Tony Halik

21 czerwca 2021, 19:00

Kino Iskra

DKF KINOCHŁON z radością zaprasza na seans filmu dokumentalnego „Tony Halik” Marcina Borchardta oraz spotkanie z Mirosławem Wlekłym, autorem książki “Tu byłem. Tony Halik”, z którym porozmawia Tomasz Adamski.
21 czerwca o godz. 19:00 w augustowskim kinie Iskra (ul. 3 Maja 38) obejrzymy wspólnie dokumentalną opowieść o Tonym Haliku, zmarłym przed ponad dwudziestu laty, podróżniku i autorze programów podróżniczych, spośród których wielu z nas z sentymentem wspomina ten kręcony z Elżbietą Dzikowską pt. „Pieprz i wanilia”.
To film biograficzny o prawdziwym obieżyświecie, w całości oparty na materiałach archiwalnych, w tym dotychczas niepublikowanych, dla których tło dźwiękowe stanowią różni narratorzy dzielący się wspomnieniami związanymi z legendarnym reporterem. Na potrzeby tej produkcji w zawrotnym tempie zdigitalizowany został ogromny zbiór filmowy Tony’ego Halika, z których wyłania się obraz człowieka pełnego pasji, głodnego świata, przyrody i przygody. Film dostarcza też dobrej zabawy, jest sprawnie zmontowany przez Irenę Siedlar i udramatyzowany dzięki energetycznej muzyce Stefana Wesołowskiego.
Jego fabuła została oparta na, nie przemilczającej czarnych kart w biografii podróżnika, książce Mirosława Wlekłego „Tu byłem. Tony Halik”. I właśnie z autorem tej książki po seansie porozmawia Tomasz Adamski – filmoznawca z Uniwersytetu w Białymstoku na wydziale Pedagogiki i Psychologii w Zakładzie Kulturoznawstwa, dobry przyjaciel i częsty gość Kinochłona.
Mirosław Wlekły jest reportażystą „Dużego Formatu”, a także współautorem reportaży i scenariuszy, na podstawie których powstały spektakle teatralne. Na kartach „Tu byłem. Tony Halik” Przemierza blisko osiemdziesiąt lat życia zmarłego w 1998 Halika i tysiące kilometrów na kilku kontynentach, dociera do wielu miejsc i ludzi znających Halika. O tej fascynującej książkowej podróży i niezwykłej osobie Mieczysława Sędzimira Antoniego Halika opowie nam osobiście! Będzie również okazja do zakupu książek oraz uzyskania autografu i dedykacji od autora.
Serdecznie zapraszamy na ten niezwykły filmowo-literacki wieczór.
- - -
Cennik i rezerwacja biletów:
Bilet na pokaz: 15 zł
Karnet na cztery pokazy: 50 zł (ważny przez pół roku)
Rezerwacje i sprzedaż: Augustowskie Placówki Kultury, ul. Nowomiejska 41,
tel. 87 643 36 59 lub na godzinę przed rozpoczęciem seansu w Kinie „Iskra”.
Uwaga! Wszystkie rezerwacje wygasają na pół godziny przed pokazem.

Plakat: Tony Halik

Czas trwania: 90 min.

Reżyseria: Marcin Borchardt

Tony Halik, za pomocą swoich kultowych programów przenosił co wieczór miliony Polaków w miejsca, które im się nawet nie śniły. Film opowiada o jego życiu, przygodach oraz wszelkiego rodzaju przeciwnościach, którym musiał stawiać czoła na każdym kroku. Halik, jak przystało na wytrawnego gawędziarza, lubił publicznie podkoloryzować́ to i owo. Dziś́ trudno dociec, co z tego, o czym mówił wydarzyło się naprawdę̨, a co jest jedynie pokłosiem jego nieokiełznanej wyobraźni i poczucia humoru.

Gośćmi pokazu byli:

Fotografia: Mirosław Wlekły

fot. Katia Moskaluk
Reporter, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Polskiej Szkoły Reportażu, członek stowarzyszenia reporterów “Rekolektyw”. Autor książek: „All inclusive. Raj, w którym seks jest bogiem” (Agora 2015), “Tu byłem. Tony Halik” (Agora 2017), “Raban! O Kościele nie z tej ziemi” (Agora 2019), “Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo” (Znak 2019) oraz e-booka „Skąd się wziąłeś, Franciszku? Reporterska podróż do kraju papieża”. Publikował też w antologiach („Grzech jest kobietą”, „NieObcy”, „Obrażenia. Pobici z Polską”) oraz w prasie zagranicznej (m.in. w Portugalii, Niemczech i Angoli).
Jest autorem “Śledzwa Pisma”, pierwszego podcastowego serialu reporterskiego w Polsce. A także współautorem reportaży, na podstawie których powstały spektakle teatralne: „Listy na wolność” (Teatr Nowy w Poznaniu) – wraz z Justyną Pobiedzińską i Włodzimierzem Nowakiem, reż. Roman Pawłowski; „Swarka” (Teatr Polski w Bydgoszczy”); “Bóg w dom” (Teatr Polski w Bydgoszczy); “Lwów nie oddamy” (Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie); “Jedzonko” (Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie), współautorką reportaży i reżyserką była Katarzyna Szyngiera, dwa ostatnie we współpracy z Marcinem Napiórkowskim).
Zdobywca Nagrody im. Beaty Pawlak 2019 (“”Raban! O Kościele nie z tej ziemi”) i Nagrody Magellana w kategorii “książka reportażowa” (“Tu byłem. Tony Halik). Nominowany do Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz („Gareth Jones”), do nagrody Grand Press Digital (“Śledztwo Pisma”) oraz Nagrody im. Beaty Pawlak (“All inclusive”), a także czterokrotnie nominowany do nagród Newsweeka im. Teresy Torańskiej (za reportaże: “Zabawa w króla ciszy”, “Swarka”, “Niewolnicy z bananowej republiki” i “Powiedz im, że zaczynamy puchnąć z głodu”).


 
Fotografia: Tomasz Adamski

– doktor nauk humanistycznych, adiunkt na Wydziale Studiów Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie od ponad 20 lat prowadzi zajęcia na z zakresu filmu, sztuki i kultury popularnej. Autor kilkudziesięciu artykułów o tematyce filmoznawczej, współautor dwóch publikacji książkowych. Obecnie pracuje nad monografią naukową o twórczości Rubena Östlunda. Mocno związany z lokalnym środowiskiem filmowym. Członek kolektywu Kaufman Bros & Sistas. Współautor albumu i wystawy „Wyśniona historia kina na Podlasiu”. Były członek kabaretu „Widelec”, prezenter, selekcjoner Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA. Autor licznych prelekcji w wielu kinach studyjnych, współpracujący z dyskusyjnymi klubami filmowymi. Autor niezależnych produkcji filmowych oraz filmów dokumentalnych realizowanych m.in. w USA, Sudanie Południowym, Turcji, Rosji, Norwegii, Gruzji, Kazachstanie i na Białorusi. Często pracuje z młodzieżą w ramach warsztatów filmowych w Polsce (Solniki 44, Krasne, Supraśl) i za granicą (Czechy, Białoruś, Gruzja, Krym). Prywatnie tata Helenki, półmaratończyk i charyzmatyczny wielbiciel ruchomych obrazów.

Realizacja strony: Rafał Rowiński