Wirtualna wyprawa w Himalaje – tylko z Kinochłonem!
Kochani Kinochłonowi Widzowie, pierwszy próbny seans wirtualnego DKF-u mamy już za sobą – idziemy za ciosem i już w poniedziałek 18 maja zapraszamy przed ekrany Waszych komputerów na kolejne spotkanie on-line.
Wieczór rozpoczniemy o 19:30 wideokonferencją, którą znajdziecie pod adresem: https://meet.google.com/qoe-urnf-pnn
Wysłuchamy wtedy prelekcji Macieja Białousa, programera Festiwalu Żubroffka, socjologa i wykładowcy na Uniwersytecie w Białymstoku. A potem zaprosimy Państwa na seans do bezpłatnego serwisu internetowego ninateka.pl
Filmową gwiazdą tego wieczoru będzie dokument Michała Sulimy „Stroiciel Himalajów”, za sprawą którego zajrzymy do londyńskiego warsztatu Desmonda Gentle na Camden Market. Trafia tam nauczycielka, zamierzająca przenieść się do świeżo upieczonego męża mieszkającego w 1000-letniej wiosce w stanie Zanskar. Kobietę bardzo smuci fakt, że lokalna szkoła, mieszcząca się w jednej z najbardziej odizolowanych osad na świcie, położonej na wysokości 4267 metrów nad poziomem morza, nie ma pianina. Na swoje 65. urodziny Desmond postanawia podjąć się trudnego wyzwania. Wyrusza w podróż z Londynu w głąb indyjskich Himalajów ze 100-letnim pianinem, transportowanym przez górskie przełęcze z pomocą jaków i kuców. Będziemy towarzyszyć mu w tej fascynującej, niecodziennej podróży.
Bezpośredni link do filmu: https://ninateka.pl/film/stroiciel-himalajow-piano-to-zanskar-michal-sulima
A po filmie – oczywiście dyskusja!
jak dołączyć do spotkania? – Nic prostszego!
W poniedziałek tuż przed 19:30 za pomocą przeglądarki internetowej Chrome wejść na stronę wideokonferencji podaną wyżej, następnie podać swoje imię i kliknąć „dołącz”. Jeżeli będziecie próbować łączyć się przez telefon lub tablet, wówczas urządzenie poprosi o instalację bezpłatnej i bezpiecznej aplikacji „Meet” (chyba, że już macie ją zainstalowaną). I to wszystko – po włączeniu mikrofonu i kamery już możemy rozmawiać, a jaki będzie przebieg wieczoru – opowiemy, gdy już się zobaczymy.
Będziemy na Was czekać i próbować się łączyć od 19:00, a spotkanie zaczniemy o 19:30.
Do zobaczenia!
Czas trwania: 90 min.
Reżyseria: Michał Sulima
W 2013 roku do londyńskiego warsztatu Desmonda Gentle na Camden Market trafia klientka z prośbą o dostrojenie pianina. Jest nauczycielką, poślubiła mężczyznę z Ladakh w Himalajach i planuje przenieść się do 1000-letniej wioski w stanie Zanskar. Opłakuje fakt, że lokalna szkoła nie ma pianina. Mieści się w jednej z najbardziej odizolowanych osad na świecie, położonej na wysokości 4267 metrów nad poziomem morza.
Na swoje 65. urodziny Desmond postanawia podjąć się trudnego wyzwania. Wyrusza w podróż z Londynu w głąb indyjskich Himalajów ze 100-letnim pianinem, transportowanym przez górskie przełęcze z pomocą jaków i kuców. Miejscem docelowym jest szkoła podstawowa w Lingshed. Jeśli mu się uda, będzie to najwyżej położone miejsce, na które kiedykolwiek wniesiono pianino i jednocześnie największe osiągnięcie w jego 40-letniej zawodowej karierze. Będzie to również symboliczny triumf muzyki, która w ten sposób połączy różne kultury i światy.
Pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, wolontariusz Fundacji UwB. W pracy naukowej zajmuje się między innymi socjologią filmu. Ale nie tylko - fascynuje go także pamięć zbiorowa, polityka pamięci, socjologia kultury, socjologia filmu, przestrzeń miejska. Sam o sobie mówi, że lubi filmy, których nikt inny nie chce oglądać.
Realizacja strony: Rafał Rowiński