Wszystko w temacie – dzień II

13 września 2020, 19:00

Camp Zatoka

Jadą, goście jadą – pod takim hasłem przebiegnie pierwsza edycja miniprzeglądu filmów dokumentalnych „Wszystko w temacie”, którego organizatorem jest DKF KINOCHŁON.
Co przed nami? Trzy dni, trzy ciekawe dokumenty, trzy świetne miejsca no i – rzecz jasna – goście!
W niedzielny wieczór 13 września ugościmy swoją Widownię w augustowskiej Camp Zatoce (ul. Jeziorna 26). Tam obejrzymy produkcję Pawła Ziemilskiego pt. „In Touch”, która jest opowieścią o mieszkańcach wsi Stare Juchy na Mazurach, z której od początku lat 80-tych wyemigrowało do Islandii ponad czterystu mieszkańców. To ponad połowa całej społeczności. Zbiorowa emigracja części populacji, przyczyniła się do powstania niezwykłej więzi między tą odległą od Polski wyspą, a prowincjonalną częścią Mazur. Ci, którzy wyjechali rozpoczęli nowe życie. Ci, którzy zostali - w większości reprezentanci starszego pokolenia - wciąż mają nadzieję na powrót bliskich. Duża odległość pomiędzy członkami rozbitych rodzin nie pozwala im na bezpośredni kontakt. Film, poprzez nowatorską metodę wykorzystującą projekcje i nagrania rozmów Skype, próbuje uchwycić, w jaki sposób otwarcie na świat i nowoczesna technika wpływają na relacje z bliskimi. Po filmie – spotkanie z reżyserem Pawłem Ziemilskim, a seans rozpoczniemy o godz. 19:00.

Plakat: In Touch

Czas trwania: 62 min.

Reżyseria: Paweł Ziemilski

Obsada:

Film to opowieść o mieszkańcach wsi Stare Juchy na Mazurach, z której od początku lat 80. XX wieku wyemigrowało do Islandii ponad 400 mieszkańców, co stanowiło ponad połowę całej społeczności. Zbiorowa emigracja części populacji, przyczyniła się do powstania niezwykłej więzi między tą odległą od Polski wyspą a prowincjonalną częścią Mazur. Ci, którzy wyjechali rozpoczęli nowe życie. Ci, którzy zostali - w większości reprezentanci starszego pokolenia - wciąż mają nadzieję na powrót bliskich. Duża odległość pomiędzy członkami rozbitych rodzin nie pozwala im na bezpośredni kontakt. Alternatywą dla tej sytuacji pozostają tylko "spotkania" w świecie wirtualnym. Film, poprzez nowatorską metodę wykorzystującą projekcje nagrań rozmów prowadzonych za pośrednictwem Skype’a, próbuje uchwycić, w jaki sposób wolność, otwarcie na świat, mobilność i nowoczesna technika wpływają na przewartościowanie widzenia siebie i swoich bliskich, a także redefiniują pojęcie obecności drugiego człowieka.

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Paweł Ziemilski

urodzony w 1981, absolwent PWSFTviT w Łodzi oraz Szkoły Wajdy w Warszawie. Nominowany do nagród IDFA za dokumentalny film pt.„Rogalik” (2012), nagradzany również m.in. na: Festiwalu Zagreb Dox, Festiwalu Alcine (Nagroda Główna), festiwalach w Oberhausen, Pekinie, Bukareszcie, Krakowie i innych. Oprócz reżyserii, zajmuje się animacją społeczną – organizuje warsztaty dla tzw. „trudnej młodzieży”. Jego “In Touch” otrzymał Specjalną Nagrodę Jury konkursu średniometrażowego Międzynarodowego Festiwalu Dokumentalnego w Amsterdamie IDFA 2018.

Fotografia: Maciej Białous

Pracownik Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, wolontariusz Fundacji UwB. W pracy naukowej zajmuje się między innymi socjologią filmu. Ale nie tylko - fascynuje go także pamięć zbiorowa, polityka pamięci, socjologia kultury, socjologia filmu, przestrzeń miejska. Sam o sobie mówi, że lubi filmy, których nikt inny nie chce oglądać.

Relacja z wydarzenia

Autor zdjęć w galerii:
Radek Nowacki

 

Realizacja strony: Rafał Rowiński