Zjednoczone stany miłości

12 grudnia 2016, 19:00

Kino Iskra

Plakat: Zjednoczone stany miłości

Czas trwania: 104 min.

Od lat: 15

Reżyseria: Tomasz Wasilewski

Jest początek 1990 roku. Mimo że nastała już wolność, cały czas czuć ducha poprzedniej epoki. Cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia. Nowy świat w transformacji budzi w nich lęki, ale też wyzwala tłumione pragnienia. Agata (Julia Kijowska), młoda matka uwięziona w pozbawionym namiętności małżeństwie, szuka ucieczki w niemożliwej do spełnienia miłości. Renata (Dorota Kolak) jest nauczycielką zafascynowaną swoją młodszą sąsiadką Marzeną (Marta Nieradkiewicz) - prowincjonalną królową piękności, której mąż pracuje w RFN. Siostra Marzeny, Iza (Magdalena Cielecka), jest dyrektorką szkoły i sekretną kochanką ojca jednej z uczennic.

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Michał Oleszczyk
Dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni w latach 2014-2016, ceniony w Polsce i na świecie krytyk filmowy. Doktor filmoznawstwa, absolwent Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego i wykładowca tej jednostki, wykładał również w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej. Twórca filmowego podcastu SpoilerMaster.
Fotografia: Julia Kijowska
Aktorka z wykształcenia, wielokrotnie nagradzana za role teatralne. Laureatka dwóch nagród za rolę w „Miłości” Sławomira Fabickiego. Filmy, w których można ją podziwiać, to, m.in.: „Serce, serduszko” Jana Jakuba Kolskiego, „Drogówka” i „Pod Mocnym Aniołem” Wojciecha Smarzowskiego, „W ciemności” Agnieszki Holland, a podczas Przeglądu 3xGdynia (2016) zobaczyliśmy ją w „Czerwonym Pająku” i "Zjednoczonych Stanach Miłości"

Relacja z wydarzenia

Tym filmem żegnaliśmy tegoroczną edycję przeglądu 3xGDYNIA. I tak , jak mocnym akcentem ją zaczęliśmy, równie mocno zakończyliśmy. Laureat Srebrnego Niedźwiedzia Berlinali podbił serca naszej widowni tak, jak podbiła je niezwykle otwarta, ciepła i erudycyjna osobowość naszego gościa – Julii Kijowskiej, odtwórczyni jednej z głównych ról tego obrazu.

akcja filmu toczy się na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy to Polska i Polacy nie oswoili się jeszcze na dobre z nową pokomunistyczną rzeczywistością, i skupia się na czterech kobietach w różnym wieku, które łączy pragnienie odmiany swojego życia.

Na ekranie podziwialiśmy – poza Julią Kijowską – Magdalenę Cielecką, Dorotę Kolak i Martę Nieradkiewicz, a w rolach męskich: Andrzeja Chyrę, Łukasza Simlata, Tomasza Tyndyka i Marcina Czarnika. Wszyscy bohaterowie uwikłani w przeróżne zależności i układy, wszyscy równie mocno pragnący szczęścia. Obraz kobiecy, prawdziwy, mocny…

Ciężar tego filmu pomogła nam wziąć na barki odtwórczyni jednej z głównych ról – Julia Kijowska. Chyba wszyscy, którzy tego wieczoru zaszczycili nas swoją obecnością, pozostają pod wpływem niezwykłego uroku, jaki roztacza wokół siebie pani Julia. Ale – w końcu, czego innego mogliśmy spodziewać się o aktorce, o której mówi się – następczyni Krystyny Jandy…

Dziękujemy i Pani Julii i Państwu za ten wieczór 🙂

Realizacja strony:

Rowiński - strony WWW