3xGdynia 2019 – dzień pierwszy

15 grudnia 2019, 18:30

Kino Iskra

Złote Lwy:
Najlepsza pierwszoplanowa rola męska - Dawid Ogrodnik
Najlepsza charakteryzacja - Jolanta Dańda
Najlepsza muzyka - Leszek Możdżer
Najlepsze kostiumy - Agata Culak
Najlepsze zdjęcia - Witold Płóciennik

Srebrne Lwy:
reżyseria - Maciej Pieprzyca, Maria Gołoś, Renata Czarnkowska-Listoś

Nagroda publiczności dla najdłużej oklaskiwanego filmu

Plakat: Ikar. Legenda Mietka Kosza

Czas trwania: 120 min.

Reżyseria: Maciej Peprzyca

Wbrew wszelkim przeciwnościom losu i własnym ograniczeniom Mietek Kosz (Dawid Ogrodnik) zostaje wirtuozem fortepianu. Bill Evans uznał Kosza za jednego trzech najwybitniejszych muzyków swoich czasów i chciał nagrywać z nim w Stanach Zjednoczonych. Jednak okrzykniętemu geniuszem chłopakowi z polskiej prowincji oszałamiająca kariera nie daje szczęścia. Nie umie żyć bez ludzi, bez miłości i przyjaźni. W każdej nowo poznanej kobiecie próbuje odnaleźć bezgraniczną miłość i oddanie, którego doświadczył w dzieciństwie od swojej matki.

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Maciej Pieprzyca
reżyser i scenarzysta filmowy. Absolwent dziennikarstwa i Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Autor filmów dokumentalnych: "Zostanie legenda", "Jestem mordercą", "Przez nokaut". Debiutował fabułą "Inferno", potem przyszły kolejne filmy: "Inferno", "Drzazgi", wielokrotnie nagradzany "Chce się żyć" z 2013 roku, "Jestem mordercą" z 2016 r. i najnowszy "Ikar. Legenda Mietka Kosza".
Fotografia: Ola Salwa

redaktor naczelna „Polish Film Magazine”, szefowa dzialu polskiego w miesięczniku "Kino". Jej teksty można przeczytać także w Cineuropa.org, Culture.pl, a także posłuchać w podcaście Nowy Tygodnik Kulturalny.


Należy do polskiej sekcji FIPRESCI, czyli międzynarodowej zrzeszającej krytyków filmowych z całego świata, zasiadała w jury festiwali w Toronto, Sztokholmie, Wiedniu, Tallinnie czy Salonikach.

Relacja z wydarzenia

Autor zdjęć w galerii: Radek Nowacki

Realizacja strony: Rafał Rowiński