7. Urodziny Kinochłona – dzień 1

12 października 2019, 18:45

Kino Iskra

Październik dla augustowskiego DKF-u KINOCHŁON może oznaczać tyko jedno – nie, wcale nie jesień! Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na nasze siódme urodziny. Tak, to już siedem lat spotykamy się z Naszą Widownią w kinie (i nie tylko!), oglądamy filmy i rozmowy o nich. 7 lat to rzesza znamienitych, bardziej- i mniej znanych gości, ale i grono przyjaciół, którzy chętnie do nas wracają, by porozmawiać o kinie, ale i po to, by spotkać się z Państwem – Widownią Kinochłona; to pokazy, imprezy, przeglądy, cykle i koncerty, które sprawiają, że kochamy kino jeszcze bardziej, mając nadzieję, że rozpalamy tę miłość także w Naszej Widowni…
W tym roku świętujemy aż trzy dni ze świetnym kinem, fantastycznymi gośćmi i solidną dawką pięknej muzyki. Ale wszystko po kolei.
Urodzinowe party, jak przystało na porządną imprezę, rozpoczniemy w sobotę 12 października o godz. 18:45 w kinie Iskra. Pokażemy Państwu film „7 uczuć” w reżyserii Marka Koterskiego. To kolejna odsłona perypetii Adasia Miauczyńskiego, który wspomina swoje dzieciństwo. I to w gwiazdorskiej obsadzie – Katarzyna Figura, Marcin Dorociński, Gabriela Muskała, Robert Więckiewicz, Maja Ostaszewska i Małgorzata Bogdańska. Gośćmi tego pokazu będą reżyser Marek Koterski z żoną Małgorzatą Bogdańską – aktorką.
- - -
Bilet na pokaz filmowy – 20 zł
Karnet na dwa pokazy filmowe – 30 zł
Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, Rynek Zygmunta Augusta 9, tel. 87 643 36 59 lub na godzinę przed rozpoczęciem seansu w Kinie „Iskra”, wszystkie rezerwacje wygasają 30 minut przed pokazem.
UWAGA: rezerwacje obowiązują TYLKO 3 DNI.

Plakat: 7 uczuć

Czas trwania: 116 min.

Reżyseria: Marek Koterski

Radość, złość, smutek, strach, samotność, wstyd i poczucie winy. Adaś Miauczyński powraca do czasów swojego dzieciństwa, kiedy – jak większość z nas – miał spory problem z nazywaniem towarzyszących mu wtedy emocji. Aby poprawić jakość swego dorosłego już życia, postanawia powrócić do tamtego nie do końca – jak się okazuje – beztroskiego okresu, by nauczyć się przeżywania siedmiu podstawowych uczuć. Ta ekstremalnie nieprzewidywalna podróż do przeszłości obfituje w szereg przezabawnych, wręcz komicznych sytuacji, ale niesie za sobą również moc wzruszeń i refleksji.

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Marek Koterski
ceniony polski reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, aktor, poeta, prozaik i dramatopisarz. Zadebiutował w 1984 roku filmem fabularnym według własnego scenariusza Dom wariatów (nagroda za debiut reżyserski na festiwalu w Koszalinie), gdzie po raz pierwszy pojawił się ulubiony bohater reżysera Adaś Miauczyński, który pojawił się także w następnych filmach: Życie wewnętrzne (1986, nagroda za reżyserię na festiwalu w Gdańsku), Nic śmiesznego (1995), Ajlawju (1999), Dzień świra (2002) oraz Wszyscy jesteśmy Chrystusami (2006).
W filmografii znajdują się także: tragikomedia Porno (1989) oraz Baby są jakieś inne (2011).
Dwukrotnie wystąpił w roli aktora: w filmie Dom wariatów oraz w Seszelach (1990, reż. Bogusław Linda) jako doktor Janik. W 2003 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury w dziedzinie filmu.
Fotografia: Małgorzata Bogdańska

Aktorka teatralna, filmowa, dubbingowa. Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Od 1986 do 2010 roku była aktorką Teatru Ochoty w Warszawie.  W wieku 16 lat zadebiutowała rolą Zosi Szczękosi w filmie "Okruch lustra"(1978). Na swoim koncie ma liczne role serialowe oraz filmowe.  W filmach Marka Koterskiego możemy zobaczyć ją we „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” (2006), "Baby są jakieś inne"(2011), „7 uczuć“ (2018), ponadto zagrała m.in. w filmach: „Przyspieszenie”(1984), „Magia kina”(1986), „Czarodziej z Harlemu”(1988), „Sztuka kochania”(1989), „Kanalia”(1990), „Wielka wsypa”(1992), „Komedia małżeńska”(1993), czy w kultowych serialach “Dom”, "W labiryncie" i "Tulipan".
Prywatnie żona reżysera Marka Koterskiego, z którym tworzy Teatr w Walizce.

Relacja z wydarzenia

Ten wieczór był dla nas szczególny. Wcale nie dlatego, że podekscytowani byliśmy faktem, że kończymy JUŻ siedem lat. Mieszało się w nas wszystko – wzruszenie, radość (przecież zaczynamy właśnie urodzinowe party!),trema o to, czy wszystko pójdzie tak, jak planowaliśmy, ale i trochę duma, że na kinowa salę wchodzą nasi najwspanialsi urodzinowi goście – Widownia ta stała, z którą znamy się „na cześć” lub „na dzień dobry”, ta z która wymieniamy uśmiechy, ale i tacy, którzy przyszli obejrzeć dobre, polskie kino i wziąć udział w spotkaniu z Markiem Koterskim i Małgorzatą Bogdańską (aktorsko-reżyserskim małżeństwem, które gościliśmy na otwarciu naszych urodzin).
Zaczęło się bardzo tradycyjnie – były przemówienia, gratulacje, życzenia i podziękowania. Nasze, ale też od zaproszonych Gości. Dziękujemy wszystkim, jesteśmy wdzięczni za każde dobre słowo i miły gest – nieważne, czy przejawiające się w gratulacjach i kwiatach od Pana Burmistrza, szampanie od Pani Dyrektor APK,  czeku od naszego Partnera Strategicznego Brunswick Marine in Poland Oddział w Augustowie, czy też oklaskach naszej wspaniałej kinochłonowej Widowni – Dziękujemy!!! :*

Po części oficjalnej mogliśmy rozpocząć prawdziwą filmową – kinochłonową ucztę. Zobaczyliśmy tego wieczora film Marka Koterskiego  „7 uczuć”, w którym zagrała całą plejada polskich sław kina. Mądra, wcale nie prosta opowieść o dziecięcym (ale nie dziecinnym) świecie Adasia Miauczyńskiego. Jak to u Koterskiego bywa – trafny portret społeczny słodko-gorzki w smaku. A potem mogliśmy oddać się dyskusji z Markiem Koterskim i Małgorzatą Bogdańską. I jak to w filmach tego reżysera – tak i w rozmowie z nim – śmiech  przeplatał się z poważnymi tematami. Nie zabrakło też szkolnej  ławki, w której zasiedli nasi goście, by rozdawać autografy i fotografować się z naszą widownią.

To jeszcze nie był koniec tego emocjonującego wieczoru – na finale lampka wina i poczęstunek, zamiast kawałka urodzinowego tortu.
Dziękujemy, że byliście z nami – dziękujemy, że jesteście zawsze (albo czasami) od siedmiu lat. To Wy dajecie nam energię do działania.

…i jeszcze kilka zdjęć od Radka Nowackiego:

Realizacja strony: Rafał Rowiński