Manhattan

9 sierpnia 2019, 21:00

podwórze księgarni Atena, Rynek Z. Augusta 10

Augustów → NY, czyli filmowe spotkanie
z miastem Woody’ego Allena

DKF KINOCHŁON zaprasza na dwa dni z Woddy’m Allenem – 8 i 9 sierpnia wybierzemy się w filmową podróż do Nowego Jorku i liczymy na to, że zabierzecie się Państwo z nami, tym bardziej, że nasze zaproszenie przyjęli fantastyczni goście!
W czwartek 8 sierpnia o godz. 19:30 w kinie Iskra pokażemy najnowszy film mistrza „intelektualnej komedii” – „W deszczowy dzień w Nowym Jorku”. Krytyka już kilka dni po premierze stwierdziła, że to najlepszy z filmów Woody’ego Allena. Historia pary studentów. Ona jest dziennikarką i któregoś dnia otrzymuje propozycje przeprowadzenia wywiadu ze znanym reżyserem, co staje się pretekstem do romantycznego wypadu do Nowego Jorku. Jednak już od samego początku wyprawy wszystko idzie zupełnie inaczej niż zaplanowali. Dziewczyna, zamiast na romantyczną randkę z Gatsbym, trafi do świata największych gwiazd filmowych. Tymczasem na drodze Gatsby’ego staje siostra jego byłej dziewczyny, Shannon. I jak to u Allena – inteligentne dialogi, żarty i gierki słowne, a wszystko przepełnione miłością do Nowego Jorku. O niej właśnie porozmawiają tego wieczoru nasi goście, chociaż innych nowojorskich, amerykańskich i filmowych (oczywiście!) tematów też nie zabraknie.
Tego wieczora będzie z nami aż troje wspaniałych gości! Debiutująca w KINOCHŁONIE Adriana Prodeus – kuratorka wielu festiwali i przeglądów filmowych, jurorka festiwali filmowych, artystycznych i teatralnych. Pracowała jako kierownik literacki Studia Filmowego KADR. Pisze o sztuce i filmie, prowadzi debaty, dyskusje, spotkania z twórcami, premiery filmów i gale nagród, Autorka książek „Themersonowie. szkice biograficzne” oraz „Trzynasty miesiąc. kino braci Quay”. Partnerować jej w rozmowie będą Radosław Korzycki (publicysta "Dziennika Gazety Prawnej". Pracę dziennikarską zaczynał w „Polityce”, potem pracował w "Dzienniku” i "Tygodniku Powszechnym". Zajmuje się polityką zagraniczną, głównie amerykańską oraz relacjami transatlantyckimi. Autor korespondencji i reportaży z USA. Autor bloga "Stany zapalne" o bieżącej amerykańskiej polityce) i dobrze znany już Naszej Widowni Michał Oleszczyk (dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni w latach 2014-2016, ceniony w Polsce i na świecie krytyk filmowy. Doktor filmoznawstwa, absolwent Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego i wykładowca tej jednostki, wykładał również w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej).
Drugi dzień naszej imprezy Augustów → New York to pokaz plenerowy i powrót do kultowego filmu Woody’ego Allena: w piątek 9 sierpnia w podwórzu przy Rynku Zygmunta Augusta 10 (przy księgarni Atena) o godz. 21:00 wyświetlimy „Manhattan” - nominowany do dwóch Oscarów za scenariusz i dla najlepszej aktorki drugoplanowej, nostalgiczny wyraz miłości Woody’ego Allena do Nowego Jorku. Reżyser porusza w nim problem miejskiej alienacji i wszechogarniającej pustki w mieście, które wyzute jest z wszelkich uczuć z powodu narkotyków, barów szybkiej obsługi i mechanicznej miłości.
Podczas tego bezpłatnego pokazu nowojorskie przekąski, czyli bajgle i hot-dogi z oryginalnego wózka zapewni Tawerna Fisza Concept by Marcin Budynek. Będzie można kupić przekąskę, coś do picia i wśród znajomych cieszyć się filmem i towarzystwem.
Zapraszamy do nas – zapraszamy do Nowego Jorku!
APK – DKF KINOCHŁON
- - -
Bilet na pokaz „W deszczowy dzień w Nowym Jorku”: 15 zł
Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)
Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59 lub na godzinę przed rozpoczęciem seansu w Kinie „Iskra”.
Pokaz filmu „Manhattan” – wstęp wolny

Plakat: Manhattan

USA

Czas trwania: 96 min.

Reżyseria: Woody Allen

Nominowany do dwóch Oscarów za scenariusz i dla najlepszej aktorki drugoplanowej i uznany za jeden z najlepszych filmów w dorobku Woody Allena "Manhattan" jest melancholijnym wyznaniem miłości do rodzinnego miasta reżysera - Nowego Jorku i dogłębnym portretem tej metropolii. Allen porusza w nim problem miejskiej alienacji i wszechogarniającej pustki w mieście, które wyzute jest z wszelkich uczuć z powodu narkotyków, barów szybkiej obsługi i mechanicznego seksu. Zrealizowany w technice czarno-białej (pierwszy film Allena nakręcony w tej konwencji) i ubarwiony wspaniałą muzyką Gershwina "Manhattan" jest rzetelnym portretem swoich czasów, który może być przedmiotem studiów i analiz przez całe dekady Time Magazine. 42-letni mieszkaniec Manhattanu Isaak Davis Allen ma pracę, której nienawidzi, 17-letnią dziewczynę Tracy Mariel Hemingway, której nie kocha, byłą żonę lesbijkę (Meryl Streep), piszącą "szczerą" książkę o ich małżeństwie... żonę, którą Isaak chętnie by udusił gołymi rękami. Wszystko się zmienia, gdy związuje się z pełną seksu i inteligentną Mary (Diane Keaton). Rozstaje się z Tracy, porzuca pracę i nareszcie cieszy się życiem, które nabrało sensu i kolorytu, życiem w mieście, w którym seks jest tak łatwy i powszechny jak uścisk dłoni, a do świata prawdziwej miłości prowadzą obrotowe drzwi...

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Adriana Prodeus

Kuratorka wielu festiwali i przeglądów filmowych, jurorka festiwali filmowych, artystycznych i teatralnych. Pracowała jako kierownik literacki Studia Filmowego KADR oraz wicedyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Ekspertka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
Pisze o sztuce i filmie, prowadzi debaty, dyskusje, spotkania z twórcami, premiery filmów i gale nagród. Doświadczona w pracy na wizji i w eterze (TVP1, TVP2, 2 Program Polskiego Radia) oraz w tekstach prasowych (Kino, Newsweek, dwutygodnik.com, kulturaliberalna.pl, krytykapolityczna.pl, stopklatka.pl, Twórczość, Zeszyty Literackie i inne). Autorka książek „Themersonowie. szkice biograficzne” oraz „Trzynasty miesiąc. kino braci Quay”, rozdziałów zbiorowych książek („Technika jest rodzajem sztuki. Filmy animowane Juliana Antonisza” wydawnictwo Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, „Polski film animowany” – współczesność).
Miłośniczka i znawczyni Nowego Jorku.

Fotografia: Radosław Korzycki

publicysta "Dziennika Gazety Prawnej". Pracę dziennikarską zaczynał w „Polityce”, potem pracował w "Dzienniku” i "Tygodniku Powszechnym". Zajmuje się polityką zagraniczną, głównie amerykańską oraz relacjami transatlantyckimi. Autor korespondencji i reportaży z USA. Autor bloga "Stany zapalne" o bieżącej amerykańskiej polityce.

Fotografia: Michał Oleszczyk
Dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni w latach 2014-2016, ceniony w Polsce i na świecie krytyk filmowy. Doktor filmoznawstwa, absolwent Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego i wykładowca tej jednostki, wykładał również w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej. Twórca filmowego podcastu SpoilerMaster.

Relacja z wydarzenia

Czasami przytrafiają się nam takie pokazy, ze nie potrzeba zbyt wielu słów. Zdjęcia pokażą Wam dlaczego.
Dziękujemy Wam za drugi dzień imprezy Augustów -> Nowy York i wspólne oglądanie „Manhattanu”. Było czadowo!

Autor zdjęć w galerii: Zbyszek Bartoszewicz z portalu Augustow.org

Realizacja strony: Rafał Rowiński