Wszystko w temacie – dzień I

12 września 2020, 19:00

Jaziewo 34

Jadą, goście jadą – pod takim hasłem przebiegnie pierwsza edycja miniprzeglądu filmów dokumentalnych „Wszystko w temacie”, którego organizatorem jest DKF KINOCHŁON.
Co przed nami? Trzy dni, trzy ciekawe dokumenty, trzy świetne miejsca no i – rzecz jasna – goście!
12 września, jak przystało na sobotę, KINOCHŁON jedzie w gości i… zabiera swoją widownię ze sobą. Jedziemy do przyjaciół w Jaziewie, u których obejrzymy film Jaśminy Wójcik „Symfonia fabryki Ursus”. To filmowe podsumowanie pięcioletniej pracy artystyczno-badawczej ze społecznością byłych pracowników fabryki Ursus. Dokument kreacyjny łączący sztukę wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną. Twórcy zaprosili do współpracy byłych pracowników zakładu – robotnice, technologów, kierowników, sekretarki – by jeszcze raz ożywić fabrykę, która była jednym z największych zakładów produkcji traktorów w Europie i przez lata stanowiła chlubę polskiego przemysłu, zwłaszcza w dekadach socjalizmu. Ten dokument jest upamiętnieniem fabryki Ursus, kultury przemysłowej i robotniczej, walczącym o godność ludzi pracy i politykę historyczną uwzględniającą ich biografie.
Seans rozpocznie się o godz. 19:00 w starej stodole pod adresem Jaziewo 34. Po projekcji ognisko.

Plakat: Symfonia fabryki Ursus

Czas trwania: 61 min.

Reżyseria: Jaśmina Wójcik

Obsada:

"Symfonia Fabryki Ursus" to filmowe podsumowanie pięcioletniej pracy artystyczno-badawczej Jaśminy Wójcik ze społecznością byłych pracowników fabryki Ursus. Dokument ma szczególną wartość społeczną - dostarczy zbiorowej narracji lokalnej wspólnocie, osieroconej narracyjnie i symbolicznie po zamknięciu fabryki. Artystka skorzystała nie tylko z wywiadów mówionych, ale i pamięci ciała - zaproszeni do udziału w filmie byli pracownicy fabryki mieli odtwarzać gesty, czynności i dźwięki związane z ich codzienną pracą.

Gościem pokazu był(a):

Fotografia: Maciej Białous

Pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, wolontariusz Fundacji UwB. W pracy naukowej zajmuje się między innymi socjologią filmu. Ale nie tylko - fascynuje go także pamięć zbiorowa, polityka pamięci, socjologia kultury, socjologia filmu, przestrzeń miejska. Sam o sobie mówi, że lubi filmy, których nikt inny nie chce oglądać.

Relacja z wydarzenia

Autor zdjęć w galerii: Radek Nowacki:

Realizacja strony: Rafał Rowiński