Kinochłon na Horyzoncie 2020 – dzień III

21 października 2020, 19:15

Kino Iskra

Augustowski DKF KINOCHŁON z wielką radością zaprasza na drugą edycję filmowej imprezy, dzięki której przepełnieni dumą możemy zaprezentować naszej widowni odważne kino artystyczne, szukające nowych form wyrazu – już 19 października startuje KINOCHŁON na Horyzoncie, czyli replika Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty!
----
Karnet na wszystkie festiwalowe pokazy - 30 zł
bilet na pojedynczy seans - 15 zł
Do nabycia w Miejskim Domu Kultury w Augustowie, ul. Nowomiejska 41
tel. 87 643 36 59

Plakat: Przynęta

Czas trwania: 89 min.

Od lat: 15

Reżyseria: Mark Jenkin

"Przynęta" opowiada o gentryfikacji, kapitalizmie, turystycznym tsunami i klasowych konfliktach. Kornwalijska wieś, w której rozgrywa się akcja, przechodzi właśnie transformację z osady rybackiej w nadmorski kurort. Bracia Ward zmuszeni są sprzedać dom londyńczykom, którzy przerabiają go, dekorując ściany linami, sieciami i innymi akcesoriami symbolizującymi "tradycję" i "autentyczność", czyli wszystko to, co turyści niszczą. Ekonomiczna, społeczna i kulturowa degradacja rybaków rodzi frustrację, która prowadzi do otwartej wojny z aroganckimi, bogatymi przyjezdnymi. Konflikt eskaluje, gdy młody Ward zaczyna flirtować z córką londyńczyków, panną Leigh.


 

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Patrycja Mucha

fot. Krzysztof Wójcik
ur. w 1991. Doktorantka w Instytucie Nauk o Kulturze Uniwersytetu Śląskiego oraz krytyczka filmowa. Edukatorka w ramach akcji Skrytykuj! oraz Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Współpracowniczka festiwali filmowych i autorka bloga Filmowe odloty. Wyróżniona w Konkursie im. Krzysztofa Mętraka w 2019 i 2020 roku. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego — w ramach programu Kultura w sieci realizuje cykl wideoesejów poświęconych polskiemu kinu. Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk prowadzi podcast „Wtem, piosenka” poświęcony filmowym musicalom.


 
Fotografia: Sebastian Smoliński

Krytyk nie tylko filmowy, ale i operowy, dziennikarz, piszący dla „Stopklatki” i „Kultury Liberalnej”, specjalista i wielki miłośnik kina amerykańskiego. Publikuje także w „Kinie”, „Ekranach”, „Tygodniku Powszechnym”, „Dwutygodniku” i „Filmwebie". jest stałym gościem programów "Hrapkowidz" w radiowej Czwórce , "Kino Mówi" w Ale Kino+ oraz "Dranie w kinie" w TVP Kultura. Wraz z Michałem Oleszczykiem prowadzi anglojęzyczny podcast "Foreign Correspondents: Deeper into Hitchcock". Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej (prowadził zajęcia o polskim kinie na Cleveland State University w 2020 roku), współpracownik Festiwalu Nowe Horyzonty, zwycięzca Konkursu im. Krzysztofa Mętraka w 2017 roku. Edukator w ramach akcji Skrytykuj! Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Współautor prac zbiorowych z zakresu historii kina, m.in. hiszpańskojęzycznej monografii „La doble vida de Krzysztof Kieślowski” pod redakcją Joanny Bardzińskiej. Laureat XXI edycji Konkursu im. Krzysztofa Mętraka.

Relacja z wydarzenia

Tym razem replika Nowych Horyzontów odbyła się w październiku, a nie jak w zeszłym roku w kwietniu. Gośćmi widzów i Kinochłona byli Patrycja Mucha i Sebastian Smoliński. A jako dania główne filmowe: „Biały, biały dzień”, „Wysoka dziewczyna”, „Przynęta”. Wszystkie potrawy były wyśmienite, a ich smaki zostaną z nami na długo.

Autor zdjęć w galerii: Michał Żabiliński
fotobajka.pl

Realizacja strony: Rafał Rowiński