu w Kinie „Iskra”.

Plakat: To my

USA

Czas trwania: 120 min.

Od lat: 18

Reżyseria: Jordan Peele

Akcja dzieje się we współczesnych czasach w południowej Kalifornii. W filmie zobaczymy m.in. Lupitę Nyong’o w roli Adelaide Wilson, kobiety, która wraca w swe rodzinne strony do domku na plaży, w którym spędziła dzieciństwo. Przyjeżdża tu z mężem (Winston Duke) oraz dziećmi (Shahadi Wright Joseph, Evan Alex), aby odnaleźć letnie wytchnienie. Ścigana przez niewyjaśnione i nierozwiązane traumy z przeszłości oraz dziwaczne zbiegi okoliczności, Adelaide czuje, że paranoja, w której się znalazła, narasta z niepohamowaną siłą. Kobieta czuje, że coś złego spotka jej rodzinę. Po relaksującym dniu na plaży, który spędza z rodziną i przyjaciółmi (Elisabeth Moss, Tim Heidecker, Cali Sheldon, Noelle Sheldon), Adelaide wraca do letniego domu. Kiedy nastaje zmrok, Wilsonowie odkrywają cztery sylwetki stojące na podjeździe: sobowtóry ich rodziny.

Gościem pokazu był(a):

Fotografia: Maciej Białous

Pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, wolontariusz Fundacji UwB. W pracy naukowej zajmuje się między innymi socjologią filmu. Ale nie tylko - fascynuje go także pamięć zbiorowa, polityka pamięci, socjologia kultury, socjologia filmu, przestrzeń miejska. Sam o sobie mówi, że lubi filmy, których nikt inny nie chce oglądać.

Realizacja strony: Rafał Rowiński