Słodki koniec dnia

27 maja 2019, 18:30

Kino Iskra

„Dolce fine giornata”, czyli „Słodki koniec dnia”

Reżyseria: Jacek Borcuch, dialogi: Jacek Borcuch i Szczepan Twardoch, w rolach głównych: Krystyna Janda i Kasia Smutniak – to przepis na dobry film, który od 10 maja podbija serca polskiej widowni, a od stycznia święci tryumfy na międzynarodowych festiwalach. Takiego wydarzenia nie mogliśmy przegapić – to było nieuniknione – 27 maja o godz. 18:30 augustowski DKF KINOCHŁON zaprasza na „Słodki koniec dnia”.
Za sprawą najnowszego filmu Jacka Borcucha poznamy Marię Linde (nagrodzona za tę rolę na Festiwalu Sundance Krystyna Janda) polską poetkę i noblistkę, która swoje miejsce na ziemi znalazła w małym włoskim miasteczku. Żyje tu z mężem córką (Kasia Smutniak) i wnukami. Tu każdy się zna, czas płynie wolno, a romansowanie z młodszym przystojniakiem to wyraz olbrzymiego apetytu na życie głównej bohaterki. W końcu – jeśli sielanka to tylko w Toskanii! Spokój burzy jedno, tragiczne wydarzenie, nad którym Maria nie może przejść do porządku dziennego. Dlatego też, pod wpływem emocji, podczas uroczystości nadania jej tytułu honorowego obywatela miasta, zamiast kurtuazyjnych podziękowań poetka wygłasza szokująco niepoprawną politycznie mowę. A słowa mają moc… jaką cenę będzie musiała zapłacić za swoje wystąpienie? Dotkliwą – tyle zdradzimy – a po resztę zapraszamy do kina.
(…)to szalenie uwodzicielskie kino.– pisze o „Słodkim końcu dnia” Krzysztof Połaski – Cichy, skromny, poniekąd kameralny film w pewnym momencie eksploduje, zamieniając się w trafną analizę współczesności, elit oraz wyliniałych autorytetów. To niemalże relacja na żywo z domu, który płonie, gdzie jednak wszyscy domownicy starają się wmawiać sobie, że wszystko jest w jak najlepszym porządku i jedynie ktoś lekko podkręcił ogrzewanie. Brzmi szalenie zachęcająco, a jeśli dodać do tego malownicze kadry z Toskanii Michała Dymka i wspaniałe aktorstwo Jandy i Smutniak, otrzymujemy wspaniałe kino na światowym poziomie.
Zapraszamy!
- - -
Bilet na pokaz - 15 zł
Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)
Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59 lub na godzinę przed rozpoczęciem seansu w Kinie „Iskra”

Plakat: Słodki koniec dnia

Czas trwania: 92 min.

Reżyseria: Jacek Borcuch

Miejscem akcji filmu jest etruskie miasto Volterra. Wszyscy się tu znają i szanują. Na niewielkim wzgórzu stoi dom Marii (Krystyna Janda) – polskiej poetki, laureatki Nagrody Nobla, autorytetu moralnego. Jej życie toczy się w rytmie włoskiej prowincji, jednak zostaje wywrócone do góry nogami, gdy otrzymuje szokującą wiadomość o tragicznym wydarzeniu. Pod wpływem emocji, podczas uroczystości nadania tytułu honorowego obywatela miasta, zamiast kurtuazyjnych podziękowań Maria wygłasza szokująco niepoprawną politycznie mowę. Od tego momentu bohaterka będzie doświadczać dotkliwych konsekwencji swojego wystąpienia.

Gościem pokazu był(a):

Fotografia: Tomasz Adamski

– doktor nauk humanistycznych, adiunkt na Wydziale Studiów Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie od ponad 20 lat prowadzi zajęcia na z zakresu filmu, sztuki i kultury popularnej. Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce filmoznawczej, współautor dwóch publikacji książkowych. Obecnie pracuje nad monografią naukową o twórczości Rubena Östlunda. Mocno związany z lokalnym środowiskiem filmowym. Członek kolektywu Kaufman Bros & Sistas. Współautor albumu i wystawy „Wyśniona historia kina na Podlasiu”. Były członek kabaretu „Widelec”, prezenter, selekcjoner Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. Autor licznych prelekcji w wielu kinach studyjnych, współpracujący z dyskusyjnymi klubami filmowymi. Autor niezależnych produkcji filmowych oraz filmów dokumentalnych realizowanych m.in. w USA, Sudanie Południowym, Turcji, Rosji, Norwegii, Gruzji, Kazachstanie i na Białorusi. Często pracuje z młodzieżą w ramach warsztatów filmowych w Polsce (Solniki 44, Krasne, Supraśl) i za granicą (Czechy, Białoruś, Gruzja, Krym). Prywatnie tata Helenki, półmaratończyk i charyzmatyczny wielbiciel ruchomych obrazów.

Realizacja strony: Rafał Rowiński