Big Short

23 lutego 2016, 18:15

Kino Iskra

Plakat: Big Short

USA

Czas trwania: 130 min.

Od lat: 13

Reżyseria: Adam McKay

Historia oparta na prawdziwych wydarzeniach, które stały się zarzewiem ogólnoświatowego kryzysu 2007-2010. Zadziwiające, jak zaledwie kilku mężczyzn - poprzez spekulacje, malwersacje, balansowanie na granicy prawa - doprowadziło do gigantycznej zapaści gospodarczo-ekonomicznej właściwie w każdym zakątku globu. Sensacyjne kulisy wydarzeń, które wpłynęły na każdego z nas.

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Błażej Hrapkowicz
Krytyk filmowy i kulturoznawca. Człowiek, który o Oscarach i walczących o nie filmach, wie niemal wszystko, kilkukrotnie prowadził polską transmisję gali rozdania Oscarów. Autor audycji filmowej radiowej czwórki „Hrapkowidz” i magazynu „Kino mówi” , który można obejrzeć w każdy czwartek w „Ale kino+”, swoje artykuły publikuje "Filmie", "Kinie", "dwutygodnik.com", "filmweb.pl", jest także współautorem "Wunderkamera. Kino Terry'ego Gilliama" i "Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej".
Fotografia: Jakub Majmurek
Filmoznawca, piszący właśnie doktorat o współczesnej „filozofii aktualności”, podobnie, jak nasi pozostali zacni goście, także człowiek-orkiestra – publicysta, krytyk filmowy, którego teksty można przeczytać min. w „Gazecie Filmowej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Le Monde Diplomatiqe Edycja Polska”, „Bez Dogmatu” oraz na portalach Polskiego Radia, Lewica.pl.

Relacja z wydarzenia

film „The Big Short” Adama McKay’a. W wyścigu po Oscary nominowany jest aż w pięciu kategoriach – najlepszy film, najlepszy aktor drugoplanowy dla Christiana Bale, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz adaptowany oraz najlepszy montaż. Ponad to, w styczniu został uznany za najlepszy film przez Amerykańską Gildię Producentów. Historia, opowiedziana przez twórców, nawiązuje do prawdziwych wydarzeń, które leżały u podnóża ogólnoświatowego kryzysu 2007-2010. Tytułowe „Short” to w języku bankowym forma spekulacji. Na oczach widowni garstka mężczyzn swoimi spekulacjami, mniejszymi i większymi oszustwami doprowadzają do zapaści ekonomiczno-gospodarczej cały świat. A to zmienia ich na zawsze, bo finansowi giganci sobie poradzą, ale całe miliony Amerykanów traciły swoje życiowe dorobki. Na ekranie podziwialiśmy poza nominowanym do Oscara Christiane Bale’em, Brada Pitta, Ryana Goslinga, Selenę Gomez i Steve’a Carella.

Film obejrzał z nami Jakub Majmurek, filmoznawca, piszący właśnie doktorat o współczesnej „filozofii aktualności”. Podobnie, jak nasi pozostali zacni goście, także człowiek-orkiestra – publicysta, krytyk filmowy, którego teksty można przeczytać min. w „Gazecie Filmowej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Le Monde Diplomatiqe Edycja Polska”, „Bez Dogmatu” oraz na portalach Polskiego Radia, Lewica.pl. My zaś mieliśmy przyjemność dyskutować z nim po pokazie „Jaskini zaginionych snów” w styczniu 2013 roku.

Autor zdjęć w galerii: Szymon Gryko

Realizacja strony: Rafał Rowiński